سلطان‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سلطان‌شهر
کشور ایران
استانفارس
شهرستانخرامه
بخشبخش کربال
نام(های) پیشینسلطان‌آباد
مردم
جمعیت۱،۹۲۸ نفر[۱]
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۲۸
میانگین بارش سالانه۱۸۰ میلیمتر
اطلاعات شهری
شهردارمسلم زارع
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱۲3273

سلطان‌شهر مرکز بخش کربال و یکی از شهرهای شهرستان خرامه از استان فارس می‌باشد این شهر در سال ۱۳۸۹ توسط هیئت وزیران به عنوان مرکز بخش کربال شهرستان خرامه معرفی و تصویب گردید و قبلاً نام آن سلطان آباد بود و در سال ۱۳۹۱ توسط هیئت دولت به شهر تبدیل و مصوب گردید و در همین مصوبه عنوان آن به سلطان شهر تغییر و تصویب گردید.

بنابر روایات و آثار تاریخی به جا مانده و همچنین شباهت ژنتیکی یافت شده،پژوهشگران نژاد مردم این شهر را به هخامنشیان نسبت داده که بنابر دلایل نامعلومی در گذشته های دور در این منطقه سکنی گزیدند [۲]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

سلطان شهر در (۲۹٫۳۶٫۱۵) شمالی و (۵۲٫۳۱٫۳۸) شرقی قرار دارد.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت سلطان شهر در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱،۹۲۸ تن است.[۱] این شهر در نقطه‌ای قرار دارد که در سه راهی مسیرهای سه شهر بزرگ ارسنجان، مرودشت و خرامه قرار گرفته‌است.

بقاع[ویرایش]

در سلطان شهر دو امامزاده وجود دارد یکی در جنوب سلطان شهر بنام امامزاده ابراهیم که از نوادگان سجاد می باشد و دیگری امام زاده بی بی رحیمه خاتون که از نوادگان موسی کاظم می‌باشد.

کشاورزی[ویرایش]

باتوجه به اینکه رودخانه کر از کنار سلطان شهر می‌گذرد محصول اصلی در سلطان شهر برنج می‌باشد اما در سال‌های اخیر به علت کمی بارش باران در منطقه و کاهش آب رودخانه کر در خشک شدن رودخانه در سال‌های اخیر، فقط گندم و جو و بعضاً سیفی جات کاشته می‌شود؛ و هر ساله هزاران تن در مزارع این شهر بدست می‌آید.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  2. «سلطان شهر». گردشنما. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ دسامبر ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۱۶ دسامبر ۲۰۱۶.