مسعود باستانی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مسعود مرادی باستانی
Masoud Bastani.jpg
زادهٔ۱۳۵۷
اراک
محل زندگیتهران
ملیتایرانی
کارهای برجستهروزنامه‌نگار
زندانی سیاسی
فعال اجتماعی

مسعود مرادی باستانی (زادهٔ ۱۳۵۷ در اراک) خبرنگار، زندانی سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی است. وی سردبیری وبگاه جمهوریت را برعهده داشته و سابقهٔ خبرنگاری در روزنامه‌های شرق، جمهوریت و کارگزاران را داشته‌است. وی چندین بار به دلیل فعالیت‌های شغلی‌اش بازداشت و زندانی شده‌است.

مسعود باستانی، پس از اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم در دادگاه بدوی به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پرونده سال ۱۳۸۳ در دادگستری اراک[ویرایش]

در سال ۱۳۸۳ نیز در دادگاه تجدیدنظر اراک به ۶ ماه حبس، ۵ سال محرومیت از کار مطبوعاتی و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شد.[۱] او همچنین در جریان اعتصاب غذای اکبر گنجی و بستری شدن او در بیمارستان میلاد به پوشش خبری وضعیت گنجی پرداخت که به این دلیل چندین روز بازداشت و به شلاق و ۳۵۰ هزار تومان جریمه نقدی محکوم شد. همسر سابق او مهسا امرآبادی نیز از روزنامه‌نگاران اصلاح طلب بود که برای یک سال به زندان محکوم شد.

زندان پس از انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸[ویرایش]

وی در ۱۴ تیرماه ۱۳۸۸ در جریان اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری دهم نیز دستگیر شد. او در این روز برای رسیدگی به وضعیت همسرش که روز پس از انتخابات بازداشت شده بود، به دادگاه انقلاب رفته بود. علت بازداشت وی فعالیت در وبگاه جمهوریت عنوان شد.[۲] وی پس از این که اعترافاتی را علیه خود در این دادگاه مطرح کرد به ۶ سال حبس محکوم شد. همسرش در نامه‌ای اعلام کرد که باستانی برای آزادی وی این اعترافات را کرده‌است.[۳]

وی در اسفندماه همراه با احمد زیدآبادی به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. خانواده باستانی، یکی از مشکلات او را بیماری خونی عنوان می‌کنند که در زندان به آن دچار شده‌است. وی در تاریخ بیست و چهارم بهمن ۱۳۹۰ پس از طی بخشی از معالجات خود دوباره به زندان رجایی شهر بازگردانده شده‌است.[۴][۵] مسعود باستانی در تاریخ ۲۸ تیر سال ۱۳۹۴ و پس از گذراندن ۶ سال زندان در تبعید که بیش از ۵ سال آن را در زندان رجایی شهر گذراند از زندان آزاد شد.

نوشتارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «r0ozonline.com». بایگانی‌شده از اصلی در ۶ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۳ آوریل ۲۰۱۰.
  2. پایگاه اطلاع‌رسانی نوروز:: www.norooznews.ir:: مسعود باستانی در قلعه باستیل!::[پیوند مرده]
  3. دلنوشته همسر مسعود باستانی در آستانه نوروز: مسعود می‌گوید…. | کلمه
  4. BBC فارسی - خبرهای کوتاه - وضعیت جسمی مسعود باستانی 'نامناسب' است
  5. افزایش نگرانی از انتقال مسعود باستانی به زندان رجایی‌شهر دویچه وله
    انتقال مسعود باستانی به زندان رجایی شهر کرج بی بی‌سی فارسی