حسامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
حسامی
حسومی
کشور ایران
استانفارس
شهرستانسرچهان
بخشمرکز بخش مرکزی
نام(های) دیگرحسام شهر
سال شهرشدن۱۳۸۹
مردم
جمعیت۳،۲۳۱ نفر (سال ۱۳۹۵) [۱]
روزهای یخبندان سالانهدی و بهمن
اطلاعات شهری
شهردارمهندس روح الله نجف پور
تأسیس شهرداری۱۳۸۹

حسامی، شهری در بخش مرکزی شهرستان سرچهان ، استان فارس ایران است؛ که به عنوان مرکز بخش مرکزی شهرستان سرچهان شناخته می شود. مردم حسامی فارس زبان هستند.

تاریخچه[ویرایش]

براساس مطالعات میدانی صورت گرفته وجه تسمیه شهر حسامی بدین منظور می باشد که حسامی به معنای شمشیر تیز بوده و شخصی به نام حسام الدین بر این منطقه حکومت کرده‌است . اسناد و مدارکی که تعیین کند چه زمانی نام حسامی بر این شهر اطلاق شده‌است مشخص نیست . ولی نقل شده‌است که زمان حمله مغول به علت ناامن بودن قسمت اعظم ایران در آن زمان ، تاجری به نام امیر حسام الدین به این منطقه که از گزند مغولان در امان مانده بود آمده و در این مکان سکنی گزیده و با مکنت و توان مالی خود این مکان را آباد کرده و به خاطر نام نیکش پس از فوت وی مردم به نشانه احترام این منطقه را حسامی نامیدند. شهر حسامی دارای قدمتی دیرینه می باشد و شاهد این مدعا کشفیات باستانی جدید در مرکز و حومه این شهر می باشد. از دیگر دلایل دیرینگی شهر قلعه های به جامانده از سالهای دور همچون قلعه ی زهرا ، قلعه ی بکس ، قلعه ی کریم ، قلعه ی سلمه ، برج میاق و... است. مردم حسامی از لحاظ قومی فارس هستند.

جمعیت[ویرایش]

این شهر در شهرستان سرچهان قرار دارد و جمعیت آن براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵ برابر با ۳،۱۳۱ تن بوده‌است.[۱]

پوشش گیاهی[ویرایش]

این شهر متشکل از درختان بنه ،کهکم ، ارژن ، بادام کوهی،سرو کوهی ، انجیر کوهی ،کیالک و غیره و همچنین درختچه‌هایی مانند: چلال ، بادام کوهی ، آلو کوهی ، زرشک کوهی و....

همچنین بوته‌هایی مانند : درمنه ،گون ، ریواس ، اسپند ، کنگر و ... همچنین گیاهان دارویی مانند آنغوزه ، زیره ، خاکشیر ، شاطره و... است .

جنگل زیبای خالص پوشیده از درختان بنه (پسته کوهی ) است که برای مردم درآمد زا می‌باشد ، و چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند .

این جنگل زیبا با چشمه‌های زیبایش می‌تواند منبع در آمد مناسبی در بخش گردشگری برای حسامی بخش سرچهان باشد همچنین باغات حسامی ازدرختان میوه شامل: انگور، به ، آلو، سیب، زردآلود ، بادام ، گردو، است .

محصولات[ویرایش]

در شهرستان سرچهان ،حسامی بیشترین و مرغوب‌ترین انگور را دارد که به صورت کشمش،آفتابی،تیزآبی و ... به فروش می رسانند.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.

http://seeiran.ir/