شلمزار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شلمزار
کشور  ایران
استان چهارمحال و بختیاری
شهرستان کیار
نام(های) دیگر خاستگاه مشروطه ایران_پهلوانان المپیکی
مردم
جمعیت حدود۱۵۰۰۰هزار
رشد جمعیت ضعیف
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۰۳۴ متر
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانه زمستان
اطلاعات شهری
شهردار محمد رضا حمزه
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۳۲۶۲
وبگاه http://shalamzar.rzb.ir
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شَلَمزار شهری در ۳۵ کیلومتری جنوب شهرکرد و مرکز شهرستان کیار در استان چهارمحال و بختیاری در ایران است. از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی این شهر می‌توان به قلعه صمصام السلطنه به دستور صمصام السلطنه و دریاچه شلمزار اشاره کرد.

وجه تسمیه[ویرایش]

شلم در دایرةالمعارف علی اکبر دهخدا به معنی کتیرا می‌باشد و لذا شلمزار به معنی کتیرا زار یعنی جایی که کتیرا در آن بسیار می‌روید می باشد اکنون نیز گیاه کتیرا در کوه‌های اطراف وجود دارد. البته وجه تسمیه‌های دیگری نیز بیان شده که سندیت محکمی ندارد از قبیل شالم زر یعنی کسی که شالی از طلا دارد این حاکی از حکایتی است که دریکی از کتب ارامنه ساکن شلمزار قدیم نوشته شده که بیان کننده داستانی از نبرد پهلوان شاه عباس با یک مرد تنومند و قوی از ارامنه شلمزار بوده است و دیگر آنکه برخی گفته‌اند شلمزار به معنای دشتی است که در آن شلم (گیاهی از خانواده کتیرا) می‌روییده و برخی گفته‌اند شلم با ضمه تلفظ شده و به معنای محلی بوده که پس از بارندگی همراه با گل و شل می‌شده‌است.

قومیت[ویرایش]

در جنوب این شهر مجاور کوه بزرگی به نام کوه زره مردمانی کوچ نشین از طایفه‌های بختیاری زندگی می کردندکه آثار آنها در نزدیکیهای کوه وجود داردواقوام مختلفی از بختیاریهای اعم ازشالویی و اورکی که از منطقه لر نشین خوزستان و همچنین سادات حسینی که به اولاد آقاباقی معروفند از منطقه دهدز خوزستان در این شهر ساکن هستند زندگی می‌کنند.

در حال حاضر همه اهالی شهر مسلمان هستند و به گویش خاص که ترکیبی از لهجه بختیاری و وازه‌های متعدد فارسی صحبت می‌کنند.

جمعیت[ویرایش]

شلمزار دارای ۸۷۶۰ طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت می‌باشد و به سبب موقعیت سوق الجیشی و شهرستان بودن این شهر و خوش اب و هوا بودن آن می‌توان گفت معادل همین جمعیت نیز از سایر نقاط استان و کشور به صورت موقت سکنی می‌گزینند.

اقتصاد[ویرایش]

کشاورزی[ویرایش]

زمین‌های کشاورزی شلمزار به وفور در این شهر دیده می‌شود؛ که این شهر یکی از بهترین دارنده‌های زمین‌های حاصلخیز به نامهای دیز دشت، شلمزار بالا، چاری، سل آباد، سر سه گرد، در استان چهارمحال و بختیاری می‌باشد. این شهر دارای باغهایی به نامهای احمدآباد و چزغان، چنار سبز، همایی، قزلجه و دولا می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

کارخانه آب معدنی کوهرنگ، کارگاه‌های متعدد ترشی سازی لازم است ذکر شود که در این شهر فرش‌های متعددی با نقش‌های ترنج و خشتی در قدیم توسط همین اهالی بافته می شدکه از شهرت زیادی برخوردار بودند. منبع درآمد اهالی شلمزار= مهمترین شغل‌های این شهر کامیون داری و مشاغل متعدد در کویت و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس می‌باشد بنابراین مردمان این دیار نسبت به اطراف مسطیع تر می‌باشند

آثار تاریخی[ویرایش]

قلعه صمصام السلطنه، حمام قدیمی دوران صفویه مشهور به حمام پایین شلمزار، حمام گرکعلی از آثار تاریخی این شهر می‌باشد.

ورزش[ویرایش]

شلمزار به دلیل ارتفاع بیش از دو هزار متری از سطح دریااز سوی کارشناسان ورزشی به عنوان یکی از مستعدترین مناطق برای ورزشهای انفرادی به ویژه دو و میدانی در ایران اعلام شده است.[۱] عباس صمیمی، محمد صمیمی و محمود صمیمی از جمله نام آوران این شهر در رشته پرتاب دیسک هستند.

منابع[ویرایش]

  1. روزنامه دات کام، بازدید: مارس ۲۰۰۹.