دانشگاه جهرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو


مختصات: ۲۸°۳۰′۲۲″شمالی ۵۳°۳۱′۴۴″شرقی / ۲۸.۵۰۵۹۹۶۴°شمالی ۵۳.۵۲۸۸۲۰۶°شرقی / 28.5059964; 53.5288206

دانشگاه جهرم
Jahrom University.jpg
نمای داخل دانشگاه جهرم
نمای داخل دانشگاه جهرم
شعار میاسای ز آموختن یک زمان
تأسیس ۱۳۸۵
نوع دانشگاه عمومی
رئیس مسعود نادریان جهرمی
دانشجویان ۲۷۰۰
مکان جهرم، فارس
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه http://jahrom.ac.ir
دانشکده ادبیات و علوم پایه داشگاه جهرم

دانشگاه جهرم از مراکز آموزش عالی ایران در شهرستان جهرم در استان فارس است. این مرکز در سال ۱۳۸۵ خورشیدی گشایش یافت و هم‌اکنون دارای ۴ دانشکده است. ریاست کنونی دانشگاه را مسعود نادریان جهرمی بر دوش دارد.

تاریخچه[ویرایش]

دانشگاه جهرم در سال ۱۳۵۲ برای نخستین بار به صورت دانشکده‌ای علوم پایه و به عنوان ضمیمه [دانشگاه شیراز] راه‌اندازی شد که بعد از انقلاب اسلامی فعالیت آن متوقف گردید. در سال ۱۳۸۵ در سفر اول هیأت دولت به استان فارس کلنگ مرکز آموزش عالی جهرم بر زمین زده شد و این مرکز فعالیت خود را از سال ۱۳۸۶ عملاً آغاز کرد و نخستین بار در سه رشته مهندسی کامپیوتر، ریاضی کاربردی و مترجمی زبان انگلیسی دانشجو پذیرفت و در تکمیل ظرفیت همان سال رشته مهندسی فناوری اطلاعات را نیز بر رشته‌های پیشین افزود.

در سال های بعد، این مرکز توسعه یافت و رشته‌های مهندسی آب، تربیت بدنی و علوم ورزشی و مهندسی کشاورزی (علوم باغبانی) در آن تصویب و راه‌اندازی شد. در سال ۱۳۸۸ مرکز آموزش عالی جهرم به مجتمع آموزش عالی جهرم ارتقا یافت. سپس در سال ۱۳۸۹ سه رشته زبان و ادبیات فارسی، مهندسی علوم و صنایع غذایی و فیزیک ودر سالهای بعد رشته های مهندسی مکانیک بیو سیستم ،مهندسی گیاهان دارویی ، مهندسی بیوتکنولوژی (زیست فناوری) ، آماروکاربردها ، زبانشناسی ، فلسفه و مهندسی مکانیک ایجاد شد. همچنین با (توسعه تحصیلات تکمیلی) در سه سال گذشته تاکنون (۱۳۹۶)، با ایجاد رشته ی مهندسی برق و نیز باتصویب کارشناسی ارشد ریاضی ، آبیاری و زهکشی ،صنایع غذایی، مدیریت سازمانهای ورزشی و زبان ادبیات فارسی، دانشگاه جهرم درسال ۱۳۹۶ به عنوان دانشگاه جامع دست یافت. دانشگاه جهرم با پی‌گیری و تصویب برنامه راهبردی مصوب هیات امنا در چند رشته جدید در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، با جذب ۸۰عضو هیأت علمیو پذیرش۰ ۰ ۰ ۳ دانشجو در قالب چهار دانشکده مشغول به فعالیت است.راه اندازی مرکز تخصصی آ پا از دیگر اقدامات قابل ذکر در دانشگاه جهرم است. از سال ۱۳۹۵پردیس دانشگاه افتتاح گشت وهم اکنون(۱۳۹۶ )کلیه فعالیتهای آموزشی، پژوهشی به صورت متمرکز در پردیس دانشگاه جهرم درحال انجام است. لازم به ذکر است از سال ۱۳۹۵ حوزه اداری به انجا انتقال یافت و دانشکده علوم پایه ، کشاورزی و فنی و مهندسی به پردیس منتقل شدند ، با بهره برداری از فاز دوم مجتمع کلاسهای آموزشی در شهریورسال ۱۳۹۶دانشکده علوم انسانی نیز به پردیس منتقل شد.لازم به ذکر است تا قبل از راه اندازی پردیس ،کلیه فعالیتهای آموزشی و پژوهشی در چند ساختمان استیجاری مستهلک انجام می گرفت.هم اکنون پردیس دانشگاه جهرم به سرعت در حال توسعه است به نحوی که از سه سال گذشته تاکنون(۱۳۹۶ )دانشکده علوم با بیش از شش هزار متربع زیر بنا و مجتمع کلاس های آموزشی با بیست باب اتاق و تجهیز آزمایشگاه ها وکارگاههای تخصصی و کتابخانه مرکزی و احداث و بهره برداری سلف سرویس مرکزی در مهرماه۱۳۹۶ ، احداث مجموعه ورزشی احداث مسجد و مجموعه فرهنگی ، احداث خیابان های پردیس ، ایجادتاسیسات شبکه روشنایی به طول۶ کیلومتر و احداث مجتمع رفاهی (بازارچه پردیس)در حال تکمیل وبه زودی به بهره برداری خواهد رسید.

دانشکده‌ها[ویرایش]

  • دانشکده ادبیات و علوم انسانی
  • دانشکده علوم پایه
  • دانشکده فنی و مهندسی [۱]
  • دانشکده کشاورزی

مدیران[ویرایش]

نام مدیران دانشگاه از ابتدا تا کنون به شرح زیر است:

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]