شهرستان کاشان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شهرستان کاشان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان اصفهان
مرکز کاشان
سال شهرستان شدن ۱۳۰۹
مردم
جمعیت 5۰۰،۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
مساحت 2۰۰۰۰ کیلومترمربع
شهرها
کاشان، مشکات، برزک،
جوشقان و کامو، نیاسر، قمصر
تعداد بخش‌ها
مرکزی، قمصر، نیاسر، برزک


شهرستان کاشان با وسعت 2۰۰۰۰ کیلومترمربع و جمعیت 5۰۰۰۰۰ نفر بوده. کاشان دارای چهار بخش (مرکزی، قمصر، نیاسر و برزک) بوده و دارای پنج شهر (کاشان، قمصر، نیاسر، جوشقان کامو و برزک) می‌باشد.

حدود شهرستان کاشان[ویرایش]

کاشان از طرف شمال و شمال غربی به شهر قم. از طرف شرق و شمال شرقی به آران و بیدگل و دشت کویر. از طرف جنوب شرقی به اردستان. از طرف جنوب به شهرستان نطنز از اصفهان و از طرف غرب به گلپایگان و محلات منتهی می‌گردد.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: کاشان و مشکات

  • بخش قمصر
    • دهستان جوشقان قالی
    • دهستان قهرود

شهرها: قمصر، جوشقان و کامو

شهر نیاسر

شهرها: برزک

روستاهای شهرستان کاشان[ویرایش]

... مشهد اردهال

آب و هوای شهرستان کاشان[ویرایش]

آب و هوای شهرستان کاشان همانند دیگر شهرستان‌های مرکزی کشور بنا بر پستی و بلندی متغیر است. قسمت‌های مرتفع آن سردسیر است دامنه‌های معتدل و جلگه به خصوص حاشیه کویر گرمسیر می‌باشد. آب قریه‌های کوهستانی از چشمه و قنات و آب قریه‌های جلگه آن از قنات است و آب اطراف کویر کمی شور می‌باشد.

رودخانه‌های شهرستان کاشان[ویرایش]

در شهرستان کاشان رودخانه مهمی وجود ندارد ولی خشک رودهایی از شمال غربی به جنوب شرقی جاری هستند که نام برخی از آنها عبارتنداز: رودخانه دهنار، سار، وادقان، کله، اردهال، نابر، قمصر، کپرکن، قهرود، جهق و چند رودخانه دیگر. در میان این رودها تنها نابر، قمصر، قهرود و گپرکن هستند که مختصری آب دائم دارند. هم چنین برخی از معروفترین چشمه‌های کاشان عبارتند از: چشمه فین، چشمه نیاسر، چشمه نابر

پیوند به بیرون[ویرایش]

مطالب تکمیلی را در این دو سایت پیگیری کنید: