شهرستان خرامه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

شهرستان خرامه یکی از شهرستانهای استان فارس می باشد.

خِرامه
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان فارس
مرکز خرامه
مردم
جمعیت ۵۴٬۸۶۴[۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۱۱۲۲٫۵۹ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۰۰ متر
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۷۱۳۲۷۲
شهرها
خرامه، سلطان شهر، معزآباد جابریخیرآباد
تعداد بخش‌ها
مرکزی، کربال[۲]


این شهرستان از شمال با ارسنجان، از شرق با نی ریز، از شمال غربی با مرودشت و زرقان و از غرب با شیراز، از جنوب با شهرستان سروستان و از جنوب شرقی با استهبان و فسا همسایه می‌باشد.

ریشهٔ اسم خرامه[ویرایش]

در مورد ریشهٔ اسم خرامه دو فرضیه مطرح است:

فرضیهٔ اول اینکه خرامه از دو کلمه خورشید و ماه (خور+مه) گرفته شده‌است. خورشید و ماه نام دو دختر بهرام گور پادشاه ساسانی بوده‌است که در تلفظ محلی خورومه نامیده می‌شود. گفته می‌شود نام باستانی خرامه بهرام شهر بوده که مدتی پایتخت ایران نیز بوده‌است.

فرضیهٔ دوم اینکه ریشهٔ خرامه از دو قسمت خرّم+ه (خُرَّمه) به معنای مکان خرم تشکیل شده‌است.

جغرافیا[ویرایش]

خرامه با وسعت ۱٫۵۹۰ کیلومتر مربع و جمعیت ۶۱۵۸۰ نفر با ارتفاع حدود ۱۵۰۰ متر از سطح دریا در طول ۵۳ درجه و ۱۹ دقیقه شرقی و عرض ۲۹ درجه و ۳۲ دقیقه شمالی قرار دارد. با آب و هوای معتدل کوهستانی از دو بخش مرکزی و کربال و ۵ دهستان ،۲ شهر و۵۲ روستا تشکیل گردیده‌است.

شهرستان خرامه از ۷ سمت به شهرستان‌های استان متصل می‌باشد که یک شاهراه اصلی استان محسوب می‌گردد. از سمت جنوب و جنوب شرق به شهرستان فسا، از جنوب و جنوب غرب به شهرستان سروستان، از جنوب شرق به شهرستان استهبان، از شرق و شمال شرق به شهرستان نیریز، از شمال به شهرستان ارسنجان، از شمال غرب به شهرستان مرودشت و از غرب و شمال غرب به شهرستان شیراز مرکز استان متصل گردیده‌است.

با استفاده از شواهد و اسناد معتبر قدمت شهرستان خرامه به ۱۵۰۰ سال قبل و به سال ۵۰۰ میلادی بر می‌گردد. در کتاب‌ها و سفرنامه‌هایی از جمله نزهت القلوب، فارسنامه ابن بلخی، المسالک و الممالک، آثار العجم، فارسنامه ناصری، شیراز نامه، معجم البلدان، تاریخ برگزیده و … نام خرامه و کربال مطالبی نوشته شده‌است.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

این شهرستان دارای دو بخش می‌باشد: بخش مرکزی خرامه با جمعیتی حدود ۴۰۲۰۰ نفر و بخش کربال به مرکزیت سلطان شهر با جمعیتی حدود ۲۱۷۰۰ نفر.

 • بخش مرکزی
  • دهستان خیرآباد
  • دهستان کفدهک
  • دهستان معزآباد

شهرها: خرامه خیرآباد،معزآباد جابری

شهرها: سلطان شهر

اقتصاد[ویرایش]

اقتصاد شهرستان بر پایه کشاورزی خصوصاً برنج کاری و گندم و صیفی جات بوده که در سال‌های اخیر به دلیل خشک سالی و ایجاد سدهای متعدد در مسیر رودخانه کر برنج کاری کنارگذاشته شده و کشاورزی در منطقه محدود گردیده‌است.

آثار تاریخی[ویرایش]

قدمت، اصالت و بیشینه تاریخی شهرستان در آثار مذهبی و تاریخی این شهرستان مشخص می‌باشد از جمله امام زادگان بزرگوار (اسحاق، عقیل، صالح، قاسم، عبدالرشید، بی بی رحیمه)، تپه بهرام گور، چهار طاقی، سه آسیاب قدیمی، حمام کهنه خرامه، کاروانسرای دیو دان، عبور رودخانه کر، تالاب کمجان، تل دروازه یکی از دروازه‌های ورودی تخت جمشید، دریاچه بختگان، بندهای تاریخی فیض آباد، تیلکان، موان و جهان‌آباد و چشمه‌های جوشان در این شهر مذهبی و تاریخ و فرهنگ عمیق اسلامی ایرانی است که در باورها و اعتقادات مردم رسوخ کرده و جشن‌های بی‌نظیر نیمه شعبان و مراسم مذهبی از جمله محرم و ایام فاطمیه به همراه مداحان استانی و کشوری در این شهرستان بر پا و ماندگار می‌باشد.

این تمدن و فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی مردم خود زمینه‌ساز امنیت پایدار در این حوزه استحفاظی شده و خصوصاً از زمانی که خرامه به شهرستان ارتقاء یافته شاهد پایداری خاص امنیتی و اتحاد و همدلی بین مسئولین و مردم شهرستان می‌باشد.

آموزش[ویرایش]

خرامه دارای دو دانشگاه پیام نور و آزاد اسلامی با تعداد بیش از ۳۸۰۰ دانشجو در سال با ۴۰ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی و کارشناسی فعال می‌باشد که نقش مؤثری در ارتقاء علمی کشور رقم می‌زند.

مرکز حوزه علمیه با تعداد ۴۵ طلبه و ۵ مدرس در تربیت اعتقادات دینی و مذهبی مردم نقش دارد.

دارای دو هنرستان کاردانش و فنی و حرفه‌ای بوده که بسیاری از نیازهای شغلی صنعتی شهرستان را تأ مین می‌نماید. این شهرستان با ۸۴۴۸ دانش آموز و ۸۰۰ معلم در کلیه مقاطع فعال می‌باشد.

مرکز آموزش فنی و حرفه‌ای شهرستان بخش بزرگی از تقاضاهای جوانان شهرستان و علاقه مندان به تخصص‌های مورد نیاز را برآورده می‌سازد.

راه‌های ارتباطی[ویرایش]

 1. محور خرامه – شیراز
 2. محور خرامه – مرودشت – ارسنجان
 3. محور در دست ساخت ترانزیت شمال – جنوب کشور (خاوران – خرامه – ارسنجان)
 4. محور در دست ساخت اتصال شیراز به کرمان (شیراز – خرامه – نیریز – کرمان)
 5. عبور راه‌آهن مرکز استان به جنوب کشور و قرارگیری ایستگاه در مرز شهرستان

نهادهای خبری[ویرایش]

پایگاه های اطلاع‌رسانی شهرستان خرامه عبارت اند از: 1- خبر خرامه یکی از نهادهای خبری شهرستان خرامه می‌باشد که در سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را آغاز نمود و 2- پایگاه خبری صدای خرامه .[۱]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران. ۲۳ اسفند ۱۳۹۵.
 2. «نقشه تقسیمات سیاسی استان فارس». استانداری فارس. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مارس ۲۰۱۷. دریافت‌شده در ۲۹ مارس ۲۰۱۷.

https://www.irna.ir/news/83395441/دهستان-های-خیرآباد-و-معزآباد-جابری-خرامه-به-شهر-تبدیل-شدند