سعید لیلاز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سعید لیلاز مهرآبادی استاد دانشگاه شهید بهشتی، روزنامه‌نگار و تحلیل گر اقتصادی است. وی استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی[۱] و سردبیر روزنامه توقیف‌شده سرمایه است.

وي در سال 1366 و در 24 سالگي به روزنامه اطلاعات رفت و مشغول به روزنامه‌نگاري شد؛ هرچند كه پيش از آن، مقالاتي براي اين روزنامه فرستاده بود.

همچنين پدر او در سال‌هاي پيش از 28 مرداد 13332 روزنامه‌نگار بود و در رسانه‌هاي همچون «روزنامه آتش» كار مي‌كرده و ديدگاه‌هاي چپ داشته است.

دیدگاه‌ها[ویرایش]

انتخابات ۱۳۸۸[ویرایش]

وی در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸ دستگیر و به ۹ سال زندان محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال کاهش یافت و در تیر ۱۳۹۲ نیز با توقف حکمش، آزاد شد.

لیلاز در هفته اول پس از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم بازداشت شد. وی فردای انتخابات در مصاحبه‌ای نتیجهٔ رسمی انتخابات را انتخاب تاریخی رهبر توصیف کرده‌بود.[۲] لیلاز در دادگاه معروف به متهمان پرونده کودتای مخملی محاکمه شد و در آذرماه به ۹ سال حبس محکوم شد که در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس کاهش یافت. اتهامات وی «فعالیت تبلیغی علیه نظام، نگهداری اسناد طبقه‌بندی شده و ارتباط با بیگانگان» بود.

دادگاه همچنین مقاله‌های اقتصادی لیلاز در دهه زرا مبنای اتهام دیگری قرار داده و از این بابت وی را به یک سال زندان محکوم کرده است. وی به خاطر شرکت در راهپیمایی ۲۵ خرداد نیز به یک سال حبس محکوم شده است. به گفته محمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع وی، دادگاه سخنان لیلاز را به عنوان توهین به مسئولان تلقی کرده و بر مبنای این اتهام، وی را به دو سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.[۳]

با این حال حکم حبس ۶ ساله وی در تیر ۱۳۹۲ متوقف شد.[۴]

واکنش به انتخابات ۹۲[ویرایش]

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ و به دنبال پیروزی حسن روحانی، سعید لیلاز با انتشار یادداشتی تحت عنوان فرصت بی نظیر تاریخی اعلام کرد: «پیروزی آقای حسن روحانی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری می‌تواند به خوبی نشان‌دهنده این واقعیت باشد که پس از تجربه هشت ساله دولت منتهی‌الیه جناح چپ و بعد از آن تجربه هشت ساله منتهی‌الیه جناح راست، شاهد به وجود آمدن نوعی گرایش و تمایل در ملت ایران به مرکزگرایی و اعتدال‌گرایی هستیم.»[۵]

نظر در مورد برجام و محمدجواد ظریف[ویرایش]

در روزهای امضای توافق برجام میان ایران و ۵+۱ در وین، سعید لیلاز در مصاحبه با رسانه‌ها اعلام می‌کند اقتصاد هم مانند سیاست خارجی نیازمند مردانی مانند محمد جواد ظریف است.[۶]

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

  1. سعید لیلاز:آمار اقتصادی احمدی رجانیوز
  2. سعید لیلاز: نتیجهٔ رسمی انتخابات، انتخاب تاریخی رهبر است رادیو بین‌المللی فرانسه، ۱۴ ژوئن ۲۰۰۹
  3. بی‌بی‌سی-لیلاز به ۹ سال حبس محکوم شد و تاجزاده سکوت کرد
  4. http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2013/06/130629_l45_leylaz_evin_arrest.shtml اجرای حکم ۶ سال حبس سعید لیلاز متوقف شد، خبرگزاری بی‌بی‌سی، شنبه 29 ژوئن 2013 - 08 تیر 1392.
  5. http://fararu.com/fa/news/153261/تحلیل‌های-اصلاح-طلبانه-از-برد تحلیل‌های اصلاح طلبانه از "برد"؛ فعالان سیاسی و روزنامه نگاران اصلاح طلب چه می‌گویند؟، پایگاه خبری تحلیلی فرارو، ۲۶ خرداد ۱۳۹۲.
  6. «دلیل سکوت «حلقه نیاوران» در قبال نامه۴وزیر». پایگاه تحلیلی خبری 598. ۲۰۱۵-۱۰-۱۱. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۱۰-۱۱. 

منابع[ویرایش]

  • ماهنامه فرهنگ و انديشه مهرنامه، سال ششم، دي ماه 1394، گفتگو با سعيد ليلاز درباره سابقه 28 ساه روزنامه‌نگاري اش از اطلاعات تا امروز؛ به قول تروتسكي...