پرش به محتوا

سهیلا حجاب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سهیلا حجاب
نام هنگام تولدسهیلا حجاب بیدسرخی
زادهٔ۱۳۶۹ خورشیدی
کرمانشاه، ایران
ملیتایرانی
تحصیلاتدانش‌آموختهٔ حقوق
شناخته‌شده برایاعتراض به حجاب اجباری، زندانی سیاسی
کارهای برجستههوادار نظام پادشاهی مشروطه
مخالف(ها)نظام جمهوری اسلامی
اتهام(های) جزاییتبلیغ علیه نظام
اجتماع و تبانی
تشویش اذهان عمومی به قصد آشوب و تشکیل گروه غیرقانونی
مجازات(های) جزایی۵ سال حبس تعزیری

سهیلا حجاب بیدسرخی (زادهٔ ۱۳۶۹)[۱] شناخته‌شده به سهیلا حجاب، فعال مدنی مخالف حجاب اجباری[۲] وکیل،[۳][۴][۵][۶][۷] فعال سیاسی و حقوق بشر[۸] و از طرفداران نظام پادشاهی مشروطه[۹][۱۰] اهل ایران است. این زندانی سیاسی به دلیل فعالیت‌های سیاسی و مدنی خود با اتهام‌های مختلف مجموعاً به ۱۸ سال حبس محکوم شده که ۵ سال حبس تعزیری برای وی قابل اجرا است.[۱۰]

کنشگری سیاسی و محکومیت

[ویرایش]

سهیلا حجاب از سال ۱۳۹۷ به این سو، به دلیل انتقاد و کنشگری سیاسی و مدنی بر ضد نظام جمهوری اسلامی چندین بار بازداشت و زندانی شده‌است.[۱۱][۷][۱۲][۱۳][۱۴][۱۵][۱۶][۶][۱۷][۱۸][۱۹]

وی اولین‌بار در دی ۱۳۹۷ در شیراز بازداشت و پس از طی مراحل دادرسی به ۲ سال حبس محکوم شد. او پس از تحمل ۵ ماه حبس در زندان عادل‌آباد شیراز مشمول عفو و از زندان آزاد شد.[۲] حجاب در خرداد ۹۸ بار دیگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در بند زنان زندان اوین زندانی شد. او در ۲۴ اسفند همان سال با تودیع قرار وثیقه ۳ میلیارد تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد[۲] اما ۴ روز بعد با اتهام‌هایی هم‌چون «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق بلوا و آشوب»، «تشکیل گروهی برای دفاع از حقوق زنان» و «درخواست برگزاری همه‌پرسی و تغییر قانون اساسی» به ۱۸ سال حبس محکوم شد.[۲۰][۲۱][۲۲][۲۳][۲۴]

این حکم که در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست محمد مقیسه صادر شد، به تأیید دادگاه تجدیدنظر هم رسید و پنج سال آن قابل اجراست.[۲۵] حجاب در ۳ خرداد ۱۳۹۹ و در پی مراجعه به دادگاه تجدیدنظر، توسط مأموران اطلاعات سپاه (قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) بازداشت و به زندان زنان شهر ری منتقل شد.[۲۵] او با انتشار یک فایل صوتی از داخل زندان، توضیح داد که مأموران بدون هیچ توضیح و دلیلی، با کتک‌کاری[۷] و گرفتن موهایش او را روی آسفالت خیابان کشیدند و پس از ضرب و جرح، با صورتی خون‌آلود و بدون کفش و جوراب، بازداشتش کرده و به زندان قرچک منتقلش کرده‌اند.[۷] به گفتهٔ حجاب، او علاوه بر تهدید به حذف فیزیکی، از سوی بازجویی با نام (اصلی یا مستعار) شفیعی، تهدید شده که در صورت کوتاه نیامدن از مواضعش، اتهام نگهداری سلاح را هم به پرونده‌اش می‌افزایند.

فرد مطلعی دربارهٔ او گفته‌است: «نیروهای امنیتی برای آزار و اذیت بیشتر وی کارت ملی و مدارک شناسائی او را سوزانده‌اند. فقط به این دلیل که او گفته بود: شاهزاده رضا پهلوی هویت ماست. نیروهای امنیتی هم جلوی چشم سایر زندانیان، با فندک مدارک شناسایی او را سوزانده و به او گفته بودند: از این به بعد هر جا کار اداری داشتی و هر ارگانی رفتی لازم نیست با خودت کارت ملی یا شناسنامه یا پاسپورت ببری. هر جا رفتی بگو شاهزاده رضا پهلوی هویت توست تا کارت را راه بیاندازند.»[۱۰] به گفتهٔ این فرد، چشمان مادر سهیلا حجاب پس از انتقال او به خانه‌های امن سپاه پاسداران و گذشت دو ماه از بازداشتش در سلول انفرادی، به دلیل گریه فراوان و بی‌خبری از فرزندش آسیب دیده و مجبور به جراحی شده‌است. در جریان بازرسی مکرر مأموران امنیتی از منزل آنها نیز بین برادر او و نیروهای امنیتی یک درگیری پیش آمد و مأموران با گلوله به پای برادرش شلیک کرده و تهدید می‌کنند اگر جایی رسانه‌ای شود، خواهرش را سر به نیست می‌کنند.[۱۰]

سوء قصد و اعتصاب غذا

[ویرایش]

در ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ سهیلا حجاب با انتشار نامه‌ای از درون زندان، با گلایه از وضعیت نامناسب آب آشامیدنی، غذا و بهداشت خبر داد او را در بند زندانیان جرائم سنگین نگهداری می‌کنند که در میان‌شان افراد مبتلا به ویروس کرونا هم هستند. چهار روز بعد مادر، خواهر و برادر سهیلا حجاب، به دادسرای امنیتی مستقر در زندان اوین احضار شدند. در جریان این احضار، خواهر و مادر سهیلا حجاب پس از چند ساعت بازجویی آزاد شدند اما برادر او (مجید حجاب) بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد.[۲۶] سهیلا حجاب در ۲۷ خرداد در اعتراض به نگهداری خود در زندان قرچک ورامین و عدم انتقال به زندان اوین و فشار نهادهای امنیتی بر خانواده‌اش دست به اعتصاب غذا زد.[۲۷][۲۸]

در تیر ۱۳۹۹ سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد سهیلا حجاب در زندان به کرونا مبتلا شده‌است.[۲۹] پس از انتشار این خبر و اخبار دیگر مبنی بر ابتلای نرگس محمدی و زینب جلالیان به کرونا، سازمان عفو بین‌الملل از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست که خدمات درمانی را برای این زندانیان سیاسی فراهم کنند.[۲۹] حجاب در ۳ مرداد ۱۳۹۹ و پس از موافقت مسئولان امنیتی با بخشی از خواسته‌هایش (از جمله آزادی برادرش) به اعتصاب غذای خود پایان داد.[۲۸]

در ۲۸ شهریور ۱۴۰۰ حجاب در اعتراض به «عدم برخورداری از حق مرخصی درمانی» مجدداً دست به اعتصاب غذا زد؛ این در حالی بود که او از مشکلاتی در ناحیهٔ معده و کلیه رنج می‌برد و آرش صادقی هم در یک رشته‌توییت از وخامت وضعیت جسمی او خبر داد.[۲] در ۱۲ مهر حجاب با وعدهٔ مسئولان برای پیگیری مطالباتش به اعتصاب غذای خود پایان داد.[۳۰]

نوشتن نامه‌هایی از داخل زندان و رد اتهامات

[ویرایش]

او در چند نامه، اتهام‌های مسئولان قضایی و امنیتی سپاه علیه خود را نادرست دانست و در آن‌ها از برخی ستم‌های حکومت جمهوری اسلامی بر ضد زندانیان و مردم، سخن گفته‌است.[۳۱][۳۲][۳۳]

حمله قلبی در زندان

[ویرایش]

سهیلا حجاب بیدسرخی، فعال سیاسی و حقوق بشر زندانی در بند زنان زندان کرمانشاه در زندان، دچار حمله قلبی و نیز بیهوش شد.[۳۴]

تبعید و نیز شعار دادن در قالب یک فایل صوتی از زندان

[ویرایش]

سهیلا حجاب پیش از تبعید از زندان زنان قرچک به زندان کرمانشاه اعلام کرده بود که هراسی از حکومت جمهوری اسلامی ندارد و در قالب یک فایل صوتی از زندان، فریاد مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه‌ای داده بود.[۳۵]

جستارهای وابسته

[ویرایش]

منابع

[ویرایش]
 1. «سهیلا حجاب از زندان قرچک ورامین به مرخصی اعزام شد». hra-news.org. هرانا. ۲۶ مرداد ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۰ مهر ۱۴۰۰.
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ «تداوم اعتصاب غذای سهیلا حجاب، زندانی سیاسی، به‌رغم وضعیت جسمی «نامساعد»». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۰ مهر ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۰ مهر ۱۴۰۰.
 3. «یک وکیل دادگستری و فعال مدنی اهل کرمانشاه به ۱۸ سال زندان محکوم شد | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 4. «پرونده‌سازی علیه فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، سهیلا حجاب». IranTrue. ۲۰۲۰-۰۷-۰۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ فوریه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 5. «بازداشت برادر سهیلا حجاب، وکیل و فعال مدنی محبوس در زندان قرچک». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۶-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 6. ۶٫۰ ۶٫۱ «وکیل دادگستری سهیلا حجاب به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم می‌شود». کمیسیون زنان شورای ملی مقاومت ایران. ۲۰۲۰-۰۳-۲۴. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 7. ۷٫۰ ۷٫۱ ۷٫۲ ۷٫۳ «بازداشت یک وکیل دادگستری پس از مراجعه به دادگاه تجدیدنظر؛ سهیلا حجاب: با مشت و لگد در خیابان بازداشتم کردند | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 8. «مادر حسین رونقی به صدای آمریکا: موبایل او روشن است، اما پاسخ تماس‌ها و پیامک‌ها را نمی‌دهد». voanews.
 9. «منابع آگاه به صدای آمریکا: وکلای آرش کیخسروی و مصطفی نیلی به پرونده دسترسی ندارند». ir.voanews.com. بخش فارسی صدای آمریکا. ۹ مهر ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۰ مهر ۱۴۰۰.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ ۱۰٫۲ ۱۰٫۳ «بازداشت و ضرب و شتم سهیلا حجاب در مقابل دادگاه تجدیدنظر برای اجرای حکم». IranWire. ۲۴ مه ۲۰۲۰. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۰۲۱-۰۸-۲۱.
 11. «یک وکیل دادگستری و فعال مدنی اهل کرمانشاه به ۱۸ سال زندان محکوم شد | صدای آمریکا فارسی». ir.voanews.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 12. «چهل و دو زندانی؛ شرح مشکلات و جدیدترین لیست اسامی زندانیان سیاسی بند زنان زندان اوین». رادیو زمانه. ۲۰۱۹-۰۹-۲۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 13. «سهیلا حجاب». خبرگزاری هرانا. ۲۰۲۰-۰۶-۲۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 14. ««ضرب و شتم» و بازداشت سهیلا حجاب، فعال مدنی، پس از دادگاه تجدیدنظر». رادیو فردا. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 15. «پرونده‌سازی علیه فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی، سهیلا حجاب». IranTrue. ۲۰۲۰-۰۷-۰۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ فوریه ۲۰۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 16. «بازداشت برادر سهیلا حجاب، وکیل و فعال مدنی محبوس در زندان قرچک». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۶-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 17. KHRN (۲۰۲۰-۰۷-۲۵). «گزارشی از آخرین وضعیت سهیلا حجاب در زندان قرچک». KHRN. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 18. «سهیلا حجاب - متهم به هواداری از گروه‌های مخالف». ipa.united4iran.org. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 19. «سهیلا حجاب زندانی سیاسی، در پرونده جدید با اتهامات امنیتی مواجه شد». حقوق بشر در ایران. ۲۰۲۰-۰۷-۰۷. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 20. "Iranian Human Rights Lawyer Sentenced to 18 Years in Jail". iran-hrm.com (به انگلیسی). IranHRM. ۲۵ مارس ۲۰۲۰. Retrieved 2 August 2020.
 21. «یک وکیل دادگستری و فعال مدنی اهل کرمانشاه به ۱۸ سال زندان محکوم شد». voanews.
 22. «صدور حکم ۱۸ سال حبس تعزیری برای سهیلا حجاب». تارنگار حقوق بشر در ایران.
 23. «محکومیت سهیلا حجاب در مجموع به تحمل ۱۸ سال حبس تعزیری». humanrightsinir.
 24. «صدور حکم ١٨ سال حبس برای سهیلا حجاب وکیل اهل کرمانشاه». سازمان حقوق بشری هه‌نگاو.
 25. ۲۵٫۰ ۲۵٫۱ «بازداشت مجدد سهیلا حجاب، وکیل و فعال مدنی «همراه با ضرب و شتم»». radiofarda.com. رادیو فردا. ۶ خرداد ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۲ مرداد ۱۳۹۹.
 26. «بازداشت برادر سهیلا حجاب، وکیل و فعال مدنی محبوس در زندان قرچک». iranintl.com. ایران اینترنشنال. ۲۱ خرداد ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۲ مرداد ۱۳۹۹.
 27. «اعتصاب غذای سهیلا حجاب در زندان قرچک ورامین». www.hra-news.org. هرانا. ۲۸ خرداد ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۲ مرداد ۱۳۹۹.
 28. ۲۸٫۰ ۲۸٫۱ «موافقت با بخشی از خواسته‌های سهیلا حجاب و پایان اعتصاب غذای این زندانی سیاسی پس از ٣٩ روز». hengaw.net. هه‌نگاو. ۶ مرداد ۱۳۹۹. دریافت‌شده در ۱۲ مرداد ۱۳۹۹.
 29. ۲۹٫۰ ۲۹٫۱ «درخواست عفو بین‌الملل برای ارائه خدمات درمانی به نرگس محمدی، زینب جلالیان و سهیلا حجاب». ایران اینترنشنال. ۲۰۲۰-۰۷-۱۰. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 30. «سهیلا حجاب «با وعده مسئولان به اعتصاب غذا پایان داد»». radiofarda.com. رادیو فردا. ۱۲ مهر ۱۴۰۰. دریافت‌شده در ۱۲ مهر ۱۴۰۰.
 31. "خبرگزاری هرانا | نامه سهیلا حجاب از زندان اوین؛ "از هیبت قلم، فرعون اگر بر تخت نلرزد دیگر جهان ما به چه ارزد؟" - خبرگزاری هرانا" (به انگلیسی). Retrieved 2020-07-31.
 32. "خبرگزاری هرانا | نامه سهیلا حجاب از زندان اوین؛ "حکومت ستمگر، ساقط باید گردد!" - خبرگزاری هرانا" (به انگلیسی). Retrieved 2020-07-31.
 33. «زینب جلالیان و سهیلا حجاب:». Hengaw. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۱.
 34. «مادر حسین رونقی به صدای آمریکا: موبایل او روشن است، اما پاسخ تماس‌ها و پیامک‌ها را نمی‌دهد». voanews.
 35. «سهیلا حجاب، زندانی سیاسی: نسل جوان امروز مانند نسل۵۷ به دنبال دیدن چهره در ماه نیست». voanews.