آموزش برای توسعه پایا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

آموزش برای توسعه پایدار یا آموزش برای توسعه پایا (به انگلیسی: Education for sustainable development) (اختصاری ESD) پارادایمی است که از تلاش­های جهانی برای تقویت ارتباط بین آموزش و توسعه پایدار، نشات گرفته است. این لفظ در سطح بین‌المللی و از سوی سازمان ملل متحد به کار می‌رود.[۱] دستورالعمل ۲۱ نخستین سندی بود که آموزش را به عنوان ابزاری برای حصول پایداری (Sustainability) معرفی کرد[۲].

طبق تعریف یونسکو، "آموزش برای توسعه پایدار یک رویکرد آموزشی یا یک فرایند یادگیری متصل بر اصول توسعه پایدار است که با تمامی سطوح و انواع یادگیری مرتبط است و قصد دارد آموزش با کیفیتی را به منظور دست یابی به توسعه انسانی پایدار-یادگیری دانستن، بودن، زندگی جمعی، اقدام کردن و تحول فردی و اجتماعی- را فراهم کند."[۳]

منابع[ویرایش]

  1. McKeown, R. (2002) "Education for Sustainable Development Toolkit" بایگانی‌شده در ۲۲ مه ۲۰۱۷ توسط Wayback Machine, retrieved 7/7/10.
  2. UNESCO. 2013. Education for Sustainable Development (ESD). Paris, UNESCO. http://www.unesco. org/new/en/education/themes/leading-the-international-agenda/education-for- sustainable-development.
  3. «Definition of ESD». بایگانی‌شده از education/esd-unit/definition-of-esd/. اصلی مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک) در ۹ مه ۲۰۰۸. دریافت‌شده در ۶ فوریه ۲۰۱۹.