علوم دامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گاو

رشته کارشناسی علوم دامی، مجموع علومی است که با فیزیولوژی دام، ژنتیک و اصلاح نژاد دام، تغذیه دام و مدیریت سر و کار دارند.

علوم دامی که در گذشته دامپروری یا دامداری خوانده می‌شد، دربارهٔ پرورش دام و طیور و آبزیان و زنبور عسل اطلاعات کاملی به دست می‌دهد.

به عبارتی فن تربیت حیوان یا روش تربیت و رام کردن حیوانات است. امروزه تولید محصولات پروتئینی مبتنی بر سیستم‌های سنتی دامپروری جوابگوی نیاز جامعه نیست و نیازمند تربیت دانش آموختگان کارامد در رشته دامپروری (قدیم)، علوم دامی (امروز) و (فردا) است.

اگر علاقمند به طبیعت و حیوانات هستید یکی از بهترین و متنوع‌ترین رشته‌های تحصیلی، علوم دامی است برای مثال پرورش گاو، پرورش طیور، آبزیان، زنبور عسل، کرم ابریشم، بوقلمون، شتر مرغ، خرگوش، غاز، اردک، شتر، گاومیش، گوسفند، بز، پرندگان زینتی و اسب را می‌توان نام برد.

تاریخچه دامپروری در ایران[ویرایش]

بنا به مدارک موجود سابقه دامداری در ایران به بیش از ۷ هزار سال می‌رسد. شاید شروع دامداری در ایران جهت دسترسی دامها به منابع علوفه به صورت شبانی یا دام مهاجر و عمدتاً به صورت کوچ و ده نشینی بوده‌است. به تدریج در طی گذشت هزاران سال با توجه به نیاز زمان مراکز کشاورزی وسیع تر و در کنار آن شهرها ایجاد شده‌است.

مباحث[ویرایش]

علوم دامی توانایی‌هایی را در زمینه صنایع کشاورزی، مهارت در مباحث تئوری و عملی تولید و پرورش حیوان، امنیت محصولات غذایی، جنبه‌های اخلاقی کیفیت و امنیت غذایی، رفاه حیوان، تغییر روش‌های قدیمی، و تلفیق تئوری و عملی مهارت‌های صنعتی ارائه می‌کند.

عمده مباحث در کارشناسی علوم دامی دربارهٔ فیزیولوژی، تغذیه، ژنتیک واصلاح دام است. مبحث تغذیه دام به‌طور تخصصی شامل گرایش‌های تغذیه نشخوارکنندگان وتک معده‌ای ها(خوک، اسب، طیور)می‌باشد. ژنتیک واصلاح دام در دو سطح سلولی-مولکولی (شناسائی حیوان دارای ژن مورد نظر با استفاده از مارکرها- تولید حیوانات ترانسژنیک) و همچنین در سطح روش‌های اصلاح ژنتیک کمی به انتخاب حیوانات برتر از نظر سطح تولید و ماندگاری یا مقاومت به بیماری‌ها و شرایط سخت آب وهوائی می‌پردازد. فیزیولژی دام به‌طور اختصاصی در علوم دامی به بررسی و مطالعه نقش عوامل تغذیه‌ای ومحیطی در بهبود تولید و تولید مثل دام برای بیشینه کردن فراورده‌های دامی می‌پردازد. اما این بخش حاوی زیر واحدهای فیزولوژی رشد و فیزیولوژی گوارش نیز است.

رشته علوم دامی در سایر کشورها:

چالش‌ها و مشکلات[ویرایش]

برای رسیدن به توانایی بالقوهٔ خودکفایی محصولات لبنی وگوشتی و تولیدات دامی کشور، نیاز به متخصصان علوم دامی در واحدهای پرورشی و تولیدی در سراسر کشور حس می‌شود تا نیل به اهداف توسعه کشاورزی پایدار و رقابت با بازارجهانی محقق شود. اخیراً تحقیقاتی درمورد تولید گوشت آزمایشگاهی و شیر آزمایشگاهی انجام شد که با موفقیت‌هایی همراه بود، اما این تولیدات بسیار گران و پر هزینه تر از روش سنتی هستند و علاوه بر ان طعم مشابه واقعی نداشتند و برای طعم و رنگ واقعی به ناچار باید افزودنی‌هایی همانند رنگ مصنوعی و پودر خون و چربی اضافه می‌کردند که این موارد هم صنعتی بودند و هم وابسته به دام، و همچنین خواص تغذیه‌ای همانند مقدار پروتئین و ویتامین و موادمعدنی گوشت و شیر واقعی را نداشتند، که متخصصان این زمینه را با مشکلات جدی رو به رو کرده‌است؛ بنابراین قابل رقابت با محصولات ارگانیک نخواهند بود.

دربارهٔ اهمیت اقتصادی و تعداد شاغلین کشور در صنعت دامپروری فقط به این بسنده می‌کنیم که تنها در یکی از زیر بخش‌های دامپروری یعنی صنعت طیور سرمایه‌گذاری‌های زیادی انجام شده‌است. گفته می‌شود که صنعت طیور بعد از نفت و خودرو، بزرگ‌ترین صنعت کشور به حساب می‌آید.

رشته مهندسی علوم دامی بدان جهت " مهندسی " نامیده شده‌است که در واقع در این رشته از تلفیق تکنولوژی علوم مهندسی و دامپروری استفاده می‌شود. مهندسی علوم دامی ترکیبی از رشته‌های زیست‌شناسی، ژنتیک، تغذیه، مکانیک، عمران،کامپیوتر و بیوشیمی است. برای مثال یکی از موضوعات مطرح در این رشته ساخت و استفاده از تجهیزات کامپیوتری برای اندازه‌گیری اتوماتیک تولید شیر است. در آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ عنوان "مهندسی" برداشته شد و "کارشناسی علوم دامی" خوانده می‌شود. تعریف دیگری از رشته علوم دامی: علوم دامی، علم و فن آوری مورد استفاده در پرورش حیوانات برای به دست آوردن محصولات یا خدمات انسانی (گوشت، شیر، تخم مرغ، پشم، عسل، تار ابریشم، ورزش سوارکاری) است. بعبارت دیگر، یک رشته جامع و یکپارچه است که در آن برنامه‌های کاربردی خاص از چندین رشته وجود دارد: ژنتیک حیوانی، فیزیولوژی جانوری (از جمله تولید مثل و تغذیه)، رفتارشناسی، اپیدمیولوژی، بهداشت، جایگاه و مکانیزاسیون، بوم‌شناسی، آمار و علوم کامپیوتر، ملاحظه می‌گردد که این رشته بسیار متنوع است و بخش‌های بزرگی از اقتصاد صنایع بالا دستی را در بر می‌گیرد. تنها در مورد یکی از گونه‌های پرورشی (زنبور عسل) به این جمله از دکتر جواد پوراصغر بسنده می‌شود که " نقش زنبورعسل در طبیعت و جهان ما، بسی فراتر از تولید محصولات مستقیم مورد استفاده انسان است"سیستم تولید غذا در حال حاضر نه تنها باید توانایی خود را برای تغذیه مردم فزاینده شهرها نشان دهد بلکه به معادله پیچیده صادرات، حفظ محیط زیست، مسائل اجتماعی و بهداشتی نیز بپردازند. در این میان روش‌های اگرواکولوژی با ترکیب نوآوری‌های تکنولوژیکی و سازمانی، می‌تواند پاسخ این معادله پیچیده را فراهم کند. برای مثال ممانعت از استفاده از مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها در خوراک دام وطیور و جلوگیری از بروز مقاومت دارویی در انسان، وظیفه ای است که تنها از عهده متخصصین علوم دامی بر می آید و رابطه نزدیکی با سلامتی جوامع بشری دارد. با پیچیده‌تر شدن جوامع انسانی و بزرگتر شدن جمعیت‌های شهری و نیاز به تأمین پروتئین حیوانی سالم، من البعد نمی‌توان انتظار داشت که مواد غذایی سالم بصورت اتوماتیک و پایدار توسط جوامع روستایی تولید می‌شود چرا که نیاز است وزارت کشاورزی با بهره‌گیری از تخصص مهندسین کشاورزی و علوم دامی در جهت رفع نیازهای جامعه رو به رشد ایران به غذای سالم اهتمام بیشتری به خرج دهد. حدود ۴۰ سال پیش هدف دامپروری افزایش تولید شیر و گوشت بوده‌است ولی امروزه تولید پایدار محصولات پروتئینی مد نظر است. امروزه نتایج تحقیقات نشان داده‌است که اگر ما بتوانیم دام‌های مقاوم به بیماری پرورش دهیم نیاز نیست که داروهای زیادی توسط انسان مصرف شود. بعبارت دیگر یکی از راه‌های کاهش مصرف دارو، اصلاح ژنتیکی دام در جهت مقاومت نسبت به بیماری‌ها است.

رشته مهندسی علوم دامی رابطه مستقیمی با سلامتی جامعه دارد و یکی از وظایف کارشناسان علوم دامی نظارت بر کیفیت محصولات پروتئینی می‌باشد برای مثال باید بر نحوه برداشت ذرت علوفه ای برای تهیه ذرت سیلو شده نظارت شود تا آلودگی ذرت سیلو شده به قارچها کاهش یابد و در نهایت از ورود قارچها به بدن گاو شیری جلوگیری بعمل آمده و شیر سالمی به تغذیه انسان برسد. یا مثال دیگر تولید گوشت مرغ طبیعی و بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها است. متأسفانه امرزوه استفاده از آنتی‌بیوتیک در پرورش مرغ موجب بروز مقاومت میکروبی نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها شده‌است که با استفاده از علوم مرتبط با دامپروری، قابل پیشگیری است.

یکی از بزرگترین مشکلات سلامتی انسان‌ها در روزگار حاضر مقاوم شدن باکتری‌ها به انتی بیوتیک‌ها است که کنترل آن وظیفه متخصصین علوم دامی و دامپزشک‌ها است. مثلا به موضوع زیر با ترجمه گوگل دقت کنید: 1092/5000 داروی خوراکی تولید شده و در سراسر جهان تحت چارچوب‌های مختلف نظارتی تولید می‌شود. این سمینار توسط جان لوروث، افسر ارشد دامپزشکی، فائو آغاز خواهد شد. ارائه شده توسط جورج تیتس که نماینده سلامت برای حیوانات است، به بررسی الزامات قانونی برای تولید و قرار دادن در بازار خوراک‌های دارویی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای تولیدکننده مواد غذایی عمده در جهان (برزیل، چین، اندونزی، ویتنام، تایلند، استرالیا، ژاپن و هند). این شامل توصیف فرآیند ارزیابی ریسک می‌شود که خطر انتقال آنتی‌بیوتیک به انسان را از طریق غذا، با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها در حیوانات، اندازه‌گیری می‌کند. جورج تیتس اختلافات تعاریف را برجسته می‌کند و در مورد چالش‌ها و فرصت‌های مسیر خوراک برای اداره داروهای دامپزشکی صحبت می‌کند؛ نقش تولید کننده‌های عمومی و فروش دارو و استفاده از آنتی‌بیوتیک ها. این سخنرانی به دنبال بحثی باز در مورد نقش مواد خوراکی در کنترل مقاومت ضد میکروبی خواهد بود.

گرایش‌ها[ویرایش]

در مقطع کارشناسی پیوسته:علوم دامی دانشجویان پس از ورود به این رشته و پس از چهارترم گرایش خودکه شامل: دام یا طیور است را انتخاب می‌کنند. یا به صورت عمومی (تلفیقی از هردو) را انتخاب می‌کنند. دانشگاه‌های مورد پذیرش در مقطع کارشناسی عبارتند از: دانشگاه دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه فنی و حرفه ای

رشته علوم دامی دارای چهار گرایش در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می‌باشد که شامل: تغذیه دام، مدیریت دامپروری، ژنتیک و اصلاح دام و فیزیولوژی دام است.

بازار کار[ویرایش]

برای رشته‌های علوم کشاورزی مخصوصاً علوم دامی وضعیت بازار کار در بخش‌های دولتی بسیار محدود می‌باشد اما در بخش خصوصی اگر سرمایهٔ لازم برای کار آفرینی وجود داشته باشد، با تأسیس مزرعه پرورش دام می‌توان درآمدزایی قابل توجهی ایجاد کرد. افرادی که در مقاطع مختلف این رشته فارغ‌التحصیل می‌شوند می‌توانند مشاغل زیر را برعهده بگیرند:

 • ایجاد مراکز خدمات دامی
 • کارشناس اصلاح نژاد دام در مراکز اصلاح نژاد
 • جیره‌نویس غذایی در مجتمع‌های دامپروری وکارخانه‌های تولید خوراک دام
 • به عنوان مدرس در هنرستان‌های کشاورزی
 • ایجاد واحد دامپروری سنتی و نیمه صنعتی و صنعتی در صورت داشتن سرمایه لازم
 • مدیریت واحدهای تولیدی پرورش مرغ مادر و تخمگذار
 • ایجاد استخر های پرورش آبزیان ماهی و میگو
 • ایجاد زنبورستان و پرورش زنبورعسل
 • کارشناس مدیریت تولید مثل در گاوداری‌های صنعتی
 • شرکت‌های واردکننده اسپرم و جنین
 • مشاور اصلاح نژاد دام در گاوداری‌های صنعتی

علوم مرتبط[ویرایش]

منابع[ویرایش]

بیوساینس دامی http:///feed-safety/background/feed-safety-multi-stakeholder-partnership/en/