سعید نورمحمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سعید نورمحمدی
شناسنامه
زادروز4 تیرماه 1364
دیناسلام
اطلاعات سیاسی
حزب سیاسیندای ایرانیان
سمتعضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان مشاور سید محمد خاتمی و عضو شورای مشورتی اصلاح طلبان
سیاستمدار اصلاح طلب
سمت‌های پیشینعضو شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی

سعید نورمحمدی از بنیانگذاران حزب ندای ایرانیان و از حلقه اولیه این حزب می‌باشد. علاوه بر این وی عضو شورای مشورتی سید محمد خاتمی نیز هست. در حزب ندای ایرانیان او نزدیک ترین فرد به سید محمد صادق خرازی دبیرکل این تشکل است. در عین حال گفته می شود او روابط صمیمانه ای با سید حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی ایران و علی شکوری راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی دارد. این مساله باعث شده است او را از بانفوذترین اعضای جوان حزب ندای ایرانیان در میان اصلاح طلبان بشناسند.

نورمحمدی فعالیت خود را از شاخه جوانان جبهه مشارکت ایران اسلامی آغاز کرد. او از ابتدای نوجوانی و با تشکیل جبهه مشارکت ایران اسلامی عضو این حزب شد و در شاخه دانش آموزی حزب فعالیت می‌کرد. بعد از سال 92 و به دنبال اختلاف جوانان حزب مشارکت با برخی از اعضای ارشد این حزب و طرح برخی انتقادات به آن‌ها بخش قابل توجهی از این جوانان از مشارکت جدا و به همراهی سید محمد صادق خرازی حزب ندای ایرانیان را تأسیس نمودند. وی متولد سال ۱۳۶۴ در شهرستان تربت جامِ استان خراسان رضوی و فارغ التحصیل رشته روابط دیپلماتیک می‌باشد.

فعالیت‌ها[ویرایش]

سال 81 وقتی که سعید نورمحمدی با وجود 17 سال سن با حمایت مجید فراهانی رئیس شاخه جوانان جبهه مشارکت و دبیرکل فعلی حزب ندای ایرانیان حکم دبیری این شاخه را دریافت کرد راه برای فعالیت‌های بعدی وی باز شد. چند سال بعد در سال ۱۳۸۷ او از حامیان جدی خاتمی و مؤثرترین جوانان در حزب مشارکت به‌شمار می‌آمد. او سعی کرد با تشکیل جلسات مختلف با عنوان «چرا خاتمی؟» او را برای حضور در انتخابات ترغیب کند.

پس از انتخابات 92 و به دنبال اختلافات برخی از جوانان مشارکت با این حزب به همراهی مجید فراهانی، سید شهاب الدین طباطبایی و رضا شریفی سه تن از رؤسای ادوار جوانان مشارکت و تعدادی از رؤسای شاخه‌های استانی جوانان مشارکت، حزب ندای ایرانیان را پایه‌گذاری کرد. در این راه جوانان بخشی از جوانان مجاهدین انقلاب اسلامی و حزب اسلامی کار به جوانان سابق مشارکت ملحق شدند.
پیش از انتخابات 88 در انتخابات شوراهای شهر سوم وی دبیر ستاد جوانان ائتلاف اصلاح طلبان شهر تهران که ریاستش با زهرا اشراقی بود شد. در انتخابات مجلس هشتم نیز از سوی اشراقی که رئیس ستاد جوانان ائتلاف اصلاح طلبان در کل کشور بود به عنوان رئیس کمیته استان‌های این ستاد منصوب شد.


یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های او حضور در تیم اجرایی 5 نفره برنامه زنجیره انسانی در 18 خرداد 1388 بود. در این روز علاوه بر زنجیره انسانی راه اهن تا تجریش در بیش از یکصد شهر دیگر این زنجیره تشکیل شد. نورمحمدی مسئول برگزاری و هماهنگی زنجیره‌های انسانی در سایر شهرها بود.
در سال 86 و پیش از انتخابات مجلس هشتم در اوج اختلافات جبهه مشارکت و حزب اعتماد ملی و در واکنش به اعلام سرلیستی سید محمد خاتمی در انتخابات مجلس تهران از سوی اعتمادملی، وی در یک مصاحبه جنجالی پیشنهاد سرلیستی مهدی کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی را از شهر الیگودرز زادگاه وی داد. این اظهارنظر باعث تیره تر شدن روابط بین دو حزب شد. رسول منتجب نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی و فاطمه کروبی به این اظهارنظر واکنش نشان دادند. گرامی مقدم سخنگوی اعتمادملی نیز نامه‌ای اعتراضی و سرگشاده به محسن میردامادی دبیرکل جبهه مشارکت نوشت و و به این حزب شدیداً اعتراض نمود. در واکنش به علنی شدن این نامه جبهه مشارکت نیز از گذاشتن گرامی مقدم در لیست ائتلاف اصلاح طلبان خودداری کرد.

بازداشت[ویرایش]

نورمحمدی پس از رویدادهای پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در روز ۲۵ خرداد بازداشت شد و پس از ۶۲ روز آزاد شد. دو ماه بعد، در مراسم دعای کمیل در منزل شهاب طباطبایی مجدداً بازداشت شد و این بار حدود ۵ ماه در حبس بود. برادرش، مسعود نیز پس از ادعای شکنجه سعید در زندان، بازداشت شد.[نیازمند منبع] پس از برگزاری دادگاه، وی به ۵ سال حیس تعلیقی و یک سال حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت از فعالیت سیاسی و حضور در احزاب محکوم گردید. مهرماه 89 با تأیید نهایی حکم 7 ماه دیگر را در زندان سپری کرد. اردیبهشت ماه سال 90 با اتمام یک سال حبس تعزیری وی از زندان آزاد شد.

منابع[ویرایش]