عباس میلانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
عباس ملک‌زاده میلانی
زادروز
محل زندگی استفورد
ملیت ایرانی
تابعیت آمریکایی
تحصیلات دکترای علوم سیاسی
از دانشگاه دانشگاه هاوایی
پیشه استاد دانشگاه
شناخته‌شده برای تجدد و تجددستیزی
معمای هویدا
ایرانیان نامدار
نگاهی به شاه
آثار مرشد و مارگاریتا
ریگان و پایه‌های قدرت او
خویشاوندان برادر: محسن میلانی، خواهرزادهٔ سید فخرالدین شادمان[۱]


عباس ملک‌زاده میلانی[۲] (متولد ۱۳۲۸) مورخ، ایران‌شناس و نویسنده‌ای ایرانی و ساکن آمریکا است. میلانی مدیر برنامهٔ مطالعات ایرانی در دانشگاه استنفورد و استاد فراخوانده دانشکدهٔ علوم سیاسی آن دانشگاه است. او همچنین همکار و یکی از سرپرستان پروژه دموکراسی ایران در مؤسسه هوور است.

میلانی در ۱۳۴۵ از دبیرستان فنی اوکلند فارغ‌التحصیل شد و مدرک لیسانس خود را در علوم سیاسی و اقتصاد از دانشگاه برکلی، کالیفرنیا دریافت نمود و در ۱۹۷۴ دکترای خود را در رشته علوم سیاسی از دانشگاه هاوایی گرفت.

پس از اخذ مدرک دکتری، او در سالهای ۱۳۵۴–۱۳۵۶ استاد دانشگاه ملی ایران (دانشگاه شهید بهشتی کنونی) بود تا این که در ۱۳۵۶ به اتهام عضویت در سازمان مائوئیستی، به یک سال حبس محکوم شد.

او از سال ۱۳۵۸ تا سال ۱۳۶۶ استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران بود. پس از آن نیز مدتی استاد تاریخ و علوم سیاسی و رئیس دانشکده در دانشگاه نوتردام دو نامور در کالیفرنیا بود. تا این که در سال ۱۳۸۰ به عنوان یکی از پژوهشگران مؤسسه هوور انتخاب شد و بدین ترتیب نتردام را به مقصد استنفورد ترک کرد.

وی برادر محسن میلانی است.

از کارهای نخست او، ترجمه کتاب مرشد و مارگاریتا بود. بعدها کتاب معمای هویدای او در ایران و خارج ایران بحث‌های زیادی برانگیخت، اما مهم‌ترین کتاب او تجدد و تجدد ستیزی در ایران است.

در سال ۲۰۰۹ میلادی، دانشگاه سیراکیوز اقدام به انتشار کتابی در حیطه تاریخ معاصر ایران به قلم عباس میلانی کرد. کتاب ایرانیان نامدار، عنوان کتابی است که به نقش افراد اثرگذار در دوران سلطنت محمدرضا شاه پهلوی می‌پردازد.[۳]

در ژانویهٔ سال ۲۰۱۱ میلادی، کتاب میلانی به نام شاه محمدرضا پهلوی دربارهٔ زندگی محمدرضا پهلوی در آمریکا به زبان انگلیسی منتشر شد. نسخه فارسی و تکمیل‌تر و اصلی این کتاب با جلد اعلا (و به رنگ کِرِم) در سال ۲۰۱۳ میلادی با نام نگاهی به شاه (کتاب)|نگاهی به شاه در کانادا، اروپا و آمریکا چاپ شد. این کتاب مستند نگاهی بی طرفانه به آخرین پادشاه ایران دارد. همزمان با این نسخه، چاپ مخدوشی از ترجمهٔ انگلیسی کتاب در ایران بطور غیرقانونی انتشار یافته است که به هیچ وجه مورد تأیید نویسنده (عباس میلانی) نمی‌باشد. در همین راستا نسخه فارسی اصلی و مورد تأیید نویسنده علاوه بر نسخه چاپی آن، بصورت آنلاین (بطور رایگان برای ایرانیان داخل ایران) نیز در اختیار خوانندگان قرار گرفته است.

کتاب‌ها[ویرایش]

  • 1982: Malraux and the Tragic Vision, Agah Press
  • 1987: On Democracy and Socialism, Pars Press
  • 1996: Tales of Two Cities: A Persian Memoir , Mage Publishers (ISBN 0-934211-47-7)
  • 1998: Modernity and Its Foes in Iran, Gardon Press
  • 2000: The Persian Sphinx: Amir Abbas Hoveyda and the Riddle of the Iranian Revolution, Mage Publishers (ISBN 0-934211-61-2)
  • 2004: Lost Wisdom: Rethinking Persian Modernity in Iran, Mage Publishers (ISBN 0-934211-89-2)
  • 2008: Eminent Persians: The Men and Women Who Made Modern Iran, 1941 - 1979, syracuse university press (ISBN 978-0-8156-0907-0)
  • 2011: The Shah, Palgrave Macmillan (ISBN 1-4039-7193-5)

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]