دهستان بیدشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دهستان بیدشهر
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان لارستان
بخش بخش اوز
مرکز دهستان کوره
جمعیت ۴۰۰۰ نفر
پیش‌شمارهٔ
تلفنی
مرکز
۰۷۸۲۳۶۵

ناحیه بید شهر یا «شهر بید»، یا شهر کرمکی است، که آن را «بید» نامند. مشتمل بر بیست وسه قریهٔ آباد است که مهم‌ترین آنها: احمد محمود، بلغان، بهرود، بید شهر، چاه تیر، و چغان می‌باشد.

بیدشهر دهستانی با قدمت ۳۰۰۰ ساله در بخش اوز از شهرستان لارستان در جنوب فارس واقع شده‌است. روستاهای زیادی اعم از کوره، هود، گلار، قلات، اسلام‌آباد، کهنه و... از توابع این دهستان می‌باشند. در این روستا اثاری از اتشکده و همجنین خانه گبرها وجود دارد که این خود دلیل بر قدمت این روستا دارد. جمعیت کنونی بیدشهر بالغ بر ٤٠٠٠ نفر است اغلب مردان برای امرار معاش به کشورهای عربی می‌روند. بیدشهر مانند سایر روستاهای جنوب دارای آب و هوای کرم وخشک می‌باشد. اما با وجود این آب و هوای گرم وخشک در این دهستان آبشار زیبا و چشم نوازی به نام آبشار دروا وجود دارد. مردم این دهستان تمامی نیازهای عمومی مردم را خودشان تامین می‌کنند. مردم بیدشهر به زبان اچمی صحبت می‌کنند و مذهبشان اهل سنت و جماعت می‌باشد. اتحاد و همبستگی اهالی بیدشهر زبانزد مردم منقطه می‌باشد.

این روستا دارای ۱۰ قوم بزرگ و خونگرم هست که علاقه و همبستگی بسیاری بهم دارند که در ۱۲ محله زندگی می‌کنند.. از سال ۲۰۰۹ با پیگیری مسولان شهرک جدید امام خمینی هم به این شهرستان اضافه شده است که در کنار ورزشگاه ورزشی و قسمت شرقی ان واقع شده است..[۱]

منابع[ویرایش]

  • اقتداری، لارستانی، احمد. (لارستان کهن) ج۱. چاپ اول، شرکت انتشارات جهان معاصر، تهران چاپ اول، سال ۱۳۷۱ خورشیدی.