پیرغار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محوطه تفریحی و گردشگری آبشار پیر غار و غار 10000 ساله پیر غار.jpg
کتیبه مشروطه

پیرغار، منطقه ای تاریخی و گردشگری مجاور روستای ده چشمه در شهرستان فارسان و استان چهارمحال و بختیاری است.

کتیبه مشروطه، به دستور سردار اسعد بختیاری، بر روی تخته سنگی از رشته کوه زاگرس حک شده و متن آن، خلاصه‌ای از واقعه مشروطیت را بیان می‌کند و همچنین تأثیر سرداران و قهرمانان بختیاری در این واقعه ملی را شرح می‌دهد.

جاذبه گردشگری[ویرایش]

از دیگر جاذبه‌های دیدنی منطقه پیرغار، آبشار زیبای پیرغار است که یکی از زیباترین آبشارهای فصلی ایران و استان چهارمحال بختیاری است و به علت وجود چشمه‌ها و رودخانه‌های این استان نسبت به استان‌های دیگر مدت زمان بیشتری جاری می‌باشد و این آبشار در محیط طبیعی شگفت‌انگیزی واقع شده‌است که آبشار نامش را از غاری آهکی و ناشناخته می‌گیرد که دارای اهمیت تاریخی می‌باشد و آبی که از آبشار پیرغارسرازیر می‌شود کشتزارهای روستای ده چشمه را نیز سیراب می‌نماید.[۱] از مسیرهای ایجاد شده در کوه می‌توان با یک کوه پیمایی متوسط خود را به بالاترین نقطه آبشار و در ادامه مسیر با دنبال کردن آب به سرچشمه آن رسید. روستای ده چشمه روستایی سرسبز و جنگلی که به دلیل طبیعت زیبا و بکر و وجود کتیبه‌های ارزشمند تاریخی، در فهرست آثار تاریخی ایران قرار گرفته‌است.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام tishi وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. «پیر غار، خبرگزاری مهر».