پرش به محتوا

زیست‌کره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از زیست کره)
یک تصویر با ترکیب رنگ کاذب از میزان فراوانی نورخودپرورها (فتواتوتروف‌ها) در اقیانوس‌ها و خشکی‌های جهان، از سپتامبر ۱۹۹۷ تا اوت ۲۰۰۰. نگاره از ناسا.

زیست‌کُره یا بیوسفر (به انگلیسی: Biosphere) (یا گاهی پهنهٔ زیست)[۱] به آن بخش یا لایه از کره زمین گفته می‌شود که در آن زندگی وجود دارد. این لایه زیستگاه انسان و سایر موجودات زنده همچون پرندگان، ماهیان یا سازواره‌ها و موجودات خاک‌زی است و تا لایه‌های زیرین از زمین که ریشه درختان و دیگر جانداران نفوذ می‌کند، ادامه دارد.[۲] در زمین‌های سخت، زیست‌کره تنها تا عمق چند متری ادامه دارد (به استثناء باکتری‌ها که در لایه‌های ژرف‌تری نیز حضور دارند) در هوا زیست‌کره تا حدود ۸ کیلومتر یعنی تا جایی که اکسیژن یافت می‌شود، حضور دارد و در دریاها تا ژرفاهای بسیار و حتی تا ۱۱ کیلومتر در زیر اقیانوس (در درازگودال‌ها) نیز ادامه دارد.

زیست‌کره یا همان زیستگاه موجودات زنده در لایه‌های آب‌کره، جو و سنگ‌کره قرار دارد.

دانشمندان بر این باورند که زیست‌کره در پی یک فرایند زیست‌زایی که حدود ۳٫۵ میلیارد سال پیش آغاز شد، شکل گرفته و تکامل یافته‌است.[۳]

کره زمین ۷۰ درصد از نور خورشید را جذب می‌کند. یک درصد از این نور از سوی گیاهان و جلبک‌ها طی فرایند نورساخت جذب می‌شوند. ۳۰ درصد بقیه نور خورشید به فضا بازمی‌تابد. زیست‌کره بدون این نور که از خورشید می‌رسد، از میان خواهد رفت.[۴][۵]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. کاتک، کانراد فیلیپ: انسان‌شناسی، کشف تفاوت‌های انسانی، ترجمه محسن ثلاثی، تهران. انتشارات علمی ۱۳۸۶. ص۸۷۰.
  2. جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست: شاخهٔ اصفهان بایگانی‌شده در ۲۴ دسامبر ۲۰۰۸ توسط Wayback Machine، بازدید: دسامبر ۲۰۰۹.
  3. # ^ a b Campbell, Neil A. ; Brad Williamson; Robin J. Heyden (2006). Biology: Exploring Life. Boston, Massachusetts: Pearson Prentice Hall. ISBN 0-13-250882-6. http://www.phschool.com/el_marketing.html.
  4. «Absorption / reflection of sunlight». Understanding Global Change (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۹-۰۳.
  5. "Climate and Earth's Energy Budget". earthobservatory.nasa.gov (به انگلیسی). 2009-01-14. Retrieved 2022-09-03.