دانشگاه سلمان فارسی کازرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

دانشگاه سلمان فارسی کازرون
.mw-parser-output .nastaliq{line-height:200%;font-size:150%;font-family:IranNastaliq,"Urdu Emad Nastaleeq","Noto Nastaliq Urdu","Urdu Typesetting","Jameel Noori Nastaleeq","Nafees Nastaleeq","Nafees Nastaleeq v1.01",Nafees,"Pak Nastaleeq","PDMS_Jauhar",sans-serif;text-justify:inter-word;font-weight:normal}.mw-parser-output .nastaliq .b{text-justify:inter-word}لوگوی دانشگاه سلمان فارسی
لوگوی دانشگاه سلمان فارسی
.mw-parser-output .nastaliq{line-height:200%;font-size:150%;font-family:IranNastaliq,"Urdu Emad Nastaleeq","Noto Nastaliq Urdu","Urdu Typesetting","Jameel Noori Nastaleeq","Nafees Nastaleeq","Nafees Nastaleeq v1.01",Nafees,"Pak Nastaleeq","PDMS_Jauhar",sans-serif;text-justify:inter-word;font-weight:normal}.mw-parser-output .nastaliq .b{text-justify:inter-word}ورودی دانشگاه سلمان فارسی
ورودی دانشگاه سلمان فارسی
شعار کازرون دیار افتخارات ماندگار ایران
تأسیس ۱۳۷۲
نوع دانشگاه دولتی
بنیانگذار دکتر رضا پولادی
رئیس دکتر انوشیروان غفاری پور
هیئت علمی 60
دانشجویان ۱۴۰۰
کارشناسی مهندسی شهرسازی،مهندسی برق،روانشناسی،ادبیات،زبان انگلیسی،ریاضیات،فیزیک،علوم کامپیوتر،مهندسی کامپیوتر و علوم مهندسی
کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی، نگارش و ویرایش و روانشناسی
دکترا زبان و ادبیات فارسی
مکان  ایران، فارس، کازرون
نام مستعار دانشگاه سلمان
وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://kazerunsfu.ac.ir/

دانشگاه سلمان فارسی یکی از دانشگاه‌های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران است که در شهر کازرون قرار دارد.

تاریخچه[ویرایش]

تاریخچه مختصر[ویرایش]

در بهمن ماه ۱۳۷۲، این مؤسسه با نام دانشکده تربیت دبیر کازرون وابسته به دانشگاه شیراز، با همت اسدالله ایمانی، امام جمعه وقت کازرون و مسئولین کازرون و با پذیرش ۳۰ نفر دانشجو در رشته ادبیات فارسی افتتاح گردید.

در سال ۱۳۸۲ این دانشکده به مرکز آموزش عالی کازرون تبدیل شد و از دانشگاه شیراز جدا گردید[۱] پس از آن نیز با گسترش بیشتر به مجتمع آموزش عالی کازرون ارتقا پیدا کرد. سپس در آخرین تغییرات به دانشگاه سلمان فارسی کازرون ارتقا یافت.

تاریخچه مفصل[ویرایش]

دانشکده تربیت دبیر کازرون پس از یک دهه فعالیت و به جهت عملکرد آموزشی موفق، در جهت گسترش و ایجاد رشته‌های جدید در سال ۱۳۸۲ به مرکز آموزش عالی ارتقا یافت. این مرکز در سال ۱۳۸۴ موفق به پذیرش دورهٔ کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی گردید. با توجه به توانایی‌های مرکز آموزش عالی کازرون و همچنین تلاش‌های مسؤلان مرکز و شهرستان، در پی سفر استانی ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۶ به استان فارس، مقرر گردید که این مرکز از دانشگاه شیراز منفک و پس از توسعه زیر ساختهای لازم تا سطح دانشگاه ارتقا یابد. در همین راستا نام «دانشگاه سلمان فارسی کازرون» برای این مرکز انتخاب گردید.

جهت ایجاد و توسعه زیر ساخت‌های لازم مرکز آموزش عالی کازرون پذیرش دانشجو در رشته‌های «کارشناسی فیزیک گرایش جامدات» و «کاردانی برق گرایش الکترونیک» را در سال ۱۳۸۶ آغاز نموده و رشته‌های «روانشناسی عمومی» و «مهندسی فناوری اطلاعات» نیز در سال ۱۳۸۸ به جمع رشته‌های این مرکز اضافه شد. پس از آن با تلاش ریاست مرکز آموزش عالی کازرون، دکتر خرمایی، نماینده کازرون در مجلس شورای اسلامی و همکاری و مساعدت مسئولان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مردادماه ۱۳۸۹ این مرکز به سطح مجتمع ارتقا یافت تا امکان ارتقا به سطح دانشگاه هر چه زودتر فراهم شود. از مهرماه ۱۳۸۹ با تصویب شورای گسترش آموزش عالی رشته‌های کارشناسی علوم کامپیوتر، کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق گرایش الکترونیک و کارشناسی آموزش زبان انگلیسی به رشته‌های این مجتمع اضافه شدند.

در مورخ ۱۹/۹/۹۰ در پی اجرایی شدن مصوبه شماره ۱۸۶۷۲/۱۷۱۹۳ مورخ ۱۱/۲/۸۶ هیئت وزیران، شورای گسترش آموزش عالی با ارتقاء مجتمع آموزش عالی کازرون به دانشگاه سلمان فارسی کازرون موافقت قطعی به عمل آورد. سایت جدید دانشگاه سلمان فارسی کازرون پردیس دانشگاه سلمان فارسی در زمینی به مساحت ۸۷ هکتار در ورودی شهر در ابتدای جاده دوان در مجاورت دانشگاه پیام نور کازرون در حال احداث می‌باشد.

دانشجویان و فارغ التحصیلان[ویرایش]

تا کنون ۹۰۰ دانشجو از این دانشگاه دانش‌آموخته شدند که از این تعداد ۱۲۰ نفر در آزمون‌های کارشناسی ارشد دانشگاه دولتی و تعداد ۵۰ نفر در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد اسلامی و ۱۰ نفر در آزمون دکتری دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شده‌اند و هم‌اکنون دارای ۱۴۰۰ نفر دانشجو می‌باشد.[۲]

دانشکده‌ها و رشته‌های تحصیلی[ویرایش]

دانشکده ادبیات و علوم انسانی[ویرایش]

 • دکترای زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی ارشد زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی زبان و ادبیات فارسی
 • کارشناسی آموزش زبان انگلیسی
 • کارشناسی روانشناسی
 • کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی

دانشکده علوم پایه[ویرایش]

 • کارشناسی فیزیک - جامدات
 • کارشناسی علوم کامپیوتر
 • کارشناسی ریاضیات و کاربردها

دانشکده فنی و مهندسی[ویرایش]

 • کارشناسی مهندسی کامپیوتر (گرایش فناوری اطلاعات)
 • کارشناسی علوم مهندسی
 • کارشناسی ناپیوسته مهندسی برق - الکترونیک
 • کاردانی برق - الکترونیک
 • کارشناسی= مهندسی برق

دانشکده هنر و معماری[ویرایش]

 • کارشناسی مهندسی شهرسازی

منابع[ویرایش]

 1. «مراکز علمی و آموزشی شهرستان کازرون». سایت شهرستان کازرون. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ اوت ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۲۵ مهر ۱۳۸۹.
 2. «دربارهٔ دانشگاه سلمان فارسی کازرون». سایت رسمی دانشگاه سلمان فارسی کازرون. دریافت‌شده در تیرماه 1391. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)