شلمزار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شلمزار
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار
مردم
جمعیت حدود۱۵۰۰۰هزار
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۴ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه زمستان
اطلاعات شهری
شهردار محمدرضاحمزه[۱]
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۳۲۶۲
وبگاه http://shalamzar.rzb.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شَلَمزار شهری در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرکرد و مرکز شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری در ایران است. از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به قلعه صمصام السلطنه به دستور صمصام السلطنه و دریاچه شلمزار اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

شلم در دایرةالمعارف علی اکبر دهخدا به معنی کتیرا می‌باشد و لذا شلمزار به معنی کتیرا زار یعنی جایی که کتیرا در آن بسیار می‌روید می‌باشد اکنون نیز گیاه کتیرا در کوه‌های اطراف وجود دارد. البته وجه تسمیه‌های دیگری نیز بیان شده که سندیت محکمی ندارد از قبیل شالم زر یعنی کسی که شالی از طلا دارد این حاکی از حکایتی است که دریکی از کتب ارامنه ساکن شلمزار قدیم نوشته شده که بیان‌کننده داستانی از نبرد پهلوان شاه عباس با یک مرد تنومند و قوی از ارامنه شلمزار بوده‌است و دیگر آنکه برخی گفته‌اند شلمزار به معنای دشتی است که در آن شلم (گیاهی از خانواده کتیرا) می‌روییده و برخی گفته‌اند شلم با ضمه تلفظ شده و به معنای محلی بوده که پس از بارندگی همراه با گل و شل می‌شده‌است.

قومیت[ویرایش]

در جنوب این شهر مجاور کوهی به نام کوه زره مردمانی کوچ نشین از طایفه‌های بختیاری زندگی می‌کردند که آثار آن‌ها در نزدیکیهای کوه وجود دارد و اقوام مختلفی از بختیاریها اعم ازشالویی و اورکی که از منطقه بختیاری نشین خوزستان آمده‌اند و همچنین سادات حسینی که به اولاد آقاعبدالباقی معروفند از منطقه دهدز خوزستان آمده‌اند و اکنون در این شهر ساکنند، زندگی می‌کنند.

در حال حاضر همه اهالی شهر مسلمان هستند و به گویش خاص که ترکیبی از گویش بختیاری و واژگان متعدد فارسی صحبت می‌کنند.

جمعیت[ویرایش]

شلمزار دارای ۸۷۶۰ طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت می‌باشد و به سبب موقعیت سوق الجیشی و شهرستان بودن این شهر و خوش اب و هوا بودن آن می‌توان گفت معادل همین جمعیت نیز از سایر نقاط استان و کشور به صورت موقت سکنی می‌گزینند.

اقتصاد[ویرایش]

کشاورزی[ویرایش]

زمین‌های کشاورزی شلمزار به وفور در این شهر دیده می‌شود؛ که این شهر یکی از بهترین دارنده‌های زمین‌های حاصلخیز به نام‌های دیز دشت، شلمزار بالا، چاری، سل آباد، سر سه گرد، در استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این شهر دارای باغهایی به نام‌های احمدآباد و چزغان، چنار سبز، همایی، قزلجه و دولا می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

کارخانه آب معدنی کوهرنگ، کارگاه‌های متعدد ترشی‌سازی لازم است ذکر شود که در این شهر فرش‌های متعددی با نقش‌های ترنج و خشتی در قدیم توسط همین اهالی بافته می شدکه از شهرت زیادی برخوردار بودند. منبع درآمد اهالی شلمزار= مهمترین شغل‌های این شهر کامیون داری و مشاغل متعدد در کویت و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد بنابراین مردمان این دیار نسبت به اطراف مسطیع تر می‌باشند

آثار تاریخی[ویرایش]

قلعه صمصام السلطنه، حمام قدیمی دوران صفویه مشهور به حمام پایین شلمزار، حمام گرکعلی از آثار تاریخی این شهر می‌باشد.

ورزش[ویرایش]

شلمزار به دلیل ارتفاع بیش از دو هزار متری از سطح دریااز سوی کارشناسان ورزشی به عنوان یکی از مستعدترین مناطق برای ورزشهای انفرادی به ویژه دو و میدانی در ایران اعلام شده‌است.[۲] عباس صمیمی، محمد صمیمی و محمود صمیمی از جمله نام آوران این شهر در رشته پرتاب دیسک هستند.

منابع[ویرایش]