سیدان (مرودشت)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سیدان (شهر))
پرش به: ناوبری، جستجو
سیدان
کشور  ایران
استان فارس
شهرستان مرودشت
بخش سیدان
مردم
جمعیت ۸،۵۷۴ تن [۱]
اطلاعات شهری
شهردار مهندس رضابانشی
تأسیس شهرداری ۱۳۴۲
به کوشش حاج سید علی سجادیان

سیدان شهری است در ۲۵ کیلومتری مرودشت بخش سیدان شهرستان مرودشت استان فارس در جنوب ایران. شهر متشکل از چند طایفه ازجمله سجادیان،سجادی،صفوی ، جاویدی ،رضایی، رحیمی،نجفی، بشارتی و... است.

اکثریت مردم این منطقه از سادات می باشند که اخیراًبا تلاش یکی از شهروندان خوش ذوق و فعال بنام سید علی سجادیان ،شجرنامه مردم سادات سیدان گردآوری ومورد تأییدمسئولین و نهادهای مربوطه رسیده و بر اساس آن، نسل سادات این شهر به حضرت امام حسن مجتبی (ع) می رسدومردم این دیار ازنواده های سید ابوالوفاء می باشند که اکنون مقبره او در شیراز چهار راه پانزده خرداد(پارامونت)زیارتگاه عاشقان به اهل بیت می باشد.{{نیازمند منبع}} در همین راستا کتاب تاریخچه شهر سیدان با همت سید علی سجادیان نیز به چاپ رسیده است.

شهر سیدان واقع در بخش سیدان شهرستان مرودشت استان فارس، با دارا بودن جمعیت ۸،۵۷۴ تن (سرشماری ۱۳۹۵)

در باغ لَردی سیدان سنگ‌نبشته‌ای به زبان پارسی‎میانه مربوط به یک آرام‌گاه یافت شده است که برگردان آن بدین شرح است:

«توسر پسر بیچاره بدبخت فرخ زاد دادویه (دادبه) در ماه فروردین و روز دی به دین، فرخ هرمزد انوشیروان (مرحوم) بود (شد). گران مست (بیداد بسیار) در همان سال، ماه تیر و روز آسمان بر هرمزداد بود (شد). این مست گران، بر پیران سر، بر فرخ زاد بود (شد).»

هم‌چنین سیدان دارای مکان‌های تاریخی است که کاوش‌های علمی در آن‌ها به انجام نرسیده ولی با توجه به بازدیدهایی که از منطقه انجام شده و مشاهده‌ی مواردی مانند سنگ ستون‌های شکسته که دارای حجاری‌های هخامنشی هستند و در منطقه رها شده‌اند می‌توان گمان برد که این منطقه، دارای ارزش تاریخی است. از جمله گردش‌گاه‌هایی که هم‌اکنون مورد بازدید گردش‌گران قرار می‌گیرد می‌توان از حوض ماهی (مورنجان)، چهل‌دختران، قصرغلات (غرغلا)، و سرآسیاب یاد کرد.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران. 
  2. همان

محسنی حقیقی، محمد رضا و رستگاری نژاد، سحر ۱۳۹۵: «فارس شناخت، میراث مادی و معنوی فارس»، ویژگی ارگاتیو، صرف اسم و برخی واژگان گویش سیدانی در سنجش با زبان سیوندی ، بنیاد فارس شناسی، انتشارات ارم

ویژگی ارگاتیو، صرف اسم و برخی واژگان گویش سیدانی در سنجش با زبان سیوندی

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.