محمد داوری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محمد داوری
زادهٔ۹ اردیبهشت ۱۳۵۱
بجنورد
ملیتایرانی
پیشهروزنامه‌نگار
زندانی سیاسی
سردبیر سایت سحام نیوز

محمد داوری روزنامه‌نگار ، فعال مدنی ، دبیر آموزش و پرورش ،زندانی سیاسی و سردبیر سایت سحام نیوز (سایت رسمی حزب اعتماد ملی) و عضو ارشد سازمان معلمان ایران است. در سالهای اخیر دبیر دبیرستان فرهنگ بوده است.همچنین گفتنیست که دیمیتری متیوف روزنامه نگار و فعال حقوق بشر روس به محمد داوری بسیار علاقه مند بوده و در دوران حبس ایشون در زندان کوشش های فراوانی برای آزادی این زندانی سیاسی به عمل آورده است.

زندگی[ویرایش]

محمد داوری زاده ۹ اردیبهشت ۱۳۵۱ در بجنورد و دارای تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته مدیریت آموزشی است.

بازداشت در سال ۱۳۸۵[ویرایش]

محمد داوری در تجمع‌های اعتراضی معلمان در ۲۳ اسفند سال ۱۳۸۵ بازداشت و محاکمه شده بود.[۱]

زندان پس از اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸[ویرایش]

پس از اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) در سال ۱۳۸۸ دستگیر شد.

محمد داوری به ۵ سال حبس محکوم شد،وی به دلیل شرکت در در تجمع‌های اعتراضی معلمان در اسفند سال ۱۳۸۵ نیز به 5 سال حبس محکوم شده بود که به جریمه نقدی تبدیل گردید.[۲] کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران نیز اعلام کرد: «افزایش محکومیت آقای داوری اقدامی تلافی جویانه بود.»[۳]

وی پس از نامه‌ای توسط مهدی کروبی به رئیس مجلس خبرگان پیرامون شکنجه و آزار زندانیان سیاسی در شکنجه گاه کهریزک دستگیر و تحت فشار و شکنجه قرار گرفت تا علیه مهدی کروبی در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران، اقرار کند.[۴][۵][۶]

مهدی کروبی در نامه‌ای به دادستان تهران، مسئولیت تمام اسناد و فیلم‌هایی را که به عنوان مستندات وجود شکنجه و تجاوز جنسی در زندان‌های ایران ارائه کرده بود بر عهده گرفت و محمد داوری را تنها فیلمبردار مصاحبه‌ها عنوان کرد و گفت او هیج نقش دیگری در این ماجرا نداشته‌است.[۷]

خواهر محمد داوری دربارهٔ وضعیت محمد داوری در زندان می‌گوید: «برادر جانبازم از هیچ حقوقی در زندان برخوردار نیست.»[۸]

وی در دوران زندان از سال ۱۳۸۸، چند نوبت اعتصاب غذا داشته‌است.[۹] داوری در 17 شهرویر ۱۳۹۳ از زندان اوین آزاد شد.[۱۰]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «من کیستم؟ - محمد داوری : - روزآنلاین». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۴ اکتبر ۲۰۱۱.
  2. «جنبش راه سبز - افزایش محکومیت زندان محمد داوری، روزنامه‌نگار زندانی». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
  3. «جنبش راه سبز - کمیته حمایت از روزنامه‌نگاران؛ افزایش محکومیت آقای داوری اقدامی تلافی جویانه بود». بایگانی‌شده از اصلی در ۳ مارس ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
  4. نامه‌ای از زندان: من، محمد داوری، کیستم « سایت خبری تحلیلی کلمه
  5. «جنبش راه سبز - بازجویی و تهدید محمد داوری در زندان اوین». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
  6. «جنبش راه سبز - محمد داوری: هرگز تقاضای عفو نمی‌کنم، متخلفان ظالم باید تقاضای بخشش کنند». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ دسامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
  7. «کروبی: چرخ تواب‌سازی را متوقف کنید». بی‌بی‌سی. ۱۰ مه ۲۰۱۰.
  8. «جنبش راه سبز - خواهر محمد داوری: برادر جانبازم از هیچ حقوقی در زندان برخوردار نیست». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۶ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۹ ژانویه ۲۰۱۲.
  9. "محمد داوری سردبیر سایت سحام نیوز زیر سخت‌ترین شکنجه‌ها و فشارها قرار دارد". Retrieved ۲۰۱۰-۰۴-۰۵.[پیوند مرده]
  10. «محمد داوری از زندان اوین آزاد شد». دریافت‌شده در ۶ سپتامبر ۲۰۱۶.