بقیةالله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

بقیّة الله نزد شیعه از القاب مهدی پسر حسن امام دوازدهم شیعیان دوازده‌امامی و به‌معنی باقی‌گذاشتهٔ خدا است. این اصطلاح در قرآن، ضمن توصیه‌های شعیب به قومش آمده است.[۱]

در مورد وجه استعمال این لقب شیعیان روایت می‌کنند که مردی از امام ششمشان جعفر صادق پرسید که آیا هنگام سلام به مهدی باید وی را امیرالمؤمنین خطاب کرد؟ جعفر صادق در پاسخ فرموده است که احدی جز علی بن ابی‌طالب نباید به این نام خوانده شود و هرکس بعد یا قبل از وی کس دیگری را به این نام خوانده‌است کافر بوده‌است. سپس در جواب پرسنده که چگونه باید سلام کرد گفته‌است: «بگوئید: السَّلامُ عَلَیْکَ یا بَقیَّةُ اللهُ «و سپس آیهٔ ۸۶ سورهٔ هود را خوانده‌است که «آنچه خدا برای شما باقی می‌گذارد (بقیةالله) بهتر است، اگر واقعاً به خدا ایمان دارید.»

تفسیر نام بقیة الله در قرآن در تفاسیر شیعه[ویرایش]

آیه : بَقِیَّتُ اللَّهِ خَيْرٌ لَّکُمْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِينَ وَمَآ أَنَاْ عَلَيْكُمْ بِحَفِيظٍ ترجمه : (مال و سرمايهى حلالى كه) خداوند (براى شما) باقى گذارده (از مال و ثروتى كه در اثر كم فروشى بدست مىآوريد) برايتان بهتر است اگر ايمان داشته باشيد، و من نگهبان شما (بر حفظ ايمانتان و پذيرش اين راه) نيستم. تفسیر شیعه : «بقيّت اللَّه» در اين آيه به معناى درآمد و سودى است كه از يك سرمايهى حلال و خداپسندانه براى انسان باقى مىماند و صد در صد حلال است. امّا در روايات به هرچه كه به ارادهى خداوند براى بشريّت باقى مىماند، «بقية اللَّه» گفته مىشود. از جمله به سربازان مؤمنى كه پيروزمندانه از جبههى جنگ برمىگردند، زيرا به ارادهى الهى باقى مانده‌اند. به امام عصر نيز «بقية اللَّه» مىگويند، چون به خواست خداوند براى هدايت مردم ذخيره و باقى نگهداشته شده است. در روايات مىخوانيم كه يكى از نام‌ها و اسامى امام دوازدهم شیعیان «بقية اللَّه» است و بر او به اين نام سلام مىكنند: «السلام عليك يا بقية اللَّه فى ارضه». شیعیان اعتقاد دارند که وقتى امام دوازدهم در مكّه ظهور کند، اين آيه را تلاوت كرده و مىگوید: من آن «بقيّة اللَّه» هستم. البتّه به ساير امامان شیعه نيز لقب «بقيةاللَّه» داده شده است.

پیام ها[ویرایش]

۱ - رزق اندك ولى حلال و پاك، بهتر از درآمدهاى بسيار، امّا حرام است. «بقيّت‌اللّه خير»

۲ - دنيا، فانى و آخرت باقى است، لذا آخرت‌گرايى بهتر از دنياطلبى است. «بقيّت اللَّه خير لكم»

۳ - اگر كم فروشى نكنيم، مشتريان بيشتر و در نتيجه سود ما در آينده، زيادتر و گواراتر خواهد گرديد. «بقيّت اللَّه خير»

۴ - كسى كه حرام را بهتر از حلال بداند، در ايمان خود شك كند. «انكنتم مؤمنين»

۵ - انسان‌ها در عقايد خود آزادند و حتّى انبيا هم بر آنان تحميلى ندارند. «و ما انا عليكم بحفيظ»

۶ - اگر به خاطر حرام‌خوارى، دارايى و زندگيتان تباه شد، من ضامن نيستم. «و ما انا عليكم بحفيظ»

پانویس[ویرایش]

  1. هود-۸۶

منابع[ویرایش]

  • «نجم الثاقب»، باب دوّم، ص ۶۱.