پرش به محتوا

عباس واحدیان شاهرودی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
عباس واحدیان شاهرودی
ملیتایرانی
شهروندیایران
پیشهآموزگار
شناخته‌شده برایامضای بیانیه ۱۴ فعال سیاسی، زندانی سیاسی
آثاربازگشت چنگیز خان مغول
مخالف(ها)نظام جمهوری اسلامی ایران

عباس واحدیان شاهرودی نویسنده، آموزگار، فعال سیاسی و زندانی سیاسی اهل ایران است. وی یکی از امضاکنندگان بیانیهٔ ۱۴ فعال سیاسی و مدنی برای کناره‌گیری خامنه‌ای از حکومت و نیز گذار از نظام جمهوری اسلامی ایران است.[۱][۲] وی به ۲۱ سال زندان محکوم شد.[۳]

وی کتابی به‌نام بازگشت چنگیز خان مغول نیز نوشته‌است.[۴]

دستگیری[ویرایش]

واحدیان در روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ در پی یورش مأموران امنیتی به منزلش در مشهد بازداشت شد و به مکان نامعلومی منتقل گردید. شهلا جهان‌بین، همسر او نیز در همان روز بازداشت شد.[۵]

هنگامه، دختر عباس واحدیان شاهرودی به صدای آمریکا گفت که مأموران به خواهر خردسال و ۹ ساله‌اش گفتند که پدرت را می‌کشیم و برادر ۲۰ ساله‌اش را به بازداشت تهدید کردند.[۶] وی پیش‌تر نیز در ۱۹ مهر ۱۳۹۷[۷] و همچنین شش سال پیش از این، به اتهاماتی سیاسی، بازداشت شده‌بود.[۸]

اتهام‌ها و محکومیت[ویرایش]

واحدیان شاهرودی به حکم دادگاه انقلاب مشهد، به اتهام توهین به خمینی و خامنه‌ای، براندازی حکومت جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه‌های معاند نظام، تشویش اذهان عمومی، تشکیل گروه تلگرامی به قصد نشر اکاذیب و برهم زدن امنیت ملی، اجتماع و ارتباط با گروه‌های معاند نظام، به حبس طولانی، ۲۱ سال زندان محکوم شد.[۳][۹] ۴۵ روز از محکومیت وی، در سلول انفرادی سپری شد.[۱۰]

زندان[ویرایش]

واحدیان شاهرودی به‌مدت ۹ ماه بلاتکلیف بود و به پرونده‌اش رسیدگی نمی‌شد.[۱۱] به‌گفتهٔ شبکهٔ مدافعین حقوق بشر در ایران، برای آزار بیش‌تر وی، او را مجبور کردند تا در برابر توالت‌ها بخوابد.[۱۲] برای تحت فشار گذاشتن او، ارتباط تلفنی‌اش با خانواده و مادر بیمارش را قطع کردند[۱۳] و در دوره‌ای، از رفتنش به مرخصی جلوگیری نمودند.[۱۴]

واحدیان شاهرودی در زندان، از قرنطینه به بند مجرمان خطرناک، منتقل شد و مورد حملهٔ چند تن از زندانیان قرار گرفت. او در تماسی تلفنی از زندان وکیل‌آباد مشهد با خانواده‌اش، گفت:

«صبح دوشنبه که زندانیان را برای هواخوری برده بودند، سه-چهار نفر دورم جمع شدند و یک نفر سعی کرد تا با چاقو شاهرگم را بزند.»[۱۵][۱۶]

او در زندان به عفونت ریه[۱۷][۱۸] و نیز به دلیل مرخصی نیافتن در دورهٔ دنیاگیری کروناویروس به کرونا دچار شد.[۱۹]

اصغر سپهری، برادر محمدحسین سپهری گفته بود که مقامات قوه قضاییه، بیماری کرونا را به عنوان ابزاری برای شکنجه بر ضد زندانیان سیاسی به کار گرفته‌اند.[۲۰]

بازداشت محکومیت و دوباره[ویرایش]

عباس واحدیان شاهرودی، معلم زندانی سیاسی، در محکومیتی دیگر از سوی دادگاه انقلاب مشهد، به ۱۰ سال حبس، محکوم شد.[۲۱]

واکنش به بازداشت درخواست‌کنندگان کناره‌گیری خامنه‌ای[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «بیانیه ۱۴ تن از فعالان مدنی و سیاسی در جهت استعفای رهبر جمهوری اسلامی». human rights in iran. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 2. «عبور از جمهوری اسلامی خواسته همگانی است؛ گفتگو با عباس واحدیان». iranwire. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۹.
 3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ عفو بین‌الملل بار دیگر خواهان آزادی فوری عباس واحدیان، زندانی سیاسی، شد
 4. «بازداشت توأم با ضرب و شتم عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی ساکن مشهد / تصاویر». human rights in iran. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 5. «شهلا جهانبین، بازداشت شد». خبرگزاری هرانا (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران). بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹.
 6. «دختر عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی در بازداشت: یک ماه است خبری از محل بازداشت پدرم نداریم». صدای آمریکا. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 7. «آزادی عباس واحدیان، معلم و نویسنده با قرار وثیقه». human rights in iran. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 8. «دختر عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی در بازداشت: یک ماه است خبری از محل بازداشت پدرم نداریم». صدای آمریکا.
 9. «عباس واحدیان شاهرودی، فعال مدنی توسط شعبه ۵ دادگاه انقلاب مشهد تفهیم اتهام شد». human rights in iran. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 10. «یکی دیگر از امضاکنندگان نامه درخواست استعفای آیت‌الله خامنه‌ای، بازداشت شد». بی‌بی‌سی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ اوت ۲۰۲۰.
 11. «بی‌خبری از وضعیت پرونده عباس واحدیان شاهرودی؛ ۹ ماه بازداشت و بلاتکلیفی به خاطر انتقاد از خامنه‌ای». صدای آمریکا. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژوئیه ۲۰۲۰.
 12. «تلاش برای بریدن رگ دست منتقد رهبر+عکس». آزادی؛ شبکه مدافعین حقوق بشر در ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 13. «قطع تماس عباس واحدیان شاهرودی در حین بیماری از زندان وکیل آباد مشهد». IRAN HRM. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 14. «آخرین خبرهای سه‌شنبه دوم اردیبهشت ۱۳۹۹». دویچه وله. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 15. «حمله به یکی از امضا کنندگان «بیانیه برای استعفای خامنه‌ای» در زندان». ایران اینتر نشنال.
 16. «عباس واحدیان شاهرودی در زندان مورد سوءقصد قرار گرفت». تلویزیون آزادی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 17. «عباس واحدیان شاهرودی». اطلس زندان‌های ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 18. «عباس واحدیان با تودیع قرار وثیقه به مرخصی اعزام شد». خبرگزاری هرانا (ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشری در ایران). بایگانی‌شده از اصلی در ۷ سپتامبر ۲۰۲۰.
 19. «عباس واحدیان شاهرودی، به علت مشکوک بودن به کرونا بستری شد». ایران گلوبال. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۰.
 20. «انتقال امضاکنندگان بیانیه استعفای رهبر به بازداشتگاه اطلاعات، قرنطینه محمدحسین سپهری در سلول انفرادی». کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی.
 21. «عباس واحدیان شاهرودی به «۱۰ سال حبس قطعی» محکوم شد». voanews.
 22. «حمایت آمریکا از نویسندگان نامه برای درخواست استعفای خامنه‌ای از رهبری؛ خواستار آزادی آن‌ها هستیم». صدای آمریکا.
 23. «حمایت آمریکا از درخواست کنندگان استعفای رهبر ایران». fa.al-ain.
 24. «حمایت آمریکا از نویسندگان نامه برای درخواست استعفای خامنه‌ای از رهبری». خبرنامهٔ ملی ایرانیان.
 25. «حمایت آمریکا از نویسندگان نامه برای درخواست استعفای خامنه‌ای از رهبری؛ خواستار آزادی آن‌ها هستیم». melliun.