قلعه چالشتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
قلعه چالشتر
ورودی.JPG
ورودی قلعه چالشتر
Map
نامقلعه چالشتر
کشورایران
استاناستان چهارمحال و بختیاری
شهرستانشهرستان شهرکرد
بخشچالشتر
اطلاعات اثر
کاربریقلعه
دیرینگیدوره قاجار
دورهٔ ساخت اثردوره قاجار
بانی اثرمحمدرضا خان چالشتری
مالک فعلی اثراداره میراث فرهنگی و گردشگری
اطلاعات ثبتی
شمارهٔ ثبت۲۱۰۱ و۲۹۲۴
تاریخ ثبت ملی۲۷ مرداد ۱۳۷۷ و ۲۰ آذر ۱۳۷۹
اطلاعات بازدید
امکان بازدیدآری

قلعه چالشتر/خانه ستوده مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان شهرکرد، شهر چالشتر واقع شده است. بنای اندرونی این قلعه که تنها قسمت بازمانده از این قلعه تاریخی که محل زندگی محمد حسن خان ستوده چالشتری بود، توسط ایشان به میراث فرهنگی واگذار شد.

اطلاعات ثبت[ویرایش]

این اثر در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۷۷ با شمارهٔ ثبت ۲۱۰۱ و همچنین در تاریخ ۲۰ آذر ۱۳۷۹ با شماره ثبت ثبت ۲۹۲۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.[۱][۲]

پیشینه[ویرایش]

منزل احمد خان و محمود خان ستوده چالشتری به همت پدرشان خدا رحم چالشتری فرزند محمد رضا خان در اواخر دوران قاجاریه ساخته شد. از تاریخ حک شده بر روی سر ستون‌های این بنا استنباط می‌شود که بنا تقریباً در تاریخ ۱۲۸۴ ه.ش به اتمام رسیده است. این قلعه شامل قسمت‌های سر درب، هشتی، اندرونی، بیرونی، حمام واصطبل و دیگر قسمتها می‌باشد. این بنا در دو قسمت ساخته شده که وسعت ان تقریباً ۱۲۰۰۰ متر مربع می‌باشد که به شکل و هنر ایرانی در دوران فاجاری ساخته شده است. بنای شمالی تا دهه هفتاد ه‍.ش مورد استفاده قرار می‌گرفته درصورتی که بنای جنوبی حدوداً نود درصد تخریب شده بود که با همت مهندسان و مرمت گران این بنا برپا شده است.[۳] علی اکبر دهخدا در هنگام جنگ جهانی اول که به استان چهارمحال گریخته بود. از کتابخانه چالشتر استفاده کرد و تألیف امثال و حکم و لغتنامه خود را با استفاده از منابع موجود در قلعه چالشتر آغاز نمود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. پازوکی, ناصر (1385). آثار ثبت شده ایران در فهرست آثار ملی (از24-6-10 تا 24-6-1384). سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری. p. 130. ISBN 964-421-063-8.
  2. "دانشنامه تاریخ معماری ایران شهر". Archived from چالشتر| the original on 2 March 2015. {{cite web}}: Check |url= value (help)
  3. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۹.