پرش به محتوا

رستم شهزادی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
موبد
رستم شهزادی
زادهٔ۳ فروردین ۱۲۹۱
یزد
درگذشت۲۳ اسفند ۱۳۷۸ (۸۷ سال)
محل زندگیایران - هندوستان
ملیتایرانی
دیگر نام‌هاموبد دینیار و سلطان موبد خداداد
تحصیلاتلیسانس حقوق
محل تحصیلدانشگاه تهران
پیشهپژوهشگر فرهنگ ایران باستان. موبد موبدان
آثارحقوق مدنی ساسانیان
جهان‌بینی زرتشت
سیری در آموزش گاتها
ترجمه گاتها با تفسیر
زرتشتیان یکتاپرستند
زرتشت و آموزش‌های او
همسر(ها)دولت سهراب

رستم شهزادی (۳ فروردین ۱۲۹۱ – ۲۳ اسفند ۱۳۷۸) در کوی موبدان یزد زاده شد.[۱] وی از مترجمین گاهان و متونِ مزدیسنا، موبد و موبدان‌موبدِ سرشناسِ معاصر است.

زندگی[ویرایش]

در سال ۱۳۰۵ گواهی نامه شش ساله دبستان ویژه آموزش موبدزادگان را دریافت نمود و سپس به مدت ۵ ماه در دبستان جمشید جم تهران و ۱۸ ماه در دبیرستان البرز تهران مشغول به تحصیل شد. وی در سال ۱۳۱۴ دوره هفت ساله آموزشگاه عالی ویژه موبد زادگان در هندوستان(آموزشگاه کاماآتورنان) را به پایان رساند و به درجه موبدی و دریافت مدال خوشرفتاری نائل شد.[۲]

در فروردین ۱۳۱۶ از هندوستان بازگشت و در شهر یزد مسؤلیت آموزش مدرسه شبانه‌روزی مارکار به مدیریت میرزا سروش لهراسب را به عهده گرفت.

در سال ۱۳۲۰ خورشیدی با دولت سهراب ازدواج کرد. پس از ازدواج و رفتن به تهران با داشتن دو فرزند موفق به دریافت لیسانس حقوق قضایی از دانشگاه تهران گردید. وی با هموندی در کنکاش موبدان تهران و پاسخ به پرسشها و نامه‌های همکیشان درباره مزدیسنا پرداخت.

رستم شهزادی در سن ۸۷ سالگی و پس از ۶۵ سال پژوهش و پیشوایی دینی زرتشتیان (موبد موبدان) در ۲۳ اسفند ۱۳۷۸ چشم از جهان فرو بست.

کتاب‌شناسی[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. http://www.yataahoo.com/?p=2672 بایگانی‌شده در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine - فرزانه دانشمند موبد رستم شهزادی
  2. http://www.berasad.com/fa/content/view/190/ بایگانی‌شده در ۲۲ فوریه ۲۰۱۴ توسط Wayback Machine - نگاهی کوتاه بر زندگی موبد رستم شهزادی

پیوند به بیرون[ویرایش]