دانشگاه سلمان فارسی کازرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


دانشگاه سلمان فارسی کازرون
نشان دانشگاه سلمان فارسی کازرون.JPG
Salman farsi university of Kazerun.jpg
تأسیس ۱۳۷۲
نوع سراسری
رئیس دکتر فرهاد براتی
معاون آموزشی دکتر علی مجیدی نیا
معاون دانشجویی هاشم خاتمی
معاون پژوهشی دکتر علی مجیدی نیا
هیئت علمی ۵۸
دانشجویان ۱۵۰۰
مکان  ایران، فارس، کازرون
وب‌گاه http://kazerunsfu.ac.ir/

دانشگاه سلمان فارسی یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در شهر کازرون قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه مختصر[ویرایش]

در بهمن ماه ۱۳۷۲، این موسسه با نام دانشکده تربیت دبیر کازرون وابسته به دانشگاه شیراز، با همت اسدالله ایمانی، امام جمعه وقت کازرون و مسئولین کازرون و با پذیرش ۳۰ نفر دانشجو در رشته ادبیات فارسی افتتاح گردید.

در سال ۱۳۸۲ این دانشکده به مرکز آموزش عالی کازرون تبدیل شد و از دانشگاه شیراز جدا گردید [۱] پس از آن نیز با گسترش بیشتر به مجتمع آموزش عالی کازرون ارتقا پیدا کرد. سپس در آخرین تغییرات به دانشگاه سلمان فارسی کازرون ارتقا یافت.

تاریخچه مفصل[ویرایش]

دانشکده تربیت دبیر کازرون پس از یک دهه فعالیت و به جهت عملکرد آموزشی موفق، در جهت گسترش و ایجاد رشته های جدید در سال ۱۳۸۲ به مرکز آموزش عالی ارتقا یافت. این مرکز در سال ۱۳۸۴ موفق به پذیرش دوره ی کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی گردید. با توجه به توانایی های مرکز آموزش عالی کازرون و همچنین تلاش های مسؤلان مرکز و شهرستان، در پی سفر استانی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۶ به استان فارس، مقرر گردید که این مرکز از دانشگاه شیراز منفک و پس از توسعه زیر ساختهای لازم تا سطح دانشگاه ارتقا یابد. در همین راستا نام «دانشگاه سلمان فارسی کازرون» برای این مرکز انتخاب گردید.

جهت ایجاد و توسعه زیر ساخت های لازم مرکز آموزش عالی کازرون پذیرش دانشجو در رشته های «کارشناسی فیزیک گرایش جامدات» و «کاردانی برق گرایش الکترونیک» را در سال ۱۳۸۶ آغاز نموده و رشته های «روانشناسی عمومی» و «مهندسی فناوری اطلاعات» نیز در سال ۱۳۸۸ به جمع رشته های این مرکز اضافه شد. پس از آن با تلاش ریاست مرکز آموزش عالی کازرون، دکتر خرمایی، نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی و همکاری و مساعدت مسئولان وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، در مردادماه ۱۳۸۹ این مرکز به سطح مجتمع ارتقا یافت تا امکان ارتقا به سطح دانشگاه هر چه زودتر فراهم شود. از مهرماه ۱۳۸۹ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی رشته های کارشناسی علوم کامپیوتر ، کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق گرایش الکترونیک و کارشناسی آموزش زبان انگلیسی به رشته های این مجتمع اضافه شدند .

در مورخ ۱۹/۹/۹۰ در پی اجرایی شدن مصوبه شماره ۱۸۶۷۲/۱۷۱۹۳ مورخ ۱۱/۲/۸۶ هیأت وزیران، شورای گسترش آموزرش عالی با ارتقاء مجتمع آموزش عالی کازرون به دانشگاه سلمان فارسی کازرون موافقت قطعی به عمل آورد. سایت جدید دانشگاه سلمان فارسی کازرون پردیس دانشگاه سلمان فارسی در زمینی به مساحت ۸۷ هکتار در ورودی شهر در ابتدای جاده دوان در مجاورت دانشگاه پیام نور کازرون در حال احداث می باشد .

دانشجویان و فارغ التحصیلان[ویرایش]

تا کنون ۵۰۰ دانشجو از این دانشگاه دانش آموخته شدند که از این تعداد ۱۲۰ نفر در آزمون های کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی و تعداد ۵۰ نفر در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی و ۱۰ نفر در آزمون دکتری دانشگاه های دولتی پذیرفته شده اند و هم اکنون دارای ۱۵۰۰ نفر دانشجو می باشد.[۲]

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]
 • دکترای زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی آموزش زبان انگلیسی
 • کارشناسی روانشناسی - عمومی
دانشکده علوم پایه[ویرایش]
 • کارشناسی فیزیک - جامدات
 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ریاضیات و کاربردها
دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]
 • کارشناسی مهندسی فناوری اطلاعات
 • کارشناسی علوم مهندسی
 • کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق - الکترونیک
 • کاردانی برق - الکترونیک
دانشکده هنر و معماری[ویرایش]
 • کارشناسی مهندسی شهرسازی

منابع[ویرایش]

 1. «مراکز علمی و آموزشی شهرستان کازرون». سایت شهرستان کازرون. بازبینی‌شده در ۲۵ مهر ۱۳۸۹. 
 2. «درباره ی دانشگاه سلمان فارسی کازرون». سایت رسمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون. بازبینی‌شده در تیرماه 1391.