مهندس عمران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
با وجود این که اکثر مهندسان عمران تمایل دارند که حداقل مقداری از زمان خود را بر سر پروژه باشند؛ اما بیشتر امور مربوط به مهندسی عمران در محل کار و با استفاده از نقشه‌ها و رایانه انجام می‌گیرد.

یک مهندس عمران فردی است که به کار مهندسی عمران، برنامه‌ریزی، طراحی، ساخت و ساز، حفظ و ایجاد زیرساخت‌ها، حفاظت از سلامت عمومی و محیطی و بهبود زیرساخت‌های کنونی می‌پردازد.

در واقع، کار یک مهندس عمران در کارها و پروژه‌های عمومی و همگانی (سیویل) می‌باشد و با فعالیت یک مهندس نظامی که با تجهیزات جنگی و دفاعی سر و کار دارد، متفاوت است. با گذشت زمان شاخه‌های گوناگونی از مهندسی جدا از مهندسی عمران به وجود آمده‌اند، ازجمله مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و مهندسی برق. درحالی که بخش عمده‌ای از مهندسی نظامی در حوزه مهندسی عمران قرار دارد. در برخی جای‌ها، یک مهندس عمران ممکن است که کار نقشه‌برداری را انجام دهد. یا اینکه در شرایط خاصی محدود به کار ساخت وساز شود.

تخصص[ویرایش]

مهندسان عمران معمولاً در تخصص‌های ویژه‌ای کار می‌کنند. از قبیل مهندسی سازه، مهندسی ژئوتکنیک (مکانیک خاک و پی)، مهندسی آب، مهندسی مواد ساختمانی ( مهندسی مصالح ساختمانی)، مدیریت پروژه، مهندسی راه، مهندسی سازه‌های هیدرولیکی و مهندسی محیط زیست و…. برخی از مهندسان عمران به‌طور ویژه برای نهادهای دولتی کار می‌کنند، که ممکن است شامل تخصص‌های چندگانه ای باشد. مخصوصاً زمانی که شامل توسعه و نگهداری از زیرساخت‌های حیاتی باشد.

تحصیلات و صدور مجوز[ویرایش]

در بیشتر کشورها یک مهندس عمران با مدرک کارشناسی مهندسی عمران فارغ‌التحصیل می‌شود که نیازمند پایه‌ای قوی در ریاضیات و دانش فیزیک است. با این حال بیشتر مهندسان عمران برای کسب مدرک کارشناسی ارشد، مدرک مهندسی، دکترا و فوق دکترا ادامه تحصیل می‌دهند. در شمار زیادی از کشورها یک مهندس عمران نیازمند مجوز است و کسانی که مدرک دانشگاهی کسب نکرده‌اند، نمی‌توانند با عنوان مهندس عمران فعالیت کنند.

انجمن‌های حرفه‌ای[ویرایش]

انجمن مهندسان عمران آمریکا[ویرایش]

انجمن مهندسان عمران آمریکا (به انگلیسی: American Society of Civil Engineers) یا ASCE دارای ۱۴۰٫۰۰۰ عضو از بین مهندسان عمران سراسر دنیا است. اعضای رسمی این انجمن باید دارای مدرک کارشناسی مهندسی عمران معتبر بوده و یک مهندس حرفه‌ای دارای مجوز باشند یا ۵ سال سابقهٔ کار در زمینهٔ مهندسی عمران داشته باشند. اکثر مهندسان عمران برای با خبر بودن از اخبار، پروژه‌ها و روش‌های مرتبط با مهندسی عمران همچنین کمک کردن و دادن اطلاعات و تجربیات خویش به مهندسان دیگر یا دانشجویانی که در حال تحصیل در این حوزه هستند عضو این انجمن می‌شوند.

مؤسسهٔ مهندسان عمران[ویرایش]

مؤسسهٔ مهندسان عمران (به انگلیسی: Institution of Civil Engineers) یا ICE در سال ۱۸۱۸ تأسیس شده و تا سال ۲۰۰۸ دارای بیش از ۸۰٫۰۰۰ عضو از مهندسان عمران سراسر دنیا بوده‌است. بازوی تجاری این مؤسسه یعنی توماس تلفورد با مسئولیت محدود، ارائه دهندهٔ خدمات آموزشی، استخدام، چاپ و نشر و خدمات قراردادی است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Civil engineer». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۷ سپتامبر ۲۰۱۱.