مهدی حاجتی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مهدی حاجتی
Mehdi Hajati.jpg
مهدی حاجتی در مراسم تحلیف اعضای پنجمین دورهٔ شورای اسلامی شهر شیراز
اطلاعات شخصی
زاده۱۳۵۸
نورآباد ممسنی، استان فارس، ایران
حزب سیاسیاصلاح طلب
پیشهعضو شورای پنجم اسلامی شیراز
دیناسلام شیعه

مهدی حاجتی (۱۳۵۸ در نورآباد ممسنی) فعال سیاسی است. او عضو شورای پنجم اسلامی شیراز و[۱][۲] نایب رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک و عضو کمیسیون حقوق شهروندی شورای شهر شیراز بود.[۳]

بازداشت و دادگاه

مهدی حاجتی در فعالیت‌های خود بیشتر بر مبارزه با فساد و تقویت حقوق شهروندی متمرکز بود. در مهرماه ۱۳۹۷ خبرگزاری‌ها اعلام کردند او به دلیل حمایت از بهائیان بازداشت و پس از آن با قرار وثیقه موقتاً از زندان آزاد شده‌است.[۴][۵][۶][۷][۸] بازداشت حاجتی باعث ایجاد اعتراضاتی در داخل و خارج ایران شد.[۹][۱۰][۱۱] او که متأهل و دارای دو فرزند است، در تاریخ ۹۸/۰۳/۱۲ برای اجرای حکم دادگاه انقلاب زندانی شد.[۱۲]

حاجتی هشت ماه بعد در تاریخ سوم بهمن ۹۸ و پس از پذیرش درخواست اعاده دادرسی‌اش توسط مرجع قضایی، از زندان عادل آباد شیراز آزاد شد.[۱۳] او در ۱۸ آبان ۱۴۰۰ با انتشار تصویر احضاریه دادگاه انقلاب برای گذراندن باقی‌ماندهٔ دوران محکومیتش، در توییتر خبر داد که از ایران خارج شده‌است.[۱۴]

نامه اصلاح‌طلبان جوان به محمد خاتمی برای اصلاحات

در خرداد ۱۳۹۷ حاجتی به همراه جمعی دیگر جوانان اصلاح‌طلب در نامه‌ای به محمد خاتمی خواستار تغییر ترکیب شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و تشکیل نهاد ملی اصلاحات شدند. آن‌ها در این نامه هشدار دادند در صورت بی‌توجهی به این توصیه، بیم آن می‌رود که حتی نام و اعتبار خاتمی در انتخابات آینده برای جذب آرای مردم مؤثر نیافتد.[۱۵] به عقیدهٔ امضاکنندگان این نامه فشارها به جریان اصلاحات و برخی ناکارآمدی‌های درونی این جریان، باعث شده که در میان بخش‌هایی از مردم این تصور ایجاد شود که اصلاحات دیگر توان ایجاد تغییر در زیست اجتماعی ایشان را نداشته و باید در جستجوی راه‌های دیگری برای تغییر بود.[۱۶]

منابع

 1. شیرازه، پایگاه خبری (۶ ژوئن ۱۳۹۷). «پشیمانی اصلاحات از حضور مهدی حاجتی در لیست امید!». fa.
 2. «دوره پنجم شورا | مهدی حاجتی | شورای اسلامی شهر شیراز». shorashiraz.ir. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸.
 3. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸.
 4. «یک عضو شورای شهر شیراز بازداشت شد». روزنامه دنیای اقتصاد.
 5. «نماینده شورای شیراز 'به خاطر حمایت از بهاییان بازداشت شد'». BBC. ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸.
 6. «مهدی حاجتی، عضو شورای شهر شیراز به دلیل پیگیری بازداشت شماری از بهاییان در این شهر بازداشت شد | رادیو زمانه». radiozamaneh.com. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲ فوریه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹.
 7. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸.
 8. گفت، نرگس شهرکی (۶ ژوئیهٔ ۱۳۹۷). «بازداشت عضو شورای شهر شیراز به دلیل «حمایت از بهاییان» | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز». بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹.
 9. «واکنش نماینده شیراز به بازداشت عضو شورای شهر شیراز». پایگاه خبری جماران - امام خمینی - انقلاب اسلامی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸.
 10. «واکنش‌های منفی به بازداشت مهدی حاجتی | پایگاه خبری تحلیلی انصاف نیوز». ۶ ژوئیهٔ ۱۳۹۷. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۵ اکتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۷ ژوئیه ۲۰۱۹.
 11. «بازداشت یک عضو شورای شهر شیراز به اتهام «حمایت از بهائیان»». رادیو فردا. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۸.
 12. «حکم زندانی شدن عضو شورای شهر شیراز اجرا شد». ایرنا. ۲۰۱۹-۰۶-۰۲. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۳ ژوئن ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۶-۰۳.
 13. «مهدی حاجتی، عضو سابق شورای شهر شیراز آزاد شد». خبرآنلاین.
 14. «مهدی حاجتی، عضو پیشین شورای شهر شیراز، از ایران خارج شد». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۸ آبان ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۸ آبان ۱۴۰۰.
 15. «نامه ۱۰۰ اصلاح‌طلب جوان به محمد خاتمی برای اصلاح «اصلاحات»». رادیو فردا.
 16. «نامه جمعی از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به سید محمد خاتمی در مورد ضرورت اصلاح اصلاحات + اسامی». ایلنا.

پیوند به بیرون