گردشگاه چشمه‌زنه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گردشگاه چشمه‌زنه
گردشگاه چشمه زنه هفشجان.jpg
چشم‌اندازی از گردشگاه سد چشمه زنه
گردشگاه چشمه زنه در ارتفاعات جهان بین

گردشگاه چشمه زنه هفشجان در دامنه رشته کوه جهان بین و ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است. در روز طبیعت هرسال بیش از ۱۰ هزار نفر از گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن دیدن می‌کنند.[۱]

این گردشگاه از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری نزدیک به شهرکرد مرکز کنونی استان چهارمحال و بختیاری است و آب معدنی و لاله‌های واژگون آن از مهم‌ترین ویژگی‌های آن می‌باشد. به منظور تأمین بخشی از آب کشاورزی دشت هفشجان، سدی در ۲۰ کیلومتری جنوب شهرکرد و شمال کوه جهان بین و ۳ کیلومتری شهر هفشجان بر روی این چشمه احداث شده‌است. این سد خاکی با هسته رسی، دارای مخزنی به حجم ۱/۳ میلیون مترمکعب می‌باشد. طول تاج سد ۴۱۰ متر و عرض تاج آن ۸ متر و ارتفاع از روی پی در عمیق‌ترین ناحیه ۴۲ متر است.[۲]در وجه تسمیه نام چشمه زنه باید توجه داشت که نام زنه به علت زایش چشمه‌ای جوشان در کوه جهان بین هفشجان می‌باشد.

موقعیت[ویرایش]

بواسطه قرارگیری این گردشگاه در دامنه مرکزی کوه جهان‌بین و نزدیکی به آثار تاریخی مهم استان چهارمحال و بختیاری، همچون تپه اسکندری هفشجان و نیز به عنوان نزدیک‌ترین جاذبه گردشگری به مرکز استان، شهرکرد، از موقعیت مناسب و مهمی در منطقه برخوردار است؛ در چند سال اخیر علی‌رغم ایجاد سد و تخریب درختان و آثار باستانی، هم‌اکنون در حال توسعه و بازسازی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «چشمه-زنه-هفشجان-در-ایام-نوروز-10-هزار-بازدید-کننده-داشته-است». خبرگزاری مهر. دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  2. «چهارمحال و بختیاری بام ایران، سرزمین هزار چشمه + تصاویر». خبرگزاری تسنیم. ۱۶ خرداد ۱۳۹۳.