پرش به محتوا

شادمان احمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شادمان احمدی
درگذشت۱۷ آذر ۱۴۰۱
دهگلان
علت مرگزیر شکنجه نیروهای حکومتی در پی خیزش ۱۴۰۱ ایران

شادمان احمدی (درگذشتهٔ ۱۷ آذر ۱۴۰۱) پس از ربوده شدن توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در بازداشتگاه کلانتری شهر دهگلان و زیر شکنجه کشته می‌شود.[۱] [۲][۳] به گفته فعالان کرد او یکی از معترضان خیزش ۱۴۰۱ ایران بوده‌است.[۴][۵][۶] نزدیکان خانواده او نحوه بازداشت او را اینگونه روایت کردند: «نیروهای اداره اطلاعات با دو اتومبیل سمند سفید و یک دستگاه پژو ۴۰۵ به منزل آنها هجوم برده و وی را با خود می‌برند.».

پس از خبر مرگ او تعدادی از مردم در مقابل منزل پدر و مادر او تجمع کرده‌اند تا مانع از خاکسپاری شبانه وی شوند.[۷] قوه قضاییه ضمن تأیید کشته شدن او در بازداشت مدعی شده «او چندین‌بار اقدام به خودزنی خطرناک مانند کوبیدن سر به دیوار و بریدن گلو با شیشه کرده بود و طبق بررسی‌ها شادمان احمدی پس از بازداشت و قبل از انتقال به زندان فوت کرده‌است.»[۸] اما ویدئوهایی از شستشوی پیکر او منتشر شده که گفته می‌شود مربوط به مراسم غسل و خاکسپاری او است. در این ویدئوها کبودی‌های فراوانی روی بدن دیده می‌شود و به نظر می‌رسد جای زخم‌هایی نیز روی صورت مانده است. [۹]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «شادمان احمدی را در دهگلان زیر شکنجه کُشتند». www.radiozamaneh.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  2. «جوان ۲۳ساله کُرد در دهگلان بر اثر شکنجه پس از بازداشت کشته شد». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  3. «کشته‌شدن شادمان احمدی، بر اثر شکنجه ماموران حکومتی». ایران اینترنشنال (ویدیو). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  4. «شادمان احمدی زیر شکنجه جان باخت». iranwire.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  5. «قوه قضاییه جان باختن شادمان احمدی را تأیید کرد: «خودزنی کرده بود» - BBC Persian». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  6. «گزارش‌ها درباره «کشته‌شدن» شادمان احمدی، از بازداشت‌شدگان اعتراضات، در بازداشتگاه کلانتری دهگلان». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  7. «شادمان احمدی جوان اهل دهگلان زیر شکنجه جانباخت». Hengaw (به کردی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  8. «ادعای قوه قضاییه دربارهٔ شادمان احمدی، جوان کشته‌شده در بازداشت: سرش را به دیوار می‌کوبید». ایران اینترنشنال. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۰۹.
  9. ««شادمان احمدی، معترض کُرد، پس از بازداشت زیر شکنجه کشته شد»». BBC News فارسی. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۱۲-۱۱.