شاپورآباد (برخوار)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شاپور آباد
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان برخوار
بخش حبیب آباد
نام(های) دیگر شرّباد
نام(های) قدیمی شاهفیروزاباد-شاهفورآباد
سال شهرشدن ۱۳۹۰ هجری شمسی
مردم
جمعیت ۵۹۱۵ نفر (برطبق سرشماری سال ۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۶۷ متر
اطلاعات شهری
شهردار محقق
پیش‌شماره تلفنی 0314588
وبگاه www.shapourabad.com

شهر شاپورآباد در بخش حبیب آباد استان اصفهان ایران قرار دارد.

این شهر در ۱۸ کیلومتری شهر اصفهان و در مرز کویر واقع است و آب و هوای گرم و خشک دارد.

جمعیت این شهر طبق سر شماری سال ۱۳۹۵ خورشیدی ۵۹۱۵ نفر است. [۱]

شغل بیشتر مردم شاپورآباد کشاورزی وخدمات می‌باشد. منبع آب کشاورزی این شهر آب زیرزمینی است که به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی اکثر چاه‌های آن کم آب شده و سطح آب زیرزمینی افت شدیدی داشته‌است و به تبع آن کشاورزی از رونق افتاده و اکثر مردم از کشاورزی به کارگری تغییر شغل داده‌اند.

پیشینه[ویرایش]

ماکسیم سیرو جهانگرد فرانسوی نویسنده کتاب "راه‌های تاریخی اصفهان" قدمت شاپورآباد را پیش از اسلام ذکر کرده‌است. مسجد جامع شاپورآباد (که به علت بی‌اطلاعی اهالی روستا تخریب شده‌است) و ارامگاه شاهفیروز گواه این مطلب هستند. نشانه‌هایی در مسجد جامع وجود داشته‌است که این مکان را به پیش از اسلام آتشکده مرتبط کرده است. آرامگاه شاه‌پیروز (که اهالی روستا آن را امامزاده می‌دانند)، برج کبوتر و برج دوقلو، خانه حاج علی آقا، تکیه و چند خانه قدیمی است، از آثار باستانی موجود در این شهر و بقایای قلعه درمیان در شمال شاپورآباد از آثار باستانی خارج از شهر هست.

شاپورآباد تا پیش از شهر شدن مرکز دهستان شاپورآباد بود. این روستا در۲۹اردیبهشت سال ۱۳۹۰ به عنوان یک‌صدمین شهر استان اصفهان شناخته شد و هومن شیروانیان به عنوان نخستین شهردار شهر شاپورآباد معرفی گشت.در سال 1393 شهرداری شاپورآباد با همراهی شورای محل اقدام به تخریب بناهای قدیمی وتاریخی نمود .به نظر می رسد ایجاد بناها و ساختمان جدید شهرداری درمکان مذبور از جمله اهداف این اقدام نسنجیده می باشد.

منابع[ویرایش]