وزیر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

وزیر، کسی است که به منظور کم کردن بار حکومت با شاه یا رئیس‌جمهور همکاری می‌کند؛ و شاه یا رئیس جمهور قسمتی از کارهای مملکتی را به وی می‌سپارد.

ریشه‌شناسی[ویرایش]

وزیر در اصل یک واژه فارسی است که از vicir در زبان پهلوی[۱] و پارسی میانه گرفته شده که آنهم از واژه vichira در پارسی باستان[۲] که معنی داور و میانجی می‌داده‌است گرفته شده.

در انگلیسی و بسیاری از دیگر زبان‌ها، برای اشاره به کاربرد امروزی آن در سیاست از "minister" (یا مشابهاتش) استفاده می‌شود، اما برای کاربرد تاریخی آن در گذشتهٔ برخی حکومت‌ها از "vizier" استفاده می‌شود، اما از آنجا که روند توسعهٔ آن در فرهنگ ایرانی تا به امروز در امتداد تاریخ بوده‌است، برای هر دوی این‌ها از «وزیر» استفاده می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. <refIAAJ&pg=PA170&dq=Vizier+wzr&lr=&hl=ar&cd=5#v=onepage&q=Vizier%20wzr&f=false «Goyṭayn, Šelomo D ; Studies in Islamic history and institutions». بازبینی‌شده در ۲۰۱۰-۰۴-۲۳. 
  2. Klein, Ernest. «Volume 2». در A comprehensive etymological dictionary of the English language: Dealing with the origin of words and their sense development thus illustrating the history of civilization and culture. Elsevier، 1996.