شاهین‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شاهین‌شهر
شاهین.jpg
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین شهر و میمه
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی شاهین شهر ، امیر آباد
سال شهرشدن ۱۳۵۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۴۳،۳۰۸ در سال ۱۳۹۰ [۱]
رشد جمعیت ۱/۵ درصد
تراکم جمعیت ۱۴۲ نفر بر کیلومتر مربع
مذهب مسلمان ۷۳٫۶ درصد (شیعه ۹۰٫۲۳ درصد و سنی ۹٫۷۷ درصد)
مسیحی ۱۳٫۷ درصد
زردشتی ۱۲٫۷ درصد
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۶/۵۴۰۹ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۹۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۵
میانگین بارش سالانه ۲۱۰
روزهای یخبندان سالانه ۶۶
اطلاعات شهری
شهردار آقای نفری
پیش‌شماره تلفنی

۰۳۱۲

بانک اطلاعات شهری شاهین شهر = http://www.shahinshahr.info
وبگاه http://www.shaahinshahr.com
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر شاهین شهر خوش آمدید

شاهین‌شَهر همسایه شمالی شهر اصفهان و به عنوان شهری نوبنیاد در آستانه اصفهان بزرگ می باشد که در شهرستان شاهین‌شهر و میمه قرار دارد. این شهر در سالهای بسیار دور قبل از کاربری مسکونی به مزرعه امیرآباد شهرت داشته و دارای کاربری کشاورزی بوده و یکی از مزارع تحت مالکیت آقا محمد خان برومند، از خوانین منطقه تاریخی گز بُرخوار بوده‌است. شاهین شهر را می توان اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران نامید که در ۱۹ کیلومتری شمال شهر اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است. به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد.

با جدایی بخش های برخوار و میمه از شهرستان اصفهان و شکل گیری شهرستان جدید برخوار و میمه در سال ۱۳۶۸ شاهین شهر به لحاظ موقعیت، جمعیت و اهمیت ویژه ای که دارا بود به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شد و در دی ماه ۱۳۸۶ نیز پس از جدایی بخش برخوار به عنوان مرکز شهرستان شاهین شهر و میمه انتخاب گردید.

شاهین شهر آب و هوای خشکی دارد. هوای شاهین شهر با وجود قرار گرفتن در مجاورت نیروگاه شهید منتظری، پالایشگاه و پتروشیمی و... آلودگی نه چندان زیادی دارد. ارتفاع از سطح دریای شاهین شهر ۱۵۹۵ متر می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، شرکت اسنوا و شهرک صنعتی مورچه خورت و دهها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌شهر از قطبهای صنعتی و فنی استان اصفهان به‌شمار می‌آید

مردم[ویرایش]

حدود نیمی از مردم شاهین‌شهر اصالتاً از استان خوزستان و پس از جنگ ایران و عراق و مابقی از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند.

ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند. از نکات جالب توجه می‌توان به میانگین سنی پایین مردم این شهر اشاره‌کرد.

از دیگر نکات قابل توجه این شهر سطح سواد بالای مردم آن است که با حدود ۹۸٪ درصد باسواد، این شهر را در زمره‌ی باسوادترین شهرهای ایران قرار داده است.

مناطق[ویرایش]

شاهین شهر مناطقی دارد که در اینجا معرفی می‌شوند.

فردوسی[ویرایش]

این خیابان مرکز شهر و یکی از معروف ترین محلها درایران و شاهین شهر است که مرکز خرید مردم این شهر نیز می‌باشد. خانه‌های فردوسی بسیار گران قیمت است. چون متراژ آنها زیاد است و نزدیک مرکز شهر اند و اکثراً نوسازند و کوچه‌های سرسبزی دارند.

هسا[ویرایش]

یکی از مهمترین مناطق شاهین شهر است که شرکت هواپیماسازی و فرودگاه هسا در آن وجود دارد. در این شرکت هواپیمای ایران ۱۴۰ (آنتونوف ۱۴۰) و هلیکوپتر نیز ساخته می‌شود. این منطقه در شمال شاهین شهر بوده و ۵ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. هسا منطقه‌ای کم جمعیت است که فقط کارمندان شرکت هسا در آن ساکن هستند .

مالک اشتر[ویرایش]

دانشگاه صنعتی مالک اشتر در آن قرار دارد. خانه‌های این منطقه از یک الگوی معماری تبعیت می‌کنند. مالک اشتر در شمال شاهین شهر است.

عطار[ویرایش]

از خیابان‌های قدیمی شاهین شهر و از بهترین محله‌های آن است که در سال‌های اخیر بسیار شلوغ شده است.

نظامی و فرخی[ویرایش]

از قدیمی ترین خیابان های شاهین شهر می باشند، پارک یاسمن در تقاطع بین آنها واقع شده است.

شهید بهشتی[ویرایش]

عموماً مردم این خیابان را به نام مخابرات (به علت قرار داشتن ساختمان قدیم مرکز مخابرات در این خیابان) می‌شناسند. همچنین به علت قرار گرفتن ساختمان شهرداری شاهین شهر در این خیابان به خیابان شهرداری هم شهرت دارد.

این خیابان تقریباً در مرکز شاهین شهر واقع شده است. از شمال به دانشگاه صنعتی مالک اشتر و جنوب به میدان فاطمیه و خیابان شهید مطهری (بهداری) متصل می‌شود.

شرق این خیابان شهرک میلاد و غرب آن خیابان فردوسی می‌باشد. ورزشگاه بزرگ تختی و استخر بزرگ آفتاب در اواسط این خیابان و سینمای یاسمن شاهین شهر در ابتدای آن واقع شده است.

گلدیس[ویرایش]

در شمال غربی شاهین شهر است. ۴ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. بیمارستان گلدیس در آن قرار دارد.

هشت بهشت[ویرایش]

در شمال شاهین شهر قرار دارد. ۳ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. هشت بهشت به مالک اشتر نزدیک است و در مجاور گلدیس مستقر می‌باشد.

میلاد[ویرایش]

در شرق شاهین شهر قرار دارد. ۴ کیلومتر با مرکز شهر فاصله دارد. میلاد از بهترین محله‌های شهر است. بدلیل داشتن خانه‌های نوساز و آپارتمانی، ثبت احوال، دادگستری، فرمانداری و باغ بانوان در این منطقه‌است.

صنعتی[ویرایش]

خیابان سعدی شمالی که به صنعتی شهرت دارد و علت این شهرت به دلیل قرار گرفتن اکثر قریب به اتفاق صنعت کاران شهر در این منطقه است. در غرب شهر است. فاصله‌اش با مرکز شهر ۱ کیلومتر است.

مشاغل این خیابان شامل: مکانیک‌ها، صافکار و نقاش خودرو، خدمات برقی، کارواش، قطعات یدکی خودرو؛ نجارها (کابینت و ام دی اف و ...)؛ آهنگرها؛ ابزار و یراق ساختمانیف لوازم برق ساختمانی و صنعتی و... می‌باشد.

بانک استان[ویرایش]

در شرق شاهین شهر هست. در ۴ کیلومتری مرکز شهر هست. یک سوم مساحت بانک استان فضای سبز است. چون بزرگترین پارک شاهین شهر در این منطقه‌است وهتل و فرهنگسرای اشراق و سینما ۵ بعدی شاهین شهر در نزدیکی بانک استان است.

دهخدا[ویرایش]

از بهترین مناطق شاهین شهر است. دهخدا به مرکز شهر بسیار نزدیک است. دهخدا تا فرعی ۶ شرقی خیابان مخابرات را شامل می‌شود. کتابخانه و تامین اجتماعی در دهخدا است. بیمارستان شرکت نفت که در حال تاسیس بوده نیز در دهخدا است.

هتل[ویرایش]

www.houtaniravani.com[۲]هتل اطلس شاهین شهر اولین و تنها هتل این شهر با زیربنای 6000 مترمربع و در 6 طبقه می باشد که از معماری ویژه ای برخوردار بوده و توسط آرشیتکت اصفهانی(دکتر هوتن ایروانی)طراحی شده است.این هتل در حد هتل چهار ستاره کارشناسی شده و از امکانات و رستوران با ظرفیت 300 نفر برخوردار بوده و در شهریورماه 1392 توسط استاندار اصفهان افتتاح شد. درباره معماری هتل در سایت دکتر ایروانی (www.houtaniravani.com)موارد قابل توجهی وجود دارد.

دانشگاه‌ها[ویرایش]

در شاهین شهر ۵ دانشگاه در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند که عبارتند از :

  1. دانشگاه مالک اشتر
  2. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
  3. دانشگاه پیام نور واحد شاهین شهر
  4. موسسه آموزش عالی بنیان
  5. موسسه آموزش عالی عقیق

پانویس[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. www.houtaniravani.com

منابع[ویرایش]