سید ابراهیم امینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سید ابراهیم امینی
نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران
شروع به کار
۱ شهریور ۱۳۹۶
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی
مشغول به کار
۱۳۷۹ – ۱۳۸۳
حوزه انتخاباتی ممسنی
عضو هیئت پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۸
شهرستان ممسنی، استان فارس
ملیت  ایران
حزب سیاسی حزب اعتماد ملی
اقامتگاه تهران
محل
تحصیل
دانشگاه تربیت مدرس
دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران
دانشگاه شهید بهشتی
شغل سیاستمدار
تخصص استاد دانشگاه، حقوقدان، وکیل
مذهب اسلام

ابراهیم امینی (زاده ۱۳۳۸ در شهرستان ممسنی) عضو هیئت رئیسه حزب اعتماد ملی، استاد دانشگاه، حقوقدان، وکیل و سیاستمدار و نایب رئیس شورای شهر تهران است.

ابتدای زندگی[ویرایش]

ابراهیم امینی در سال ۱۳۳۸ در روستای هرایرز از توابع شهرستان ممسنی در شمال غربی استان فارس متولد شد. وی دوران ابتدایی را در همان روستا گذراند. برای تحصیل در دوره راهنمایی به شهر نورآباد ممسنی آمد. پس از اتمام دوران راهنمایی، در هنرستان فنی نورآباد و در رشته اتومکانیک تحصیل را ادامه داد و دیپلم خود را گرفت.

پس از اخذ دیپلم برای گذراندن دوران سربازی به تهران آمد اما با اوج‌گیری انقلاب و فرمان خمینی مبنی بر فرار از خدمت سربازی وی به بهانه تهیه لباس سربازی به شهرستان مراجعت نمود و دیگر برنگشت.

از پیروزی انقلاب اسلامی تا دوران نمایندگی مجلس[ویرایش]

ابراهیم امینی پس از پیروزی انقلاب به خدمت برگشت و دوران خدمت خود را در شیراز و خوزستان به اتمام رسانید. ایشان پس از پایان خدمت سربازی مدتی سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان شد. در سال ۱۳۶۳ در کنکور گروه علوم انسانی شرکت کرد و در رشته حقوق دانشگاه تهران (مجتمع آموزش عالی قم) قبول شد، پس از اتمام دوره لیسانس خود مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز از دانشگاه شهید بهشتی و در گرایش حقوق خصوصی به پایان رسانید.

ابراهیم امینی به نوشته خود در کنکور دکتری اعزام به خارج قبول شد، ولی به دلیل برخی مشکلات از ادامه تحصیل در خارج از کشور بازماند.[نیازمند منبع] امینی به‌عنوان عضو هیئت علمی دانشکده حقوق دانشگاه شیراز در سال ۱۳۷۰ شروع به کار کرد.[۱]

متعاقباً در کنار تدریس و وکالت در دادگستری مدرک دکتری حقوق خصوصی خود را از دانشگاه تربیت مدرس گرفت. او اولین رئیس دانشگاه پیام نور ممسنی بود و در سال ۱۳۷۴ ماهنامه آوای نور را منتشر کرد که تا چند سال پیش منتشر می‌شد.

یک دوره نمایندگی و دو دوره رد صلاحیت[ویرایش]

وی در دوره ششم مجلس به نمایندگی مردم ممسنی انتخاب شد. قبل از آن یکبار در انتخابات شرکت کرده که موفق به ورود به بهارستان نشده بود. در مجلس ششم مدتی نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بود سپس به‌عنوان عضو هیئت رئیسه مجلس انتخاب گردید.[۲] پس از پایان دوره مجلس ششم، برای مجالس هفتم[۳] و هشتم[۴] داوطلب شرکت در انتخابات شد که هر دو بار صلاحیت او توسط هیئت نظارت شورای نگهبان رد شد.

دوران پس از نمایندگی تا به امروز[ویرایش]

بعد از دوران نمایندگی به عضویت حزب اعتماد ملی درآمد و جزو هیئت مؤسسان این حزب نیز به‌شمار می‌رود،[۵] وی همچنین با حکم آقای محمد خاتمی به عنوان عضو هیئت پیگیری و نظارت بر اجرای قانون اساسی انتخاب شد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران (۱۳۸۸)[ویرایش]

او که از اعضای هیئت رئیسه حزب اعتماد ملی بود، در انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری دهم نیز از مهدی کروبی حمایت کرد.

بازداشت و زندان[ویرایش]

او پس از اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸) به دلیل حمایت و نمایندگی از طرف کروبی در کمیته دفاع از بازداشت شدگان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد و مدتی را در زندان گذرانید.[۶][۷][۸]

عضویت در شورای شهر تهران[ویرایش]

امینی در انتخابات پنجمین دوره شورای شهر تهران که در اردیبهشت ۱۳۹۶ خورشیدی برگزار شد با قرارگیری در لیست امید[۹] توانست با کسب ۱۲۶۵۸۶۸ رأی به شورا شهر تهران راه یابد.[۱۰] در ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ خورشیدی، وی با کسب رأی تمامی اعضای شورای شهر تهران، به عنوان نایب‌رئیس شورای شهر انتخاب شد.[۱۱]

منابع[ویرایش]