پرش به محتوا

فرشته علیزاده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
فرشته علیزاده
زادهٔسبزوار[نیازمند منبع]
درگذشتمدتی بعد از ۱۸ تیر ۱۳۷۸
پس از بازداشت زیر شکنجه
مدفنگورستان خاوران
ملیتایرانی
کارهای برجستهوقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸

فرشته علیزاده فعّال دانشجویی دانشگاه الزهرا و مسئول برد انجمن این دانشگاه بود که در میان درگیری‌های بین دانشجویان و پلیس در کوی دانشگاه تهران در وقایع ۱۸ تیر ۱۳۷۸ ناپدید شد. منابع دانشجویی معتقدند که وی کشته شده‌است. متولد بیست ونهم شهریورماه 1355بوده است علی اکبر موسوی خوئینی نمایندهٔ مجلس ششم ۴ سال پس از واقعه ۱۸ تیر در همایشی که در دانشگاه امیرکبیر تهران برگزار شده بود، گفت علیزاده توسط مأموران امنیتی ربوده شد و هیچ نهادی مسئولیت آن را به عهده نمی‌گیرد. مادر او بر اثر فشارهای روحی سکته قلبی کرد و درگذشت. خانوادهٔ وی در تلاش برای پیگیری سرنوشت او از طریق سازمان ملل برآمدند.[۱][۲][۳] مجموعهٔ فعالان حقوق بشر در ایران ادعا دارد ۷ نفر در واقعه حمله به کوی دانشگاه کشته شده‌اند[۴] که تاکنون فقط هویت عزت‌الله ابراهیم‌نژاد و فرشته علیزاده روشن شده‌است.[۵][۶][۷]

امیر فرشاد ابراهیمی (یکی از رهبران انصار حزب‌الله که از این گروه جدا و پس از ۱۸ ماه انفرادی و شکنجه و دو سال حبس ایران را ترک کرد) پیرامون قتل وی می‌گوید که او پس از بازداشت زیر شکنجه جان سپرده و در گورستان خاوران دفن شده‌است.[۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲]

به جز فرشته علیزاده، سعید زینالی نیز توسط مأموران امنیتی دستگیر و ناپدید شد.[۱۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. چه بر سر فرشته علیزاده آمده‌است بایگانی‌شده در ۱۹ فوریه ۲۰۰۵ توسط Wayback Machine (نیمروز، ۹ اسفند۱۳۸۱)
 2. چه بر سر فرشته علیزاده، دختر دانشجو آمده؟ بایگانی‌شده در ۲۰ ژوئن ۲۰۰۹ توسط Wayback Machine (میهن، اسفند۱۳۸۱)
 3. «Relazione annuale del comitato per il sostegno dei prigionieri politici in Iran». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۱ ژوئن ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۱۵ اوت ۲۰۰۸.
 4. بیانیهٔ انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بایگانی‌شده در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۳ توسط Wayback Machine (خبرنامه دانشگاه امیر کبیر)
 5. از تهران شادمان و سرحال بایگانی‌شده در ۱۷ مه ۲۰۰۶ توسط Wayback Machine (هفته نامه نیمروز، ۱۶ اسفند ۱۳۸۱)
 6. گزارش نقض حقوق بشر دانشجویان در سالی که گذشت (کانون دفاع از حقوق بشر در ایران، اسفند۱۳۸۱)
 7. «Relazione annuale del comitato per il sostegno dei prigionieri politici in Iran - Berlino». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ دسامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۰ اوت ۲۰۰۸.
 8. فردا نامش را صدا خواهند کرد بایگانی‌شده در ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۱ توسط Wayback Machine (گفتنی‌ها، وبلاگ امیر فرشاد ابراهیمی)
 9. گزارشی از نقش دختران در جنبش دانشجویی (کمیسیون زنان دفتر تحکیم وحدت)
 10. فردا نامش را صدا خواهند کرد: فرشته علیزاده بایگانی‌شده در ۳۰ مارس ۲۰۰۴ توسط Wayback Machine (نیمروز، ۳۰آبان۱۳۸۲)
 11. گزارش یک نماینده از وضعیت زندانیان سیاسی (پیک نت)
 12. «در کوی دانشگاه چه بر سر فرشته علیزاده آمده‌است؟». عصر نو. ۷ اسفند ۱۳۸۱.
 13. مادر سعید زینالی: ده سال است، به دنبال رد پایی از پسرم به تمام نهادها مراجعه کرده‌ام ولی هیچ‌کس پاسخگو نیست[پیوند مرده] بازیابی‌شده در ۱۳ دسامبر ۲۰۰۹.