آرماگدون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آرماگدون (به انگلیسی: Armageddon، عبری: מגידו) به پایان جهان گفته می‌شود.

کلمه آرماگدون (Armagedon) يا «هرمجدون» يا «هارمجدون» واژه ایست یونانی که از ترکیب دو کلمه «هر» به معنی تپه یا کوه و «مجدّون» به معنی بلند ، مشرف و یا شریفان تشکیل شده است و به معناي «تپه نيكان» واژه‌ای است.

در اصل این واژه نام منطقه ای است در منطقه عمومی شام و نام شهري در ۲۰ مایلی جنوب شرقی بندر حیفا در شمال فلسطین واقع شده و در طول تاریخ، شهری استراتژیك بوده است. در عهد قدیم کتاب مقدس نیز چندین بار به نبردهای رخ داده در این محل اشاره شده است بطوريكه بنا به آنچه در باب شانزدهم مکاشفات یوحنا، در عهد جدید آمده‌است، جنگی عظیم در آن جا رخ می‌دهد و مرحله حاضر از زندگی بشر در ان زمان پایان می‌یابد. به عبارتی نبرد مذکور مقدمه تحولی بزرگ است که سرنوشت نهایی ادمی بر روی کره زمین به ان وابستگی دارد.

از سوی دیگر بنا به تعریف واژه‌نامه‌های آمریکایی همچون فرهنگ وبستر به معنی «نبرد نهایی حق و باطل در آخرالزمان» است.[۱][۲]

ادیان[ویرایش]

در چهار جریان ادیان ابراهیمی یعنی اسلام، مسیحیت، یهودیت و همچنین زرتشت تفاوتها و اشتراکات زیای وجود دارد که یکی از این اشتراکات، بحث منجی‌گرایی‌، آخرالزمان‌، وجود ظلم و ستم و گناه در آستانه ظهور است.

در این موضوع، مسیحیت جایگاه ویژه‌ای دارد؛ مسیحیت به فرقه هاي ارتدکس در اروپای شرقی، آشوری و اَرمنی در ایران، ارمنستان و قفقاز، کاتولیک در اروپای غربی و آمریکای جنوبی و پروتستان در انگلیس و آمریکا و آلمان و اروپای شمالی تقسیم می‌شود؛ پروتستان ها که شامل مسیحیان انجیلی می‌شوند، بیش از دیگر مسیحیان به مسئله آخرالزمان اهمیت میدهند.

در دين زرتشت نيز منجي جايگاه ويژه اي دارد به گونه اي كه براي از بين بردن ظلم، سه بار تلاش مي شود كه در نهايت سوشيانت موفق مي گردد.

منابع[ویرایش]

  1. «آرماگدون چیست؟». تبیان.
  2. Behnegarsoft.com. «آرماگدون - آرماگدون چیست ؟». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۱۸.