میمه (اصفهان)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میمه
میمه
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین شهر و میمه
بخش میمه
نام(های) قدیمی اهورامزدا آباد-مزد آباد
سال شهرشدن ۱۳۲۶
مردم
جمعیت ۹۹۸۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۹۶۵ متر
اطلاعات شهری
شهردار مهندس محسن صدرالدین کرمی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر
ميمه آستانه پايتخت فرهنگ و تمدن ايران اسلامي. به شهر فرهنگی میمه خوش آمدید.

مِیمه شهری است در بخش میمه شهرستان شاهین شهر و میمه استان اصفهان ایران. شهر میمه مرکز بخشی به همین نام است.

بخش[ویرایش]

بخش میمه شمالی ترین و بزرگترین بخش استان اصفهان و دارای سه شهر بنامهای میمه، وزوان و لای بید و هفت روستای واجد حد نصاب تشکیل شورا به نامهای زیادآباد، ازان، خسروآباد، ونداده، حسن رباط، لوشاب و موته می‌باشد. روستاهای مراوند، چغاده، رباط، قاسم‌آباد و سعید آباد نیز روستاهای چندین خانواری این بخش محسوب می‌شوند. ودارای ۲۵۹۸۷نفرجمعیت فعال می‌باشد

وجه تسمیه[ویرایش]

چندین وجه نام گذاری برای شهر میمه روایت گردیده است. مشهورترین این روایات، در نتیجه تجزیه کلمهٔ "میمه" به "می"+"مه" بوده که به معنای "شراب ناب" می‌باشد. قرینهٔ درستی این وجه تسمیه وجود تاکستان‌های فراوان در این منطقه بوده که احتمالاً مستوجب به عمل آمدن شراب انگور در قدیم می گردیده است. از طرفی برخی صاحب نظران معتقدند به دلیل ازدیاد هیزم که "هیمه" نیز بدین معناست، در طی انقلاب‌های زبانی هیمه به میمه تبدیل شده است. آخرین نظریه وجود گله‌های چهارپا ی فراوان به ویژه آهوی ایرانی در این منطقه بوده که اصوات این حیوانات به صورت "مع مع" مداماً مسموع بوده و به این علت این منطقه مکان "مع مع" و بعدها"میمه" خطاب شد.

آثار تاریخی[ویرایش]

یکی از قدیمی ترین قنوات کشور به نام قنات مزدآباد با طول ۱۸ کیلومتر که در واقع رودخانه‌ای زیرزمینی است از دامنه‌های کرکس سرچشمه گرفته و با عمق میلهٔ چاههایی با ارتفاع۸۰ متر آب را که کمتر در معرض تهدیدات خشکسالی نیز قرار گرفته‌است، به باغات حاصلخیز این شهر می‌رساند. این قنات با قدمتی ۲۵۰۰ساله، قرار است بعنوان میراث فرهنگی به ثبت یونسکو برسد و کارهای مقدماتی آن انجام شده‌است. دبی آب این قنات در حال حاضر ۱۲۰ لیتر در ثانیه‌است و از نظر کیفیت، براساس آزمایش‌های انجام شده توسط کارخانهٔ زمزم مشهد دارای سختی مفید و با مقیاس آبهای معدنی برابری می‌کند.

محصولات کشاورزی[ویرایش]

از محصولات کشاورزی این شهر می‌توان به گندم، انگور، سیب، صیفی جات وغیره اشاره کرد. انگور میمه یکی از خوش طعم ترین انگورها در کشور می‌باشد که حتی انگور شیراز و تاکستان (که تنها به لحاظ شهرت شهر مشهور شده‌اند) به لحاظ طعم بعد از انگور میمه قرار دارند.

مشاهیر[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • کتاب میمه شهر درحاشیه کویر اثر محمدتقی معینیان
  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
  • مختصات و ارتفاع