بازفت

مختصات: ۳۲°۱۲′۱۵″شمالی ۵۰°۰۲′۴۶″شرقی / ۳۲٫۲۰۴۱۶۷°شمالی ۵۰٫۰۴۶۱۱۱°شرقی / 32.204167; 50.046111
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بازفت
کشور ایران
استانچهارمحال و بختیاری
شهرستانکوهرنگ
بخشبازفت
مردم
جمعیت۱۵۱۹ نفر (۱۳۹۵)
تأسیس شهرداری۱۳۹۳ خورشیدی
شناسهٔ ملی خودروص ٨١
کد آماری۲۸۴۱
بازفت بر ایران واقع شده‌است
بازفت
روی نقشه ایران
۳۲°۱۲′۱۵″شمالی ۵۰°۰۲′۴۶″شرقی / ۳۲٫۲۰۴۱۶۷°شمالی ۵۰٫۰۴۶۱۱۱°شرقی / 32.204167; 50.046111

بازفت مرکز بخش بازفت در شهرستان کوهرنگ از توابع استان چهارمحال و بختیاری است.[۱]این شهر در محیطی سرسبز و پُر از درختانِ بلوطِ زاگرس جای دارد . طبیعت بازفت به دلیلِ دسترسیِ دشوار، دست‌نخورده و بِکر باقی مانده است.


بخش بازفت در ۱۹۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد و یکی از محل‌های کوچ عشایر و ایلراه‌ آنها می باشد.

دهستان بازفت، در منطقه کوهستانی زاگرس مرکزی واقع شده است. از شمال به دهستان پشتکوه موگویی، از مشرق به دهستان‌ شوراب تنگزی، از مغرب به شهرستان‌ مسجد سلیمان و از جنوب به دهستان میانکوه محدود است.

مناطق گردشگری[ویرایش]

آبشار نیم ساعته بازفت[ویرایش]

این آبشار  بعد از روستای شیخ عالی و قبل از روستای گراب در مسیر جاده شهرکرد-مسجدسلیمان قرار دارد و برای رسیدن به آن از جاده اصلی تا آبشار حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی باید کرد. آبشار به صورت چشمه ای جوشان از میان شکافی غار مانند به بیرون میریزد. آبشار پس از لغزش بر روی دیواره ای صخره ای تشکیل رودی کوچک را میدهد که نهایتا به رودخانه بازفت میریزد.

تنگ هونی[ویرایش]

تنگ هونی در موقعیت غرب رودخانه بازفت در ارتفاع ۱۶۸۰ متری از سطح دریا آغاز می شود و در بالا دست تا ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا ادامه می یابد تا به قله تاراز منتهی میگردد. در کف تنگ، رودخانه کوچکی که از ارتفاعات مجاور سرچشمه میگیرد جریان دارد که به رودخانه بازفت میریزد. تنگ پوشیده از جنگل های تنک نارون است. در جنگل های زاگرس به دلیل شرایط رویشگاهی تقریبا یكسان و موقعیت خاص اقلیمی، بعضی از درختان و درختچه ها مانند بلوط ایرانی، بنه، كیكم، محلب، داغداغان، چنار، زالزالك، ون و … با تفاوت های نسبتا ناچیز در تمام گستره زاگرس با تركیب های متفاوت استقرار یافته اند.

این منطقه زیبا دارای روستاهای متعددی است که یکی از زیباترین روستاهای زیبای کیارس واقع در ۱۰ کیلومتری شمال غربی بازفت و در ۱کیلومتری قله هفت تنان در دامنه زردکوه بختیاری است که به علت عدم دسترسی آسان و نبود جاده آسفالته و بن بست بودن روستا بکر و دست نخورده باقی مانده است.

زردکوه[ویرایش]

زردکوه(مرتفع‌‌ترین قله ۴۲۲۵ متر)، دومین قله مرتفع زاگرس است. گردنه زردکوه، بازفت را از چلگرد جدا می‌کند.

رودخانه بازفت[ویرایش]

رودخانه بازفت یکی از اصلی‌ترین سرشاخه‌های رود کارون به‌ شمار می‌رود. این رودخانه از دامنه کوه‌های منار، گله سگا، تورک و زردکوه در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی شهرکرد سرچشمه می‌گیرد و سپس  به سمت جنوب شرقی روان می‌شود. با ۹۵ کیلومتر طول، مسیر طولانی این رودخانه در مجاورت بکرترین محدوده‌های جنگلی قرار دارد که با مناظر طبیعی دیدنی، از گردشگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.

قلعه دهناش[ویرایش]

قلعه دهناش، تنها قلعه بجای مانده در شهرستان کوهرنگ است که یادگار معماری کوه نشینان بختیاری محسوب می شود. این بنای تاریخی در روستای دهناش واقع شده است. این قلعه براساس کتیبه سردرب آن درسال ۱۳۳۴هجری قمری ساخته شده است. استادکارقلعه، فردی بنام استاد رضا اصفهانی بوده که درمحل آجر را پخته و قلعه را ساخته است.

در بالای درب ورودی هشتی، کتیبه ای به شکل مستطیل قراردارد که درطرفین آن نقش گل حجاری گردیده و در وسط چهار سطر وبازوهای برجسته بین سطور آنها را از هم جدا می کند. سقف هشتی با سنگ تراش طاق زده شده و از طرفین به حیاط اصلی راه دارد. ایوانی به صورت راهرو در وسط قراردارد که درب اطاقها از سه طرف به ایوان باز می شود.سقف اطاقها باتیر چوبی پوشیده ومسطح است.اطاقها ساده ، دارای طاقچه های قوسی وبخاری دیواری ساده هستند. سه طرف حیاط قلعه را واحدهای غیرمسکونی نظیر طویله ها ، اصطبلها وانبارها احاطه نموده وطرف دیگر آن اطاقهای مسکونی قراردارند.  

پل خدا آفرین[ویرایش]

پل خدا آفرین، پلی است که روی رودخانه بازفت قرار دارد و احتمال می رود که در اثر وقوع زمین لرزه ایجاد شده باشد. این پل در طول هزاران سال یکی از مسیرهای کوچ عشایر بختیاری بوده است و از این رو دارای اهمیت بالایی است.در کنار این پل و در محل هایی که به سختی می توان عبور کرد، پله کانی در سنگ تراشیده شده است تا عبور و مرور تسهیل شود.

گرچه تاریخ ساخت این پلکان سنگی مشخص نیست ولی در کنار این پلکان کتیبه ای نیز وجود دارد. مسیر دسترسی به پل خدا آفرین و پلکان باستانی که دزپارت نامیده می شود، بسیار سخت و نیازمند آمادگی جسمانی بالایی می باشد.

امامزاده پیر چابک (پیراوک )[ویرایش]

در کنار موارد متعدد یاد شده وجود امام زاده ای بنام پیر چابک (پیراوک )با قدمتی چند صد ساله زیبایی مذهبی و طراوت خاصی را به این منطقه بخشیده است و مانند دیگر امام زاده های سرزمین بختیاری در میان مردم این روستا و اطراف از احترام و قداست ویژه ای برخوردار است. [۲]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری – جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری ۱۳۹۰» (اکسل). درگاه ملی آمار.
  2. https://www.dana.ir/news/894533.html/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%81%D8%AA-%D8%AA%DA%A9%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%D9%87%D8%B4%D8%AA-%D8%B2%DB%8C%D8%A8%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D8%AF%D8%A7%D9%88%D9%86%D8%AF-%DA%A9%D9%87-%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%88%D8%B4-%D8%B4%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA---%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D9%88%DB%8C%D8%B1

۲. منبع: بیا تور