شهرستان فارسان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شهرستان فارسان
تصویری از شهرستان فارسان
اطلاعات کلی
کشور Flag of Iran.svg ایران
استان چهارمحال بختیاری
مرکز فارسان
مردم
جمعیت ۹۳٬۹۴۱
مذهب اسلام (شیعه)
داده‌های دیگر
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸
تعداد بخش‌ها
بخش مرکزی
بخش باباحیدر
بخش جونقان

شهرستان فارسان یکی از شهرستانهای استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر فارسان است.[۱] جونقان و باباحیدر، گوجان ،چلیچه ،پردنجان شهرهای دیگر آن هستند.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

شهرها: جونقان، فارسان، باباحیدر، گوجان ،چلیچه ،پردنجان

جمعیت[ویرایش]

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان فارسان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۹۳٬۹۴۱ نفر (۲۴٬۷۶۵ خانوار) بوده‌است. جمعیت نقاط شهری در این شهرستان ۶۲٬۰۰۰ نفر (۱۶٬۱۶۶ خانوار) و جمعیت نقاط روستایی ۳۱٬۹۴۱ نفر (۸٬۵۹۹ خانوار) بوده‌است.[۲]

دربارهٔ شهرستان[ویرایش]

نام شهر فارسان ریشه در نام پارسوماش(سرزمین شاهان پارسی) دارد که به مرور زمان به پارسوم، سپس پارسون سپس فارسون و در صده اخیر به فارسان تغییر پیدا کرده است. اما کماکان در روستاهای اطراف و در میان بختیاریها با نامهای پارسون از این شهر یاد میگردد. در این شهرستان نقاط تاریخی، تفریحی فراوانی است. سنگ نوشته تاریخی " پیرغار pir-qâr" در روستای سر سبز و جنگلی "ده چشمه deh-cheshme"، " چشمه قلعه و سر دره از نقاط دیدنی این شهرستان است. قلعه تاریخی سردار اسعد بختیاری در شهر جونقان یکی از زیباترین بناهای تاریخی در این شهرستان است.

فارسان نقطه تقاطع و بهترین مرکز داد و ستد برای طوایف مختلف بختیاری است. در شهر فارسان مسجد جامع از بناهای تاریخی و کهن این شهر است. حمام خزانه‌ای این شهر که قدمتی حدود ۲۰۰ ساله داشت با بی‌توجهی مسئولین شهر و میراث فرهنگی استان خراب و اسفالتِ خیابان آن را برای همیشهْ تاریخ سیاه پوش کرد.

کتیبهْ تاریخ مشروطه واقع در روستای ده چشمه به دستور سردار اسعد بختیاری حک گردید. علامه علی اکبر دهخدا نوشتن لغت‌نامه خود را از قلعهْ سردار اسعد واقع در جونقان و همچنین قلعهْ دزک آغاز کرد. در قلعهْ دزک کتابخانه سردار مفخم قرار داشت و دهخدا چون در فاصلهْ جنگ جهانی به چهارمحال و بختیاری گریخته بود، فرصت را غنیمت شمرد و جمع‌آوری لغات و اصطلاحات فارسی را از آنجا آغاز کرد.

زبان[ویرایش]

مردم این شهر با گویش بختیاری سخن می‌گویند که در آن واژهای پهلوی میانه (پارسی میانه یا پارسیگ) و اوستایی فراوانی وجود دارد.

چند ضرب‌المثل فارسانی:

 1. ایرم هونه هالوم سی دل دالوم. ir-om hune hâlum si del-e dâlum یعنی: می‌روم خانهْ دایی به خاطر (دیدن) مادر بزرگ. معادل شعر «خیالی بخارایی»: «... مقصود تویی کعبه و بتخانه بهانه است».
 2. ای نخوردیمه نون گندم دیدیمه دس مردم. ay naxordime nune gandom didime das mardom یعنی: اگر نان گندم نخورده‌ایم اما دست مردم دیده‌ایم. معادل اصطلاح عامیانهْ معروف که می‌گوید: «چندان ندیدبدید هم نیستم».
 3. عاریسمون ا بس خوو بی اوله پیکه هم درورد. ârisemun a bas xu bi eule pike ham dervordیعنی: عروسمان از بس که زیبا بود صورتش جوش هم درآورد.
 4. خرم ایدم خر به خری، خم ایرم در به دری. xarom-e idom xar be xeri xom irom dar be deri یعنی: خرم را به امانت به دست دیگری می‌سپارم در حالی که خودم در به در به دنبال خر می‌گردم.
 5. چلقست پلقست تلقست. همه به معنای خورد شدن.
 6. داروم ایروم یعنی دارم میرم
 7. نی، ای بی، بی. یعنی نیست اگه بود که مشخص بود
 8. گٍندی مین دُهونٍس نی خیسه یعنی راز نگهدار نیست
 9. ایرن برن(دارن ایرن) یعنی دارن میرن
 10. پشقه مین دهونس ایمیره
 11. مُشک به سیلا نیره یه بار جاروم ایبست به دمبس یعنی موش به سوراخ نمیرفت جاروهم می بست به دمش
 12. یکین به ده ره نیدان سراغ حونه کخدانه ایگره

پانویس[ویرایش]

 1. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.
 2. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران