محمد توسلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
محمد توسلی
Tavasoli M.JPG
مهندس محمد توسلی
شهردار تهران
مشغول به کار
۱۳۵۷ – ۱۳۵۹
پس از جواد شهرستانی
پیش از سید رضا زواره‌ای
اطلاعات شخص
زاده محمد توسلی حجتی
۱۳۱۷
ملیت  ایران
حزب سیاسی نهضت آزادی ایران
محل
تحصیل
دانشکده فنی دانشگاه تهران
شغل فعال سیاسی، سیاستمدار
مذهب اسلام شیعه

محمد توسلی (زاده ۱۳۱۷) عضو شورای مرکزی و رئیس دفتر سیاسی نهضت آزادی است. توسلی اولین شهردار تهران پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود.

زندگی[ویرایش]

محمد توسلی در سال ۱۳۳۵ وارد دانشکده فنی دانشگاه تهران شد و از اعضای فعال انجمن اسلامی دانشجویان بود. از سال ۱۳۴۰ و با تشکیل نهضت آزادی از اعضای آن شد و در سال ۴۱ برای تحصیل در رشته حمل‌ونقل و ترافیک به آلمان رفت. سپس برای ادامه تحصیل در رشته راه و ترافیک به آمریکا رفت. قبل از پیروزی انقلاب مسئول تبلیغات ستادهای راهپیمایی و ستاد استقبال از سید روح‌الله خمینی بود و با روی کار آمدن دولت موقت به عنوان شهردار تهران برگزیده شد.

بازداشت و زندان[ویرایش]

پیش از انقلاب[ویرایش]

او در سال ۱۳۴۶ پس از بازگشت به ایران ممنوع‌الخروج شد. در سال ۱۳۵۰ به دنبال دستگیری مجاهدین خلق وی نیز به دلیل کمک به اعضای سازمان برای یکسال زندانی شد.

پس از انقلاب[ویرایش]

توسلی پس از انقلاب چندین بار بازداشت شد. او در سال ۱۳۶۷ به همراه خسرو منصوریان و مهندس هاشم صباغیان به عنوان اعضای فعال نهضت آزادی بازداشت شد و پس از گذراندن هفت ماه با عفو روح‌الله خمینی و بدون محاکمه از زندان آزاد شد.

همچنین او به همراه دیگر اعضای نهضت آزادی ایران فروردین ماه سال ۱۳۸۰ توسط دادگاه انقلاب اسلامی و به جرم براندازی قانونی بازداشت شد و پس از سپری کردن ۱۱ ماه زندان انفرادی با قرار وثیقه سنگین آزاد شد.

توسلی در در جریان اعتراضات مردم ایران به نتایج انتخابات ریاست جمهوری (۱۳۸۸)، در ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ در محل کار خود بازداشت شد. او پیرترین زندانی سیاسی بازداشت شده در موج بازداشت فعالان سیاسی پس از انتخابات ریاست جمهوری محسوب می‌شود.[۱] او پس از طی کردن ۴۳ روز بازداشت در سلول انفرادی در ششم مرداد آزاد شد.[۲]

توسلی بار دیگر در ۱۲ آبان‌ماه ۱۳۹۰ به همراه داماد خود فرید طاهری که به سه سال حبس تعزیری محکوم شده بود؛ توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به زندان اوین منتقل شد سپس در سال ۱۳۹۳ آزاد شد.[۳]

منابع[ویرایش]

  • سی خرداد ۶۰؛ پیامد خطاهای استراتژیک، گفتگو با محمد توسلی، «چشم‌انداز ایران». شهریور و مهر ۱۳۸۴، صص ۹۹-۹۰

پیوند به بیرون[ویرایش]