محمله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمله
کشور ایران
استانفارس
شهرستانخنج
بخشمحمله
مردم
جمعیت۶۱۲ نفر[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۵٣۶متر از سطح دریا
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه۳۵ در تابستان و ۹ در زمستان
میانگین بارش سالانه۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانهبدون روز یخبندان
اطلاعات شهری
شهردارسعید غلامی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱۶۲۵۴
شناسهٔ ملی خودرو ایران


محمله شهری از توابع بخش محمله شهرستان خنج در استان فارس می‌باشد. [۲]

این شهر از تاریخی کهن و صدساله برخوردار است. عمده اهالی شهر بومی هستند، پیشهٔ عمده مردم دامداری و کشاورزی است. مردم کوچ‌نشین این آبادی در حدود صدسال قبل به علت مراتع زیاد در این ناحیه ساکن شدند. محمله در سال ۱۳۹۸ تبدیل به شهر و دارای شهرداری گردید. در نزدیکی این شهر، دریاچه‌ای وجود دارد که محلی مناسب برای تفریح و گردش می‌باشد. این شهر دارای عرصه‌های بکر منابع طبیعی زیست گاه حیوانات و منابع قابل توجه گاز بر روی کوه‌های هوا و شانول می‌باشد.همچنین غار قدیمی پیرغار در نزدیکی این شهر قرار دارد. مردم این شهر ابتدا در در مکانی به فاصله تقریبا ۲ کیلومتر از شهر امروزی زندگی می کردند که پس از وقوع زلزله و تخریب حدودی آن خانه ها٬ به این منطقه منتقل شدند و در خانه هایی که دولت وقت برای آنان ساخت ساکن شدند.

جمعیت[ویرایش]

این روستا مرکز بخش محمله و در شهرستان خنج قرار دارد و بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت شهر محمله 612 نفر (۱۷۴خانوار) بوده‌است.[۳]

مشاهیر[ویرایش]

از جمله افراد شناخته شده این شهر ٬ مرحوم سیدحمزه هاشمی است که از جمله علما و سادات منطقه بوده که مورد توجه مردم بوده است. همچنین حجت حیدری خواننده اهل این شهر است که در منطقه از شهرت نسبی برخوردار است. سیداکبر موسوی ٬ که ریاست آموزش و پرورش شهرستان خنج و فرمانداری شهرستان قیر را در سابقه دارد نیز از اهالی این شهر است. از افراد شناخته شده دیگر این شهر نیز میتوان به سیداصغر موسوی ٬ رئیس سابق کمیته امداد امام خمینی شهرستان مرودشت اشاره کرد.


[۴]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  2. http://dotic.ir/news/1681
  3. «درگاه ملی آمار ایران». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ اکتبر ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۲ اوت ۲۰۱۰.
  4. «منابع محلی». تاریخ وارد شده در |accessdate=،|archivedate= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

.

۲


۲. منابع محلی

https://www.yjc.ir/fa/amp/news/6805467