شلوار دبیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

شلوار دَبیت شلواری مشکی رنگ است که مردانِ بختیاری به پا می‌کنند.[۱]

مجید باقرپور با پوشش بختیاری

ویژگی‌ها[ویرایش]

خصوصیت بارز و متمایزکننده این شلوار دمپای بسیار گشاد آن است به طوریکه جلوه ویژه‌ای به این لباس می‌دهد؛ عرض دمپای این شلوار معمولاً بالای پنجاه سانتی‌متر است.

پوشیدن شلوار دبیت با کت نیز مرسوم است. معمولاً اگر شلوار دبیت را با کت بپوشند، یک دوال چرمی که پهنای بالای هفت سانتی‌متر و چفت رزه‌ای را محکم به کمر شلوار می‌بندند و اگر شلوار دبیت را همراه چوقا به تن کنند، دوالی چرمی با پهنای کم بر روی کمر شلوار آویزان می‌کنند. بختیاری‌ها در انتخاب دوال حساسیت خاصی دارند، از دوالی چرمی معروف به چرم بلغار بسیار تعریف می‌کنند و این چرم را بسیار می‌پسندند. شلوار دبیت یک جیب بیشتر ندارد. این جیب در سمت راست قرار می‌گیرد و با یک زیپ یا چند چفت بسته می‌شود.[۱]

ریشه‌شناسی[ویرایش]

این نام کاملاً غلط می‌باشد و شلوار بختیاری همان تنبان مرسوم در ایران قدیم بوده که در ده پنجاه شمسی پارچه سیاه رنگ و مرغوبی از انگلستان به نام دبیت وارد ایران شد و بسیار مورد استقبال قوم بختیاری جهت دوخت تنبان قرار گرفت.

بعلت کیفیت خوب این پارچه دوخت تنبان با پارچه دبیت بسیار رونق گرفت و بختیاری‌ها برای تعریف از کیفیت شلوار می‌گفتند تنبان دبیت یعنی تنبان دوخته شده از دبیت.

در چند سال اخیر متأسفانه واژه تنبان حذف و فقط جنس پارچه گفته می‌شود که کاملاً اشتباه می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ «لباس زنان و مردان بختیاری». وبسایتِ دشتک. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ اوت ۲۰۱۸.