دهرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

دهرم یکی از شهرهای استان فارس است که در بخش دهرم شهرستان فراشبند واقع شده‌است.

شغل اصلی مردم این شهر، کشاورزی و به خصوص صیفی جات از جمله گوجه فرنگی، خیار سبز، کدو و ... می‌باشد.

آب و هوا[ویرایش]

آب و هوای این شهر بسیار گرم و خشک است و در فصول گرم سال با بادهای آتشین همراه می‌باشد. با توجه به کم‌بارش‌بودن سال‌های اخیر، آب در این منطقه بسیار شور و غیرقابل استفاده برای شرب و حتی کشاورزی گشته است، به شکلی که مردم برای کشاورزی مجبور به خرید دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن با هزینه‌های بسیار گزاف می‌باشند.[۱]

اقتصاد[ویرایش]

اقتصاد این شهر بر پایه کشاورزی است. در تابستان کشت کنجد و در پاییز خیار سبز، کدو و گاهی گوجه است. در زمستان کشاورزان این شهر، گوجه کشت می‌کنند. اما متأسفانه به دلیل تزلزل هرساله‌ی بازار، اغلب همهٔ کشاورزان با ضرر مواجه می‌شوند و محصولات آنان به صورت فله و غیر بهداشتی به کارخانه‌های رب‌گوجه‌گیری برده می‌شود.

با توجه به هوای گرم و خشک این منطقه، باغات لیمو و نخل تنها، دراین شهر فعال هستند.

گردشگری[ویرایش]

https://goo.gl/maps/QxcdniumchJ2 : مکان
آب‌بوی
چشمهٔ آب‌گرم جگرپَز

آب‌بوی[ویرایش]

آبگرم آب‌بوی دهرم، واقع در شمال غربی شهر (در فاصلهٔ ۸ کیلومتری از مرکز شهر)، علاوه بر جاذبه گردشگری طبیعی، جهت درمان بعضی از بیماری‌های پوستی و عضلانی و مفصلی نیز مورد توجه است.

جهت دسترسی به این آبگرم، می‌توان از دو مسیر زیر استفاده نمود.

  1. استان فارس-شهرستان فراشبند - امامزاده شهید (ع)- دهرم- دهگاه- جاده خاکی دشت پلنگ- محدوده هادی آباد و آب بوی
  2. استان فارس- شهرستان فیروزآباد- احمدآباد- دهرم (جاده جدید جم-عسلویه)- دهگاه- جاده خاکی دشت پلنگ- محدوده هادی‌آباد و آب‌بوی

چشمهٔ آب‌گرم جگرپَز[ویرایش]

جگرپَز، در فاصلهٔ ۱۸ کیلومتری شهر دهرم قرار دارد که پذیرای مسافران زیادی از شهرهای هم‌جوار به سمت این چشمهٔ آب‌گرم معدنی می‌باشد؛ ولی تاکنون برای معرفی آن به عنوان یک قطب گردشگریِ پزشکی، کاری صورت نگرفته‌است، درحالی که در سرمای نزدیک به صفر درجهٔ زمستان این منطقه، در شبهای سرد زمستان، دو استخر این چشمه، مملو از دوست‌داران طبیعت و گردشگران محلی می‌باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «وب‌گاه وزارت کشور ایران، دولت تصویب کرد: یک شهرستان و دو شهر جدید در نقشهٔ تقسیمات کشوری». بایگانی‌شده از اصلی در ۸ ژوئیه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۶ ژوئیه ۲۰۰۹.

پناهی