آرماگدون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آرماگدون (به انگلیسی: Armageddon، عبری: מגידו) به پایان جهان گفته می‌شود.

کلمه آرماگدون (Armagedon) یا «هرمجدون» یا «هارمجدون» واژه ایست یونانی که از ترکیب دو کلمه «هر» به معنی تپه یا کوه و «مجدّون» به معنی بلند، مشرف یا شریفان تشکیل شده‌است و به معنای «تپه نیکان» واژه‌ای است.

در اصل این واژه نام منطقه ای است در منطقه عمومی شام و نام شهری در ۲۰ مایلی جنوب شرقی بندر حیفا در شمال اسراییل واقع شده و در طول تاریخ، شهری استراتژیک بوده‌است.

در عهد قدیم کتاب مقدس نیز چندین بار به نبردهای رخ داده در این محل اشاره شده‌است بطوریکه بنا به آنچه در باب شانزدهم مکاشفات یوحنا، در عهد جدید آمده‌است، جنگی عظیم در آن جا رخ می‌دهد و مرحله حاضر از زندگی بشر در آن زمان پایان می‌یابد. به عبارتی نبرد مذکور مقدمه تحولی بزرگ است که سرنوشت نهایی آدمی بر روی کره زمین به آن بستگی دارد.

آرماگدون در زبان عبری ، نوودو(Noweddo) نامیده و خوانده میشود .

از سوی دیگر بنا به تعریف واژه‌نامه‌های آمریکایی همچون فرهنگ وبستر به معنی «نبرد نهایی حق و باطل در آخرالزمان» است.[۱][۲]

ادیان[ویرایش]

در چهار جریان ادیان ابراهیمی یعنی اسلام، مسیحیت، یهودیت و همچنین زرتشت تفاوتها و اشتراکات زیادی وجود دارد که یکی از این اشتراکات، بحث موعودگرایی، آخرالزمان، وجود ظلم و ستم و گناه در آستانه ظهور است.

شیعه دوازده امامی اسلام یکی از مذاهبی است که بر این موضوع تاکید بسیار زیادی میکند. شیعیان درواقع خود را پیرو منجی آخرالزمان میدانند، آن‌ها مهدی موعود را پسر حسن عسکری دانسته که بیش از هزار سال پیش متولد شده و توسط خدا جاودان و فعلا در غیبت به سر می برد.همچنین در منابع آن ها بار ها به فلسطین اشاراتی صورت گرفته که نشان از اهمیت این سرزمین در آخرالزمان نزد آنان دارد.

در این موضوع، مسیحیت نیز جایگاه ویژه‌ای دارد؛ مسیحیت به فرقه‌های ارتدکس در اروپای شرقی، آشوری و اَرمنی در ایران، ارمنستان و قفقاز، کاتولیک در اروپای غربی و آمریکای جنوبی و پروتستان در انگلیس و آمریکا و آلمان و اروپای شمالی تقسیم می‌شود؛ پروتستان‌ها که شامل مسیحیان انجیلی می‌شوند، بیش از دیگر مسیحیان به مساله آخرالزمان اهمیت می‌دهند. پسر انسان(هویت او همچنان یکی از بزرگترین سوالات مسیحیت است که پاسخ قانع کننده ای برای آن مطرح نشده) و عیسی مسیح نقش بزرگی را در آخرالزمان ایفا میکنند.

در دین زرتشت نیز منجی جایگاه ویژه ای دارد به گونه ای که برای از بین بردن ظلم، سه بار تلاش می‌شود که در نهایت سوشیانت موفق می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  1. «آرماگدون چیست؟». تبیان.
  2. Behnegarsoft.com. «آرماگدون - آرماگدون چیست ؟». دریافت‌شده در ۲۰۱۷-۰۲-۱۸.