سعید لیلاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سعید لیلاز مهرآبادی استاد مدعو دانشگاه شهید بهشتی، روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی است. وی استاد گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی[۱] و سردبیر روزنامه توقیف‌شده سرمایه است.او در حال حاضر قائم‌مقام ایران خودرو دیزل می‌باشد وی پیش‌تر مدیرعامل سبلان خودرو مایوان که در زمینه تولید و بازسازی اتوبوس و مینی‌بوس فعال است، بوده است . وی در سال ۱۳۶۶ و در ۲۴ سالگی به روزنامه اطلاعات رفت و مشغول به روزنامه‌نگاری شد؛ هرچند که پیش از آن، مقالاتی برای این روزنامه فرستاده بود.

همچنین پدر او در سال‌های پیش از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ روزنامه‌نگار بود و در رسانه‌های همچون «روزنامه آتش» کار می‌کرده و دیدگاه‌های چپ داشته‌است.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

انتخابات ۱۳۸۸[ویرایش]

وی در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ دستگیر و به ۹ سال زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال کاهش یافت و در تیر ۱۳۹۲ نیز با توقف حکمش، آزاد شد.

لیلاز در هفته اول پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بازداشت شد. وی فردای انتخابات در مصاحبه‌ای نتیجهٔ رسمی انتخابات را انتخاب تاریخی رهبر توصیف کرده‌بود.[۲] لیلاز در دادگاه معروف به متهمان پرونده کودتای مخملی محاکمه شد و در آذرماه به ۹ سال حبس محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس کاهش یافت. اتهامات وی «فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده و ارتباط با بیگانگان» بود.

دادگاه همچنین مقاله‌های اقتصادی لیلاز در دهه ۱۳۸۰ را مبنای اتهام دیگری قرار داده و از این بابت وی را به یک سال زندان محکوم کرده‌است. وی به خاطر شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد نیز به یک سال حبس محکوم شده‌است. به گفته محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع وی، دادگاه سخنان لیلاز را به عنوان توهین به مسئولان تلقی کرده و بر مبنای این اتهام، وی را به دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده‌است.[۳]

با این حال حکم حبس ۶ ساله وی در تیر ۱۳۹۲ متوقف شد.[۴]

واکنش به انتخابات ۹۲[ویرایش]

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و به دنبال پیروزی حسن روحانی، سعید لیلاز با انتشار یادداشتی تحت عنوان فرصت بی نظیر تاریخی اعلام کرد: «پیروزی آقای حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند به خوبی نشان‌دهنده این واقعیت باشد که پس از تجربه هشت ساله دولت منتهی‌الیه جناح چپ و بعد از آن تجربه هشت ساله منتهی‌الیه جناح راست، شاهد به وجود آمدن نوعی گرایش و تمایل در ملت ایران به مرکزگرایی و اعتدال‌گرایی هستیم.»خطای یادکرد: برچسب <ref> غیرمجاز؛ یادکردهای بدون محتوا باید نام داشته باشند. ().

نظر در مورد برجام و محمدجواد ظریف[ویرایش]

در روزهای امضای توافق برجام میان ایران و ۵+۱ در وین، سعید لیلاز در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام می‌کند اقتصاد هم مانند سیاست خارجی، نیازمند مردانی مانند محمدجواد ظریف است.[۵]

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

  1. سعید لیلاز:آمار اقتصادی احمدی رجانیوز
  2. سعید لیلاز: نتیجهٔ رسمی انتخابات، انتخاب تاریخی رهبر است رادیو بین‌المللی فرانسه، ۱۴ ژوئن ۲۰۰۹
  3. بی‌بی‌سی-لیلاز به ۹ سال حبس محکوم شد و تاجزاده سکوت کرد
  4. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/06/130629_l45_leylaz_evin_arrest.shtml اجرای حکم ۶ سال حبس سعید لیلاز متوقف شد، خبرگزاری بی‌بی‌سی، شنبه 29 ژوئن 2013 - 08 تیر 1392.
  5. «دلیل سکوت «حلقه نیاوران» در قبال نامه۴وزیر». پایگاه تحلیلی خبری 598. ۲۰۱۵-۱۰-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۱۵-۱۰-۱۱.

منابع[ویرایش]