زیست‌بوم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زمین

زیست‌بوم یا زیمان[۱] به مناطق زندگی تمام گیاهان، حیوانات و سایر موجودات با شرایط طبیعی محیط در یک منطقه ویژه گفته می‌شود. یک زیمان با انواع حیات جانوری مشخص با توجه به موقعیت، شرایط آب وهوائی، عرض جغرافیائی و ارتفاع تعیین می‌شود.

یک زیمان از اکوسیستم‌های زیادی با جمعیت اندکی از موجودات زنده به همراه شرایط محیط زندگی‌شان (قسمت‌های طبیعی مؤثر در آنها) ساخته شده‌است. در حالی که مرزهای یک زیمان به وسیلهٔ آب وهوا تعیین شده مرزهای جمعیتی یک اکوسیستم با ویژگی‌های طبیعی مانند: رشته کوه‌ها یا دیواره بالائی رودخانه‌ها از همدیگر جدا هستند. یک اکوسیستم با زیمان ویژه به داشتن اشکال رشد همانند گیاهان و حیوانات با عادت غذایی مشابه گرایش دارد.

انواع

زیست‌بوم‌های اصلی کره زمین شامل: جنگل‌های بارانی استوائی، جنگلهای مخروطی شمال، توندرا، بیابان، مراتع ساوان و بلوط کوتاه قد است. اگر چه بعضی اوقات به صورت اختیاری اصطلاح زیست‌بوم در مورد محیط‌های وابسته به دریا بکاربرده شده که بیانگر مناطق زیست دریائی مانند منطقه ساحلی و آب کم عمق، منطقه آبهای آزاد اقیانوس‌های باز و منطقه عمیق کف اقیانوسی است.[۲] البته این تقسیم‌بندی‌ها نسبی است و عده‌ای از جغرافی‌دانان زیست‌بوم‌های دیگری را؛ از جمله علفزارهای منطقه معتدله در نظر دارند.[نیازمند منبع].

زیست‌بوم‌های دیگر

نقشه‌ها زیست‌بومی هنوز شامل جانوران میکروسکوپی سنگ‌زی (سنگزیان) که درون سنگ‌ها زندگی می‌کنند نمی‌باشند. حیات این‌گونه از جانداران به تازگی کشف شده‌است و هنوز به‌طور کامل در زیست‌بوم‌ها دسته‌بندی نشده‌اند.

نقشهٔ زیست‌بوم‌ها

  یخ‌های شناور و بیابان‌های قطبی
  دشت‌های بی درخت پوشیده از گلسنگ نواحی قطبی (توندرا)
  تایگا
  جنگل‌های پهن برگ معتدل
  استپ معتدل
  جنگل‌های مرطوب نیمه گرمسیری
  پوشش گیاهی مدیترانه‌ای
  جنگل‌های موسمی
  بیابان‌های خشک
  درختچه‌های بیابانی
  استپ خشک
  بیابان‌های نیم خشک
  دشت بی درخت چمن
  دشت با درخت
  جنگل‌های خشک نیمه گرمسیری
  جنگل‌های استوایی
  دشت‌های بی درخت کوهستانی
  جنگل‌های کوهستانی

زیست‌بوم‌های آب شیرین

مناطق خاکستری رنگ آب‌هایی هستند که به اقیانوس‌ها نمی‌ریزند، به غیر از این مناطق آب‌های سایر مناطق به اقیانوس‌ها راه دارند

مناطق خاکستری رنگ آب‌هایی هستند که به اقیانوس‌ها نمی‌ریزند، به غیر از این مناطق آب‌های سایر مناطق به رنگ‌های دیگر به اقیانوس‌ها راه دارند.

جستارهای وابسته

منابع

  1. واژه‌های مصوب فرهنگستان- biome https://wiki.apll.ir/word/index.php/Biome
  2. «زیست‌بوم». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ ژانویه ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۲۵-۱۲-۲۰۱۱. بیش از یک پارامتر |پیوند بایگانی= و |archiveurl= داده‌شده است (کمک); بیش از یک پارامتر |تاریخ بایگانی= و |archivedate= داده‌شده است (کمک); تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)