مردم اچمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مردم لارستانی)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مردم اچمی
کل جمعیت
۱۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۰۴), ۲۰۰٬۰۰۰ (تخمین ۲۰۱۴)[۱]
مناطق با جمعیت قابل توجه
 ایران:جنوب ایران به خصوص استان های فارس و هرمزگان
 کویت ، بحرین ، امارات متحده عربی ، قطر و سایر کشورهای پیرامون خلیج فارس
زبان‌ها
اچمي و فارسی
دین
اكثريت اهل تسنن
اقلیت شیعه
گروه‌های قومی مرتبط
سایر مردمان ایرانی و هوله

مردم اچُمی قومیتی پارسی و ساکن بخش‌های جنوبی استان فارس معروف ایراهستان هستند. قدمت ايراهستان به قبل از هخامنشيان باز مي گردد.گروه‌های قابل توجهی از این قوم به دليل مشكلات شديد اقتصادي به کشورهای جنوب خلیج فارس از جمله کویت ،بحرین ،قطر و امارات متحده عربی مهاجرت کرده‌اند.

منطقه یا ایالت ایراهستان شامل شهرستان‌های متعددی در استان فارس (لارستان ،خنج ،گراش و لامرد) و شهرستان بستک در استان هرمزگان می‌شده است.در بحرین این مردمان به هوله مشهورند. این مردم عمدتا خود را خودمونی یا اچمی معرفی می‌کنند و عبارت لارستانی کاربرد عمومی چندانی ندارد.

مردم لارستان و دیگر مناطق ایراهستان به زبان اچمی سخن می‌گویند.نسب این مردم پارسی است و با نژاد بعضی از مردم شهر لار که دارای اصلیت یهودی هستند متفاوت است.البته پس از ورود اسلام،عربها هم با مسلمانان إيراني درآميخته اندو تعدادي مردم پس از روي كار آمدن صفوي‌ها به ايراهستان پناهنده شده اند[۲][۳].[۴]اکثریت این مردم اهل تسنن هستند و دارای اقلیتی شیعه مذهب هستند.

اچمی‌ها يا مردمان منطقه خلیج فارس،ایرانياني هستند که مهمان نوازي آنان از گذشته تا کنون زبانزد بوده.درقرن سیزدهم لار به عنوان یکی از مراکز تجارت فعال در جنوب ایران شناخته شد.[۴]در گذشته لارستان تقریباً منطقه‌ای مبهم بوده است و هیچگاه مستقيماََ درگیر سیاست و کشمکش‌های دولت مرکزی نبوده است.[۴]

منابع[ویرایش]

  1. {{cite web|url=http://www.everytongue.com/larestani/%7Ctitle=larestani%7Cpublisher=EveryTongue%7Cdate=22 March 2014 |accessdate=March 22, 2014}}
  2. كرامتي، محمدهادي. تاريخ دلگشاي اوز. تهران:سينا. 
  3. لاكهارت، لارنس. انقراض سلسله صفوي. 
  4. ۴٫۰ ۴٫۱ ۴٫۲ "Larestani, Lari in Iran".