ازدیاد جمعیت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ازدیاد جمعیت زمانی رخ می دهد که جمعیت یک گونه از میزان ظرفیت کنام آن بیشتر شود.ازدیاد جمعیت تابعی از منابع در دسترس مانند آب و مواد مغذی برای زنده ماندن است. ازدیاد جمعیت می‌تواند نتیجه ی افزایش زاد و ولد ، کاهش مرگ و میر ، افزایش مهاجرت یا بعلت زیست بوم غیرپایدار و اتمام منابع باشد.[۱]

ازدیاد جمعیت حیوانات[ویرایش]

در طبیعت معمولاً مشکل افزایش جمعیت با بیشتر شدن تعداد شکارچیان حل می‌شود. شکارچیان به دنبال شکارهای ضعیف هستند، بنابراین معمولاً حیوان پیر یا ضعیف یا بیمار قربانی نخست است. بدین گونه افزایش جمعیت ژن ضعیف و از کار افتاده کنترل می‌شود.

در غیاب شکارچیان ، گونه‌ها توسط منابع موجود در مناطق زیستی خود ، محدود می‌شوند ولی این امر دست کم در کوتاه مدت لزوماً منجر به کنترل ازدیاد جمعیت نمی‌شود.

فراوانی منابع می‌تواند منجر به انفجار جمعیت شود که در پایان نیز باعث کم بودن مقدار منابع نسبت به جمعیت می‌شود. در موارد تشنگی و گرسنگی ، دستیابی به منابع آب یا غذا منجر به خشونت و جدال می‌شود که همین امر می‌تواند باعث کاهش جمعیت با نرخ بالا در مدت زمان کم شود. موش قطبی مانند سایر جوندگان از این دست حیوانات اند که معروف به داشتن چرخه افزایش جمعیت سریع و کاهش متعاقب آن‌اند.

این طور به نظر می رسد که گروهی دیگر از حیوانات دارای اندازه‌ای از خود کنترلی هستند که توسط آن از جفت گیری در زمانی که احساس می‌کنند در محیط شلوغی قرار دارند جلوگیری می‌کنند. این داوطلبان احتمالاً یا بعلت اضطراب یا فرومون‌ها چنین رفتاری از خود بروز می دهند.

در حقیقت اگر حیوان غیر بومی به منطقه‌ای برده شود می‌تواند به جهت مزایایی که نسبت به نوع بومی دارد باعث کم شدن یا انقراض نوع بومی و افزایش جمعیت نوع غیر بومی باشد . اگر این شرایط تحت کنترل نباشد می‌تواند باعث تخریب محیط شود.

ازدیاد جمعیت انسان[ویرایش]

جمعیت انسان‌ها پس از پایان مرگ سیاه حول سال ۱۴۰۰ میلادی به‌طور مداوم رو به افزایش است. گرچه بیشتر این افزایش جمعیت در ۵۰ سال اخیر بوده‌است که این نیز به دلیل شرایط بهداشت مناسب و افزایش محصولات کشاورزی و دستیابی به سوخت است.

در سال ۲۰۱۳ جمعیت جهان به ۷ میلیارد تن رسید انتظار می‌رود این رقم برای سال ۲۰۲۵ یک میلیارد دیگر افزایش داشته باشد. بسته به اینکه از چه روشی برای تخمین افزایش جمعیت بشر استفاده کنیم، ازدیاد جمعیت در انسان شاید در حال اتفاق افتادن است یا می‌تواند هم نباشد.

آکادمی تحقیقات بر روی افزایش جمعیت اینتر، در ۱۹۹۴ بیان داشت که مشکلات زیست‌محیطی مانند افزایش دی اکسید کربن محیط ، گرمایش جهانی و آلودگی بعلت افزایش جمعیت پدید آمده‌اند.

دیگر مشکلات ناشی از افزایش جمعیت کمبود دسترسی به آب و غذای سالم ، سوء تغذیه، کاهش میزان سوخت فسیلی به جهت سریعتر بودن مصرف از تولید و زوال در شرایط زندگانی است.

افزایش جمعیت در حیوانات اهلی[ویرایش]

مسائل اخلاقی در موارد حقوق انسانی و انسانیت به‌طور غیرعمدی موجب ازدیاد جمعیت سگ‌ها ، گربه‌ها و دیگر حیونات اهلی شده‌است.

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیا ، انگلیسی