کوپن (رستم)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کوپن
کوپون
کشور ایران
استانفارس
شهرستانرستم
بخشسورنا
نام(های) پیشینکوپان
رشد جمعیت۰٫۴ مثبت (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۷۸۰ متر از سطح دریا
میانگین دمای سالانه۳۰ درجه سانتی گراد
میانگین بارش سالانه۴۰۰ میلیمتر در سال
روزهای یخبندان سالانهندارد
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۱۴۲۶۶
شناسهٔ ملی خودرو ایران
کد آماری۲۷۷۷

کوپن شهری در بخش سورنا شهرستان رستم استان فارس ایران است که در تقسیمات جدید کشوری از شهرستان ممسنی جدا شده و به این شهرستان ملحق شده‌است. کوپن مرکز بخشی به نام سورنا و یکی از دو بخش شهرستان رستم است.علت اصلی نامگذاری بخاطر سردار اشکانی سورنا است که هنوز نیست به همین اسم مشهور است و تپه ی سورنا نیز دست نخورده باقی مانده است. مردم کوپن از نژاد لر هستند و تماما به زبان لری تکلم دارند. به علت وجود زمینهای حاصلخیز و آب فراوان عمده منبع درآمد مردم کوپن از طریق کشاورزی است ، گندم ، جو ، سیفی جات و برنج عمده تولیدات محصولات کشاورزی این شهر را تشکیل می دهند.


[۲] است.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این شهر بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۳،۲۳۷ تن است.[۱] در سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۳٫۲۲۵ نفر (در ۸۲۱ خانوار) بوده‌است.[۳]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۸۵۳٬۱۵۲—    
۱۳۹۰۳٬۲۲۵+۲٫۳٪
۱۳۹۵۳٬۲۳۷+۰٫۴٪

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

پل بریم، چشمه انجیری، امامزاده پیرشمس، دشت بچه بازار، دلی بیک، گوی دول، کوه هیاسی، تپه باستانی سورنا (تپه دست ساخت خواجه محمد)، دخمه گورسنگی دا ودختر مربوط به دوره هخامنشیان، آرامگاه کشته‌های غائله جنوب در سال ۱۳۴۲ در تنگ گجستان، امامزاده حسن، امامزاده ابراهیم، امامزاده سید محمد و رودخانه کوه سیاه نام برد.

کوپن درمسیرجاده شیراز به جنوب و خوزستان واقع است.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». مرکز آمار ایران.
  2. «ایجاد شهرستان رستم به مرکزیت شهر مصیری در استان فارس». بایگانی‌شده از اصلی در ۲ آوریل ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۱۶ اکتبر ۲۰۱۰.
  3. «نتایج سرشماری ۱۳۹۰». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.