دشتک (اردل)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دشتک
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان اردل
بخش مرکزی
مردم
جمعیت ۴۰۲۶
اطلاعات شهری
شهردار ذوالفقار یوسفی
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۳۴۳۶
تابلوی خوش‌آمد به شهر


دشتک شهری در استان چهارمحال و بختیاری) است. این شهر در۹۲ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. دشتک زادگاه پژمان بختیاری از شاعران کشور می‌باشد. زبان مردم لری بختیاری بوده و اهالی این شهراز دو شاخه اصلی ایل بختیاری یعنی ۷لنگ و ۴ لنگ متشکل گردیده‌اند. البته اکثریت مردم ۷لنگ می‌باشند.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

دشتک در مختصات جغرافیایی ۳۲ درجه و ۹ دقیقه عرض شمالی، و ۵۰ درجه و ۲۷ دقیقه طول شرقی قرار دارد. از جنوب به رشته کوه‌های میلی و از شمال به کوه سالداران و احمد لیوه منتهی می‌شود. شهر دشتک در فاصله۹۲کیلومتری از شهرکرد مرکز استان قرار دارد.

جغرافیای انسانی[ویرایش]

بخش عظیمی از مردان این شهر بنا به رسم آبا و اجداد شان در کشور کویت مشغول به فعالیت می‌باشند. فعالیت اقتصادی مردم دشتک بیشتر کشاورزی و بعضا دامداری می‌باشد. در سالیان اخیر بسیاری از مردم به مشاغل خدماتی روی آورده‌اند. محصولات کشاورزی دشتک انگور، بادام، گردو، سیب ترش، زردآلو، گندم، عدس و… می‌باشد. مردم این شهر جزء طایفه هفت لنگ بختیاری می‌باشند. قشر تحصیل کرده در این شهر زیاد بوده و این شهر افراد زیادی را از پزشکان، مهندسان، معلمان و… که به جامعه خدمت کرده‌اند در خود پرورانده‌است. دشتک زادگاه شاعر نامدار معاصر حسین پژمان بختیاری (۱۲۷۹–۱۳۵۳ه‍. ش) است.[۱]

  • بر اساس مصوبه هیئت دولت، روستای دشتک در شهرستان اردل به شهر ارتقاء یافت.

پانویس[ویرایش]