پرش به محتوا

کشته شدن مهرداد سپهری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مهرداد سپهری

مهرداد سپهری مرد جوانی بود که در زمان بازداشت در اثر آزار و شکنجه توسط نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران کشته شد. در فیلم‌ها و تصاویری که در اینترنت منتشر شده‌است، دیده می‌شود که مأموران نیروی انتظامی سپهری را که با دست‌بند به تیرکی در شهرک حجت مشهد بسته شده‌است، با شوکر و اسپری فلفل مورد شکنجه قرار می‌دهند.[۱][۲] خانوادهٔ سپهری می‌گویند که مهرداد سپهری بر اثر خفگی با گاز فلفل در خودروی نیروی انتظامی جان باخته‌است.[۳] به گفتهٔ آن‌ها «علت مرگ بر اثر خفگی» از سوی پزشکی قانونی نیز تأیید شده‌است.[۴] دادستان نظامی خراسان رضوی گفته‌است که خانوادهٔ سپهری شکایت خود را به دادسرای نظامی اعلام کرده‌اند و معاون آن نهاد، دستور نمونه برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده‌است.[۵]

این اتفاق که تصاویر آن در ۳ آبان ۹۹ منتشر شد، در ۲۷ مهر ۹۹ رخ داده‌است.[۶] سپهری در زمان مرگ، ۲۸ ساله بود.[۳]

شکنجه

[ویرایش]

برادر مهرداد در مصاحبه خبری، به روایت از شاهدان خبر می‌دهد که وی به مدت ۴۵ دقیقه بر میله بسته شده تحت شکنجه بوده و پس از انتقال به خودروی نیروی انتظامی نیز مورد ضرب و جرح قرار می‌گیرد. در تصاویر منتشر شده، آثار ضرب و جرح بر پیکر بی‌جان او پس از درگذشتش مشاهده شد. برادر او شهادت می‌دهد که پس از شناسایی جسد در سردخانه آثار ضرب بر گردن، سر، سینه، شکم و دست‌ها مشهود بوده و گردن وی نیز خونین و کبود گشته‌بود.[۷]

واکنش‌ها

[ویرایش]

انتشار ویدئوی آزار سپهری در شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های گسترده‌ای به دنبال داشت. بسیاری این ویدئو را با فیلم کشته شدن جرج فلوید، مرد سیاهپوست آمریکایی مقایسه کردند و برخی کاربران هم فیلم سخنرانی سید علی خامنه‌ای در نکوهش عمل پلیس آمریکا را بازنشر کردند که گفته بود «تصاویر نشستن پلیس روی گردن مرد سیاهپوست و التماس مرد برای نجات، همان لجن ته حوض است که بالا می‌آید و خود را نشان می‌دهد».[۸][۹]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
  1. «برادر مهرداد سپهری در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: چرا نیروی انتظامی چنین برخوردی با یک آدم بی دفاع کرد». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۱۰-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۵.
  2. «بدرفتاری پلیس و مرگ مردی در مشهد». BBC News فارسی. ۲۰۲۰-۱۰-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۵.
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ «ویدئوی دلخراش از بدرفتاری پلیس و مرگ مردی در مشهد؛ قوه قضائیه از تشکیل پرونده خبر داد». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. ۴ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.
  4. «بازتاب وسیع خبر مرگ یک جوان بازداشتی در اثر خشونت پلیس مشهد». dw.com. دویچه‌وله فارسی. ۴ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.
  5. «تشکیل پرونده قضایی برای مرگ و آزار یک شهروند توسط مأموران پلیس مشهد». asriran.com. عصرایران. ۳ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.
  6. «مرگ مهرداد سپهری جوان مشهدی به‌طور ویژه بررسی می‌شود؛ علت مرگ مهرداد سپهری چه بود؟». fararu.com. فرارو. ۴ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.
  7. «برادر مهرداد سپهری در گفت‌وگو با ایران اینترنشنال: چرا نیروی انتظامی چنین برخوردی با یک آدم بی دفاع کرد». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۱۰-۲۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۱۰-۲۵.
  8. «واکنش‌ها به فیلم آزار جوان مشهدی؛ نیروی انتظامی ابراز تأسف کرد». bbc.com/persian. بی‌بی‌سی فارسی. ۴ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.
  9. «قتل مهرداد سپهری: یادآوری «لجن ته حوض» به خامنه‌ای». radiozamaneh.com. رادیو زمانه. ۴ آبان ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۴ آبان ۱۳۹۹.