دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی
دانشکده‌ی پرستاری و مامائی ارومیه - تیر 95.jpg
دانشکده پرستاری و مامایی ارومیه
Umsu logo.jpg
بنیانگذاری شده۱۳۶۵
بنیان گذارجوزف کاکران
ارائه دهنده رشته‌هایپزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی، بهداشت، پرستاری، مامایی رادیولوژی هوشبری
رئیسجواد آقازاده
موقعیتارومیه
وبگاه
umsu.ac.ir

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه قدیمی‌ترین دانشگاه علوم پزشکی نوین ایران است.[۱] این دانشگاه دولتی و تحت پوشش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شهر ارومیه است.

تاریخچه[ویرایش]

جوزف کاکران یکی از فرزندان میسیونرهای مهاجر در سال ۱۸۵۵ م. در شهر ارومیه به دنیا آمد. وی پس از طی دوران کودکی و تحصیلات دبیرستان به آمریکا عزیمت نمود و پس از اتمام تحصیلات عالیهٔ پزشکی به زادگاهش ارومیه بازگشت و به فکر تأسیس بیمارستان و دانشکدهٔ پزشکی افتاد. در سال ۱۸۷۸ م. مطابق ۱۲۵۷ ه‍.ش با همیاری سایر همکاران خود آغاز به احداث ساختمان بیمارستان بزرگی به ظرفیت یکصد تختخواب کرد. این بیمارستان ۲ سالن عمومی برای بیماری‌های غیر واگیردار و پنج اتاق کوچک برای بیماری‌های واگیردار، دو اتاق برای جراحی و یک اتاق بزرگ برای داروخانه داشت. در پیش درگاهی ساختمان بیمارستان زیر زمین بزرگی برای تشریح و سردخانه ساخته شد. احداث بیمارستان در سال ۱۸۷۹ به پایان رسید و دکتر کاکران در طول این مدت در ساختمانی که در محل کنونی دانشکدهٔ پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه واقع بود مشغول خدمات درمانی و بهداشتی مردم ارومیه بود.

پس از تکمیل ساختمان بیمارستان و تجهیز آن به دلیل کمبود کادر درمانی و بهداشتی بیمارستان، دکتر کاکران به فکر ایجاد مدرسهٔ عالی طب افتاد و ساختمانی به همین منظور در نزدیکی بیمارستان مخصوص دانشکدهٔ پزشکی تأسیس کرد. این ساختمان همان ساختمان چوبی معروف است که هنوز در دانشگاه ارومیه با سایر ساختمان‌های دیگر باقی است. دانشجویان مدرسهٔ عالی طب پس از طی دوره‌های نظری و عملی در طول پنج سال به درجهٔ دکترای عالی طب نائل می‌آمدند؛ به طوری‌که نخستین فارغ‌التحصیلان آن مدرسه ۲۷ نفر بودند که در شهرهای منطقهٔ آذربایجان به کار طبابت پرداختند.

دانشکدهٔ پزشکی از سال ۱۳۵۶ ه‍.ش به عنوان یکی از واحدهای آموزشی دانشگاه ارومیه تحت پوشش وزارت فرهنگ و آموزش عالی با پذیرش ۴۸ نفر دانشجوی رشتهٔ پزشکی فعالیت خود را آغاز نمود و در سال ۱۳۶۵ ه‍.ش پس از تصویب قانون تشکیل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی این دانشکده تبدیل به دانشگاه علوم پزشکی ارومیه گردید.

دانشکده‌ها[ویرایش]

دانشگاه علوم پزشکی ارومیه مشتمل بر یازده دانشکده و یک شعبه پردیس خودگردان است. دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از:

منابع[ویرایش]

  1. Esmail Yourdshahian, Farrokh Ghavam, Mohhamad-Hassan Ansari, Life of Dr. Joseph Plumb Cochran, Founder of Iran's First Contemporary Medical College, Archives of Iranian Medicine, Academy of Medical Sciences, Islamic Republic of Iran, Vol. 5، No. 2 (April 2002).

پیوند به بیرون[ویرایش]