دشتک (اردل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دشتک
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۴۰۲۶
اطلاعات شهری
شهردار ذوالفقار یوسفی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۳۴۳۶


دشتک شهری در استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر در 92 کیلومتری شهرکرد قرار دارد. دشتک زادگاه پژمان بختیاری از شاعران نامدار معاصر ایران است. زبان مردم لری بختیاری بوده و اهالی این شهراز دو شاخه اصلی بختیاری یعنی ۷لنگ و ۴ لنگ متشکل گردیده‌اند. البته اکثریت مردم ۷لنگ می‌باشند.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

دشتک در مختصات جغرافیایی ۳۲ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی، و ۵۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی قرار دارد. از جنوب به رشته کوه‌های میلی و از شمال به کوه سالداران و احمد لیوه منتهی می‌شود. شهر دشتک در فاصله۹۲کیلومتری از شهرکرد مرکز استان قرار دارد.

جغرافیای انسانی[ویرایش]

فعالیت اقتصادی مردم دشتک بیشتر کشاورزی و بعضا دامداری می‌باشد.بخش زیادی از مردان این شهر در گذشته بنا به رسم آبا و اجداد شان در کشور کویت مشغول به فعالیت بودند. در سالیان اخیر بسیاری از مردم به مشاغل خدماتی و اداری روی آورده‌اند. محصولات کشاورزی دشتک انگور، بادام، گردو، سیب ترش، زردآلو، گندم، عدس و… می‌باشد. مردم این شهر جزء طایفه هفت لنگ و چهارلنگ بختیاری می‌باشند. قشر تحصیل کرده در این شهر زیاد بوده و این شهر افراد زیادی را از پزشکان، مهندسان، معلمان و… که به جامعه خدمت کرده‌اند در خود پرورانده‌است. دشتک زادگاه شاعر نامدار معاصر حسین پژمان بختیاری (۱۲۷۹–۱۳۵۳ه‍. ش) است.[۱]

  • بر اساس مصوبه هیئت دولت، در سال 1390 روستای دشتک در شهرستان اردل به شهر ارتقاء یافت.

پانویس[ویرایش]