آرماگدون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ویرانه‌های مگیدو

آرماگدون (یونانی باستان: Ἁρμαγεδών،[۱][۲] لاتین: Armagedōn)[۳] که ریشه در هَرْ مَگیدو در عبری (הַר מְגִדּוֹ، در برخی ترجمه‌های فارسی عهدین: حارمجدون) دارد، نام محلی است که مطابق پیشگویی مکاشفه یوحنا در عهد جدید، سپاهیان برای حضور در نبردی در آخرالزمان آنجا گرد خواهند آمد. از این عبارت، برداشت‌های تحت‌اللفظی یا استعاری مختلفی شده‌است. آرماگدون همچنین به صورت عام به پایان جهان و اتفاقات آن نیز گفته می‌شود. مگیدو نام تلی در شمال اسرائیل است[۴] که در عهد باستان قلعه‌هایی بر روی آن ساخته شده بود تا از راه تجاری ویا ماریس که مصر را به شام، بین‌النهرین و آناتولی متصل می‌کرد، محافظت کنند. مگیدو محل وقوع نبردهای متعددی، از جمله نبرد بزرگی در قرن ۱۵ قبل از میلاد میان مصر و شورشیان کنعانی و نبرد دیگری در سال ۶۰۹ قبل از میلاد میان مصر و بابل بوده‌است.[۵] یکی از نبردهای جنگ جهانی اول نیز به این نام خوانده می‌شود.

لغت مشابهی به نام الملحمة الکبری (نبرد بزرگ) در حدیثی منسوب به محمد بن عبدالله وجود دارد.[۶] در اعتقادات بهائیان نیز اشارتی به آرماگدون دیده می‌شود که با پیشگویی‌های بهاءالله مرتبط است.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. "Bibletranslation.ws" (PDF).
  2. "Revelation 16:16 And they assembled the kings in the place that in Hebrew is called Armageddon". biblehub.com.
  3. Collins English Dictionary, HarperCollins, 3rd ed. , p. 81
  4. "Amateur Archaeologists Get the Dirt on the Past", The New York Times
  5. "Maps and pictures of Megiddo mountain and the surrounding plain (in Spanish)". Archived from the original on 14 June 2017. Retrieved 26 June 2021.
  6. "Hadith - Book of Tribulations - Sunan Ibn Majah - Sunnah.com - Sayings and Teachings of Prophet Muhammad (". sunnah.com. Retrieved 2020-12-24.
  7. Lambden, Stephen. "Catastrophe, Armageddon and Millennium: some aspects of the Bábí-Bahá'í exegesis of apocalyptic symbolism". Bahá'í Studies Review. 9. Retrieved 2007-06-10.