اشتاد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اشتاد یا ایزدبانو اشتاد، در اساطیر ایران نام یک ایزدبانو است که ایزد پایدار روز بیست و ششم هر ماه نامیده می‌شد.روز بیست و ششم هر ماه، آغاز گاهنبار سوم است.

اصل واژهٔ اشتاد در اصل [ گکوکارشتاد]] یا ارشتات بوده که در طی گذر زمان به اشتاد تبدیل شده‌است. ارشتات به معنای راستی و درستی است و در یسنا ۱۶، فقرهٔ ۶ و همینطور در دو سی روزهٔ کوچک و بزرگ، فقرهٔ ۲۶، در ردیف سی فرشته مربوط به روزهای ماه به شمار آمده‌است.

گل خاص اشتاد،خکودنروگ دطبدبلیطه گل لاله بمان تنها که تنهایی به این تن‌‌ها شرف دارد.بمان تنها که تنهایی به این تن‌‌ها شرف دار#د.بمان تنها که تنهایی به این تن‌‌ها شرف دارد.کانتداج۸/است.

دربارهٔ[ویرایش]

در آئین مزدیسنا معروف است که خداوند، زمین را در اشتاد روز آفرید. بنا به این روایت برخی اشتاد روز را، روزی سعد [=خوش یُمن] دانسته اند، امّا پارسیان آن را روزی نحس [=بد یُمن] محسوب می کردند.

اشتاد همچنین رهنمای مینویان و جهانیان شمرده شده و با دو ایزد دیگر، یعنی: زامیاد (ایزد زمین) و رشن ارتباط خاص و نزدیک دارد. در بندهش پیرامون این ایزدان آمده است:

آن سه فره بر چینوت برایستند. آنجا که رشن، روان را آمار کند و اشتاد و زامیاد، روان را بر ترازو بگذارند.

در سیاست[ویرایش]

Arshtat

نام ارشتات نام گروه ضد اسلامی در ایران است.(ارشتاتیسم) نماد : یک + در وسط به معنای جهت(شما جنوب شرق غرب) و یک هلال ماه به سمت بالا در بالای + قرار دارد که نماد مساوی بودن است.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منبع[ویرایش]

  • جان.راسل.هینیلز (۱۳۸۵شناخت اساطیر ایران، ترجمهٔ باجلان فرّخی، تهران: انتشارات اساطیر، شابک ۹۶۴-۳۳۱-۲۶۴-X