رتبه‌بندی سایمگو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نظام رتبه بندی سایمگو توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا انجام می‌شود که براساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس آن‌ها راارزیابی و رتبه بندی می‌کند. این رتبه بندی یکی از جدیدترین و جامع‌ترین نظام‌های رتبه بندی پژوهشی دانشگا ه‌ها و موسسات پژوهش محور در جهان است. اخیراً این نظام رتبه بندی دو شاخص جدید عملکردی (نمایه تخصصی و میزان تعالی) را به چهار شاخص قبلی برای ارزیابی دستاوردهای پژوهشی دانشگاه هاافزوده است .
خصوصیات بارز این رتبه بندی عبارتند از:

  • تأکید بر فراگیری در سراسر جهان: در این نظام از دانشگا ه‌ها و سایر سازمان‌های پژوهش محور در اندازه‌های مختلف و با ماموریت‌های مختلف متعلق به پنج قاره جهان استقبال می‌شود.
  • مشتری مداری: این برنامه به کاربران اجازه می‌دهد تا رتبه بندی خود را بر اساس فیلتر کردن و ترکیب موارد تهیه شده طراحی کنند. همچنین با اندازه‌گیری یا مقایسه موسسات بر اساس نیاز، فرایندهای ارزیابی کاربران، امکان تصمیم گیری در ابعاد مختلف پژوهشی را فراهم می‌سازد.
  • جامعیت اطلاعات: در این نظام با استفاده از بزرگترین بانک اطلاعات علمی یعنی بانک اسکوپوس، به نتایج قابل اعتماد، دقیق و جامعی دسترسی خواهیم داشت.[۱]

رتبه بندی مجلات سایمگو[ویرایش]

رتبه بندی مجلات سایمگو شاخص اندازه‌گیری از نفوذ علمی از مجلات علمی است که تعداد استنادهای دریافت شده توسط یک مجله و اهمیت یا اعتبار از مجلات که چنین استنادهای از آن آمده است. شاخص SJR، که توسط الگوریتم رتبه الهام گرفته شده، توسعه داده شده است تا در شبکه‌های بسیار بزرگ و ناهمگن شبکه‌های استناد مجله استناد مورد استفاده قرار گیرد. این یک شاخص اندازه مستقل و ارزشهای آن مجلات سفارش «پرستیژ به طور متوسط در هر مقاله» خود است و می‌تواند برای مقایسه مجله در فرایندهای ارزیابی علم استفاده شود.

شاخص SJR متریک مجله دسترسی باز است که با استفاده از یک الگوریتم شبیه به رتبه و جایگزین بنام عامل تأثیر (IF) استفاده می‌کند.

محاسبات[ویرایش]

محاسبه شاخص SJR با استفاده از یک الگوریتم تکرار شونده که ارزش پرستیژ توزیع در میان مجلات تا یک راه حل حالت پایدار رسیده است انجام می‌شود. الگوریتم SJR با تنظیم مقدار یکسان از اعتبار به هر یک از مجله، و سپس با استفاده از یک روش تکرار شونده آغاز می‌شود، این اعتبار در روند توزیع می‌شود که در آن مجلات اعتبار به دست آمده خود را از طریق استناد بدست آورده‌اند. این فرایند تا آن زمان که تفاوت بین ارزش اعتبار مجله در تکرار متوالی حداقل یک مقدار آستانه رسیدن به هیچ، به پایان می‌رسد. این فرایند در دو مرحله توسعه، الف) محاسبه پرستیژ SJR (PSJR) برای هر مجله: اندازه‌گیری وابسته به اندازه است که تمام پرستیژ مجله را منعکس می‌کنند، و ب) اندازگیری عادی است و از این اندازه‌گیری برای رسیدن به یک اندازه‌ای مستقل از اندازه‌گیری از قدر و منزلت، استفاده می‌شود.[۲]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]