احمد الحسن الیمانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از احمد الحسن)
پرش به: ناوبری، جستجو

احمد الحسن با نام ادعایی احمد بن اسماعیل بن صالح بن حسین بن سلمان بن اباصالح مهدی[۱] (زاده ۱۹۶۸ میلادی) در منطقه‌ای به نام هویر از توابع زبیر از استان بصره و رهبر جمعیت مذهبی[۲][۳][۴] انصارالمهدی است. او در سال ۱۹۹۹ از رشته مهندسی عمران دانشکده مهندسی نجف فارغ‌التحصیل شد و سپس به تحصیل در حوزه علمیه نجف پرداخت.[۱] به گزارش الشرق الاوسط وی در سال ۲۰۰۴ دعوت خود را آغاز نمود.[۲] یکی از دو برادر وی دانشمند هسته‌ای است و خود وی به دلیل فتوای برخی از مراجع به حلال بودن ریختن خونش، سالهاست که مخفیانه زندگی می‌کند.[۴][۵] او در سال ۱۹۹۹ از رشته مهندسی عمران دانشکده مهندسی نجف فارغ‌التحصیل شد و سپس به تحصیل در حوزه علمیه نجف پرداخت وی که مدعی است سید و از خاندان هاشمی است و به گفته مقامات پلیس عراق از سحر و جادو و هیپنوتیزم برای جذب مردم استفاده می‌کند. اما یاران او معتقدند او از طرف خدا معجزاتی مانند شفا دادن مریضان را آورده است. احمدالحسن تاکنون پنجاه کتاب نوشته است و یارانش نیز حدود صد و پنجاه کتاب نوشته‌اند. او می‌کوشد نام خود و نام شهر و روستای خود و سن و خصوصیات جسمی خود را با ده‌ها روایات و احادیث نشان دهد.[۶] به گزارش الشرق الاوسط وی در سال ۲۰۰۴ ادعاهایش را آغاز نمود.[۷] در این مدت افراد زیادی به او پیوستند و افرادی هم از او جدا شدند. دکتر دارن اسمیت و دکتر علاء السالم و دکتر توفیق مغربی از کسانی هستند که به او پیوسته‌اند. عبدالله هاشم و حیدر مشتت نیز از جمله کسانی هستند که از او جدا شدند. حیدر مشتت (حیدر مُشَتَّت المُنشِداوی) در برابر او ادعاهایی پیرامون سید یمانی بودن به‌راه انداخت. حیدر مشتت خود را یمانی خواند و احمد حسن را دروغگو خطاب کرد. این دو ادعاهایشان را بطور مستقل دنبال کردند و پس از انجام مباهله بین طرفین حیدر مشتت از دنیا رفت.[۸] احمد الحسن از این مرحله به بعد عنوان شیخ را حذف کرده و ادعای سید بودن را مطرح ساخت.[۸] یاران احمد الحسن در سال ۲۰۰۸ در نواحی بصره و ناصریه در روز عاشورا تظاهراتی را در دو استان آغاز کردند و خود را «انصار المهدی» نامیدند که پس از حملات پلیس صدها کشته و مجروح بجا گذاشت و خاتمه یافت[۹][۱۰] پس از این احمد الحسن ناپدید و حامیانش ضمن ادامه دادن تبلیغ برای وی هم‌زمان سعی کردند با نوشتن جزواتی در تأیید او مبارزه را به عرصه کلامی بکشانند و ادعاهای وی را زنده نگه دارند.[۸]

خانواده[ویرایش]

پدر او کشاورز بوده‌است. یکی از برادران وی در زمینه انرژی هسته‌ای تحصیل کرده و دارای مقالاتی در این خصوص بوده‌است. برادر دیگر احمد الحسن نیز با درجه سرهنگی در ارتش خدمت می‌کرده است.

تالیفات[ویرایش]

تفسیر آیه‌ای از سوره یونس *

وصیت مقدس، نوشتهٔ بازدارنده از گمراهی *

وصی و فرستاده مهدی در کتاب‌های تورات، انجیل و قرآن *

توقف‌گاه‌هایی برگزیده از چشم‌اندازهای سومر و اکد *

توحید *

شرایع الإسلام در دو جلد *

چندین جلد پاسخ به پرسش‌ها و استفتاهای فقهی *

سرگردانی، یا طریق به سوی الله *

همگام با عبد صالح در دو جلد *

سفر موسی ع به مجمع البحرین *

روشنگری‌هایی از دعوت‌های فرستادگان ع در سه جلد *

رجعت سومین روز از روزهای بزرگ خدا *

بیان حق و سداد از طریق علم اعداد در دو جلد *

نصیحتی برای طلّاب حوزه علمیه و هرکس که طالب حق است *

نبوت خاتَم *

متشابهات در چهار جلد *

پاسخ‌های روشن‌گر از راه امواج *

رساله‌ای در فقه خمس و ضمیمه آن *

جهاد درب بهشت *

حجت وصی، و اوهام مدعی *

نامه هدایت *

حاکمیّت الله، نه فرمانروایی مردم *

گوساله در دو جلد *

گزیده‌ای از تفسیر سورهٔ فاتحه *

عقائد الإسلام، و از تو دربارهٔ روح می‌پرسند *

سیزدهمین حواری *

توهم بی‌خدایی، آیات ربوبیّت در آفرینش *

توهم بی‌خدایی[ویرایش]

پروفسور ریچارد داوکینز از رهبران آتئیسم[نیازمند منبع] کتابی به اسم «پندار خدا» (توهم خدا) نوشته است که در آن تلاش می‌کند با علم روز مثل فیزیک نظری و کیهانی و زیست‌شناسی و زمین‌شناسی و…، دین و مطالب دینی را نقد و تناقض علم و دین را ثابت کند. این کتاب میلیون‌ها بار در کل جهان به همه زبان‌ها منتشر شد. احمد الحسن بعد از این کتاب، کتابی تحت عنوان «توهم بی خدایی»[۱] می‌نویسد و می‌کوشد با استناد بر علوم روز مانند فیزیک نظری و کیهان‌شناسی و زیست‌شناسی فرگشتی و زمین‌شناسی و مسائل دینی، تناقضات بین علم و دین را توضیح داده و انتقادهای آتئیست‌هایی چون ریچارد داوکینز را پاسخ دهد.

دکتر توفیق مغربی ریاضی‌دان، و پروفسور دارن اسمیت پزشک، بر این کتاب مقدمه نوشته‌اند و در تیم ترجمه کتاب به انگلیسی همکاری کرده‌اند.

منابع[ویرایش]