دهستان بیدشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دهستان بیدشهر
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان لارستان
بخش بخش اوز
مرکز دهستان کوره
جمعیت ٦٠٠٠ نفر
پیش‌شمارهٔ
تلفنی
مرکز
۰۷١٥٢٥٣

ناحیه بید شهر یا «شهر بید»مشتمل بر بیست وسه قریهٔ آباد است که مهم‌ترین آنها: احمد محمودي، بلغان، بهرود، بید شهر، چاه تیر، و چغان می‌باشد.بيدشهر در محاوره بِدِشِئر تلفظ ميشود كه به دليل وجود شير وحشي در اين منطقه ي جلگه اي خشكانده شده است.

بیدشهر دهستانی با قدمت ۳۰۰۰ ساله در بخش اوز از شهرستان لارستان در جنوب فارس واقع شده‌است. روستاهای زیادی اعم از کوره، هود، گلار، قلات، اسلام‌آباد، کهنه و… از توابع این دهستان می‌باشند. در این روستا آثاری از آتشکده و همچنین خانه گبرها وجود دارد که این خود دلیل بر قدمت این روستا دارد. جمعیت کنونی بیدشهر بالغ بر ۴۰۰۰ نفر است اغلب مردان برای امرار معاش به کشورهای عربی می‌روند. بیدشهر مانند سایر روستاهای جنوب دارای آب و هوای کرم و خشک می‌باشد. اما با وجود این آب و هوای گرم و خشک در این دهستان آبشار زیبا و چشم نوازی به نام آبشار دروا وجود دارد. مردم این دهستان تمامی نیازهای عمومی مردم را خودشان تأمین می‌کنند. مردم بیدشهر به زبان اچمی صحبت می‌کنند و مذهبشان اهل سنت و جماعت می‌باشد. اتحاد و همبستگی اهالی بیدشهر زبانزد مردم منطقه می‌باشد.مناطق كشاورزي معروف روستا عباراتند از:دومون،پِئزُپارُوْ،بستان شيخ،بٌگال،دشت مُشك و تيفِ رُوْ.

كشت عمده بيدشهر،خرما ست.نخلستان هاي بيدشهر با چاه آب شور آبياري مي گردند.

بين كوره و بيدشهر درياچه فصلي است و آب بيدشهراز هود تأمين ميشود.

این روستا دارای ۱۰ قوم بزرگ و خونگرم و مهمان نواز است که علاقه و همبستگی بسیاری بهم دارند که در ۱۲ محله زندگی می‌کنند.از سال ۲۰۰۹ با پیگیری مسولان شهرک جدید امام خمینی هم به این شهرستان اضافه شده‌است که در کنار ورزشگاه ورزشی و قسمت شرقی ان واقع شده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]

  • اقتداری، لارستانی، احمد. (لارستان کهن) ج۱. چاپ اول، شرکت انتشارات جهان معاصر، تهران چاپ اول، سال ۱۳۷۱ خورشیدی.